Szukaj

Dobra książka na długie, jesienne wieczory – co przeczytać?

Dobra książka na długie, jesienne wieczory – co przeczytać?

Jesienne wieczory zachęcają, by sięgnąć po książkę. Wydawnictwa zasypują nas nowościami i czasami trudno wybrać, co rzeczywiście warto przeczytać. Przygotowaliśmy trzy urozmaicone propozycje, które mogą trafić w Wasze gusta. Lżejszy od fotografii. O Grzegorzu Ciechowskim Tego imienia i nazwiska nie trzeba nikomu przedstawiać, Grzegorz Ciechowski – artysta, ikona polskiego rocka, lider zespołu Republika, a oprócz

Jesienne wieczory zachęcają, by sięgnąć po książkę. Wydawnictwa zasypują nas nowościami i czasami trudno wybrać, co rzeczywiście warto przeczytać. Przygotowaliśmy trzy urozmaicone propozycje, które mogą trafić w Wasze gusta.

Lżejszy od fotografii. O Grzegorzu Ciechowskim

Tego imienia i nazwiska nie trzeba nikomu przedstawiać, Grzegorz Ciechowski – artysta, ikona polskiego rocka, lider zespołu Republika, a oprócz tego producent muzyczny. Zmarł nagle w 2001 roku i wielu ludzi do dziś uważa, że od tego czasu na polskiej scenie muzycznej nie pojawił się jeszcze nikt o podobnej osobowości.

Książka autorstwa Piotra Stelmacha, dziennikarza radiowej Trójki, jest opowieścią o życiu „Obywatela G. C.” Na podstawie rozmów przeprowadzonych z najbliższymi Ciechowskiego, rysuje nam się obraz konsekwentnego artysty, stroniącego od kompromisów. Poznajemy tu również portret człowieka – choleryka, ciepłego, ale wymagającego ojca, lojalnego przyjaciela.

Autorowi udało się również zdobyć wcześniej nieznane zdjęcia i dokumenty artysty, co może być nie lada gratką dla najwierniejszych fanów.

Brudne serca

Książka, która dzieli polskich czytelników na dwa odrębne obozy – jedni się nią zachwycają, inni krytykują. Często tak bywa, jeśli poruszany jest kontrowersyjny temat, a w przypadku Brudnych serc to właśnie ma miejsce.

Opowieść Anny Kłys, oparta na najnowszej historii Polski, przedstawia losy dwóch młodych Polaków, którzy w pierwszych latach po II wojnie światowej prowadzą ze sobą śmiertelną grę. Jeden jest funkcjonariuszem UB, drugi partyzantem. Jednak zdziwiłby się ten, kto ferowałby już teraz wyroki. Funkcjonariusz UB nieustannie próbuje zwolnić się ze służby, a partyzant, walczący o wolną Polskę, po wojnie nie ma obiekcji przed wstąpieniem w szeregi milicji. Lektura poruszająca, pozostawiająca czytelników z szeregiem ważnych pytań o przeszłość i teraźniejszość.

Rubinowe oczy Kremla. Tajemnice podziemnej Moskwy

Rosja potrafi fascynować. Rozległość geograficzna, niektóre tereny zupełnie niezbadane, przyciągają miłośników tego tajemniczego kraju. Jednym z takich miłośników jest autor książki Rubinowe oczy Kremla – Maciej Jastrzębski.

Jastrzębski jest polskim dziennikarzem, aktualnie mieszkającym w Rosji. W swojej książce co prawda nie opisuje całego kraju, tylko jego wycinek – ale za to bardzo ważny. Skupienie się na stolicy, Moskwie, pozwala nam szczegółowo poznać tamtejsze życie, zgłębić tajemnice tego wspaniałego miasta. Snując opowieść o legendarnej bizantyjskiej bibliotece, autor odsłania przed nami tajemnice rosyjskiej stolicy i stara się przybliżyć nam mentalność moskwian.

Mamy nadzieję, że nasze propozycje zachęcą Was do lektury. Książki znajdziecie w oficjalnym sklepie Polskiego Radia.

źródło: sklep.polskieradio.pl – sklep z płytami cd

Przeczytaj również

Najnowsze wpisy