Szukaj

Żywotność elementów złącznych, czyli o śrubach i korozji

Żywotność elementów złącznych, czyli o śrubach i korozji

Śruby stanowią chyba najbardziej rozpoznawalną kategorię spośród wszystkich elementów złącznych. Ich zastosowanie jest bardzo wszechstronne, przez co pojawiają się niemal w prawie każdej konstrukcji czy układzie, który zbudowany jest z poszczególnych, odrębnych elementów. Rodzaje śrub Śruby to proste w użyciu i niezawodne łączniki o bardzo praktycznej nieskomplikowanej budowie. Każda śruba składa się bowiem z gwintowanej

Śruby stanowią chyba najbardziej rozpoznawalną kategorię spośród wszystkich elementów złącznych. Ich zastosowanie jest bardzo wszechstronne, przez co pojawiają się niemal w prawie każdej konstrukcji czy układzie, który zbudowany jest z poszczególnych, odrębnych elementów.

Rodzaje śrub

Śruby to proste w użyciu i niezawodne łączniki o bardzo praktycznej nieskomplikowanej budowie. Każda śruba składa się bowiem z gwintowanej części (o różnej długości i średnicy) – czyli z trzpienia oraz z łba. Trzpień śruby może być gwintowany na całej jego długości, jak też może posiadać gwint jedynie w pewnej jego części. Łeb śruby natomiast może przybierać różne kształty.

Z uwagi na powyższe różnice w budowie, śruby dzielą się na:

– śruby z łbem sześciokątnym,
– śruby z uchem: tu wyróżnia się śruby oczkowe, śruby motylkowe (skrzydełkowe),
– śruby z łbem stożkowym – łeb posiada gniazdo imbusowe,
– śruby z łbem walcowym – łeb również posiada gniazdo imbusowe,
śruby z łbem grzybkowym,
– śruby bez łba – posiadają gniazdo umiejscowione w trzpieniu.

Podział ten umożliwia dobranie śrub z uwagi na kształt i budowę konstrukcji, w której łączniki te mają zostać użyte, oraz ze względu na charakter takiej konstrukcji.

Z jakich materiałów powinny być wykonane dobrej jakości śruby?

Śruby wykonywane są z różnych materiałów, charakteryzujących się różną wagą i wytrzymałością na przeciążenia i warunki atmosferyczne oraz ich pokłosie, jakim jest korozja elementów metalowych. Spotykane są śruby wykonane ze stali nierdzewnych, stali węglowych lub np. stopu różnych stali. Takim przykładem będą śruby ze stali chromowo–molibdenowej.

Poszczególne śruby mogą posiadać różną klasę wytrzymałości pod względem odporności na rozciągnięcie oraz granicę plastyczności materiału, z jakiego zostały wykonane.

Czym jest korozja i jak z nią walczyć?

Korozja jest zjawiskiem całkowicie naturalnym, występującym w określonych warunkach środowiskowych. Jest to, w ujęciu skrótowym, proces utleniania się metali, którego produktem końcowym jest tlenek żelaza, przybierający postać dobrze znanego rudawego, sypkiego osadu.

Niestety w przypadku, gdy dotknie ona tak ważne elementy jak śruby i inne złączniki, może stać się zjawiskiem nie tylko niepożądanym, co nawet niebezpiecznym.

Dlatego by walczyć z procesem utleniania elementów metalowych, należy zadbać o pewne szczegóły. Otóż, w pierwszej kolejności w konstrukcjach narażonych na kontakt z wilgocią należy zawsze stosować śruby wykonane ze stali nierdzewnych najwyższej jakości. Kolejno, śruby takie można zabezpieczyć dodatkowo poprzez użycie właściwych preparatów. Warto wspomnieć tu o łatwo dostępnych w formie aerozolu preparatach opartych na bazie cynku. Powłoka z cynku pomoże zadbać zarówno o śruby już dotknięte rdzą, jak i o nowo użyte, które chcemy w ten sposób zabezpieczyć przed degeneracją materiału. Preparaty cynkowe lub cynkowo-aluminiowe będą pełniły swoją funkcję ochronną na użytych powierzchniach stalowych. Dodatkowo śruby potraktowane warstwą antykorozyjną można dla trwałości pokryć farbą.

Ponadto do dyspozycji mamy także środki oparte na bazie żywic epoksydowych. Środki te pomogą w odrdzewieniu powierzchni metalowych, jak i skutecznie ochronią je przed wystąpieniem problemu korozji w przyszłości. Śruby pokryte tą formą zabezpieczenia bardzo łatwo będzie można pokryć warstwą farby lub lakieru, gdyż żywica epoksydowa zapewni doskonałą przyczepność do tego typu zabiegów.

Korozja wydaje się zjawiskiem na tyle naturalnym i wszechobecnym, że w zasadzie trzeba być przygotowanym, iż prędzej czy później wystąpi zawsze. W dzisiejszych czasach rynek dysponuje gamą sprawdzonych materiałów i preparatów, które skutecznie pomogą zniwelować problem korozji i tym samym poprawić żywotność materiałów konstrukcyjnych i szeroko pojęte bezpieczeństwo połączeń.

Przeczytaj również

Najnowsze wpisy