Szukaj

Jakie dodatki będą odpowiednie do kiełbasy? – poradnik

Jakie dodatki będą odpowiednie do kiełbasy? – poradnik

Kiełbasa jest jednym z najbardziej znanych polskich produktów. W ostatnich latach wyroby wędliniarskie, jakimi są kiełbasy swojskie, bardzo zyskały na popularności. Tradycyjnie kiełbasa zawsze była wyrabiana jedynie z mięsa wieprzowego, ale obecnie wykonuje się ją z mięs, takich jak wołowina, konina, drób czy też jagnięcina. Produkty tego typu często wzbogacane są o przyprawy lub suszone zioła.

Kiełbasa jest jednym z najbardziej znanych polskich produktów. W ostatnich latach wyroby wędliniarskie, jakimi są kiełbasy swojskie, bardzo zyskały na popularności. Tradycyjnie kiełbasa zawsze była wyrabiana jedynie z mięsa wieprzowego, ale obecnie wykonuje się ją z mięs, takich jak wołowina, konina, drób czy też jagnięcina. Produkty tego typu często wzbogacane są o przyprawy lub suszone zioła. Warto podkreślić, że smak kiełbasy uzależniony jest nie tylko od rodzaju użytego mięsa, ale również od sposobu jego konserwacji oraz ilości dodanych domieszek. Swojskie wyroby wędliniarskie są zatem doskonałą alternatywą dla masowo produkowanych kiełbas.

Rodzaje kiełbas

Wyrób kiełbasy swojskiej jest zajęciem, które może być traktowane zarówno jako hobby, jak i praca zawodowa. Producenci wędlin specjalizują się w różnego rodzaju kiełbasach. Bardzo często ich smak i aromat uzależniony jest od regionu, w którym powstają. Przykładowo kiełbasa tatrzańska wytwarzana jest z mięsa wieprzowego i niewielkiej domieszki mięsa wołowego, do której dodaje się zmielony pieprz czarny oraz ziele angielskie. Z kolei kiełbasa biebrzańska jest kiełbasą suchą, dosyć twardą i zawiązaną w pętelkę. Wykonywana jest na Podlasiu, a swoją popularność zyskała w latach 90., głównie dzięki rodzimym i zagranicznym turystom. Wynika to głównie z faktu, iż kiełbasa tego typu stanowi wygodną przekąskę podczas podróży.

Dodatki do kiełbasy

Kiełbasy swojskie są częstym elementem posiłków, ale zazwyczaj nie spożywa się ich bez dodatków, które wzmacniają ich intensywny aromat i bogate walory smakowe.

Kiełbasa najczęściej spożywana jest na zimno, jako element koreczków, sałatek czy kanapek. Natomiast do ugotowanej lub podsmażonej kiełbasy idealnie pasuje ćwikła, chrzan czy też musztarda. Ogórek kiszony lub konserwowy również jest bardzo popularnym dodatkiem podawanym wraz z kiełbasą. Dobrym dodatkiem będą też różnorodne sosy (np. czosnkowy, pomidorowy). Kiełbasę można z powodzeniem serwować także na słodko (np. z żurawiną). Przykładowo pieprzna kiełbasa tatrzańska będzie smakować wyśmienicie z pikantną musztardą sarepską. Z kolei kiełbasach biebrzańska o zwartej strukturze polecana jest do kanapek, dlatego najlepiej komponuje się z pomidorkami koktajlowymi, świeżym ogórkiem, cebulką czy papryką. Z kolej klasycznym przykładem kiełbasy na ciepło jest ta podawana w towarzystwie barszczu białego czy żuru. W tym przypadku doskonałym dodatkiem do swojskich wyrobów wędliniarskich tego typu będzie ugotowane jajko, ziemniaki czy chrzan.

Należy podkreślić fakt, iż swojskie wyroby wędliniarskie będą dobrym uzupełnieniem również nowoczesnej kuchni. Kiełbasy pokrojone w plastry można wykorzystać bowiem jako element zapiekanek warzywnych na bazie strączków czy grzybów. Przykładem współczesnego dania z kiełbasą będzie też cukinia faszerowana nadzieniem wykonanym z kiełbasy i pieczarek.

Wyrób kiełbasy swojskiej stanowi ciekawą alternatywę dla powszechnie dostępnej w marketach, przetworzonej żywności o sztucznie wzbogaconym smaku i zapachu. Tego typu mięsiwa produkowane są bowiem wyłącznie z naturalnych składników i w oparciu o tradycyjne receptury. Ze względu na lepszą jakość mięsa i jej większą zawartość, kiełbasy swojskie reprezentują zazwyczaj wyższą półkę cenową. Mimo to zapewne warto wspierać drobnych rzemieślników, produkujących wyroby regionalne, a nawet samemu zainteresować się ekologiczną obróbką mięsa.

Przeczytaj również

Najnowsze wpisy