Szukaj

Proces powstawania wegańskiej czekolady

Proces powstawania wegańskiej czekolady

Pomimo tego, że dieta wegańska jest jeszcze bardziej restrykcyjna od wegetariańskiej, staje się ona coraz bardziej popularna. Wynika to przede wszystkim z powszechnej chęci prowadzenia zdrowego trybu życia, w tym także właściwego, lekkiego, a jednocześnie wysokoenergetycznego odżywiania. Naturalnym zjawiskiem jest więc pojawianie się coraz większej ilości wegańskich odpowiedników różnych popularnych produktów spożywczych, takich jak choćby

Pomimo tego, że dieta wegańska jest jeszcze bardziej restrykcyjna od wegetariańskiej, staje się ona coraz bardziej popularna. Wynika to przede wszystkim z powszechnej chęci prowadzenia zdrowego trybu życia, w tym także właściwego, lekkiego, a jednocześnie wysokoenergetycznego odżywiania. Naturalnym zjawiskiem jest więc pojawianie się coraz większej ilości wegańskich odpowiedników różnych popularnych produktów spożywczych, takich jak choćby czekolada. W jaki sposób powstaje wegańska wersja tego uwielbianego przez większość ludzi przysmaku? Wbrew pozorom nie jest to zbyt skomplikowany proces.

Jak wytwarza się wegańską wersję czekolady?

Produkcja wegańskiej czekolady wciąż jeszcze nie odbywa się na masową skalę, pomimo wzrostu popularności tego rodzaju diety. Przy wytwarzaniu wersji wegańskiej smakołyku używa się więc raczej prostych, domowych narzędzi kuchennych. Choć w niektórych krajach, na przykład w Wielkiej Brytanii, funkcjonują fabryki wegańskich produktów, w tym także czekolady, to skala ich pracy oraz sprzętu nie może być porównywana pod względem wielkości z dużymi korporacjami wyrabiającymi zwykłe słodycze. W zależności od przepisu czekolada wegańska może zawierać w sobie różne składniki, będące zamiennikami poszczególnych produktów pochodzenia zwierzęcego. Elementy tożsame ze składem tradycyjnej czekolady to przede wszystkim kakao oraz cukier. Reszta ingrediencji jest nieco inna. Jak łatwo się domyślić przy produkcji czekolady wegańskiej nie stosuje się mleka pochodzenia zwierzęcego. Zamiast niego wykorzystuje się różnego rodzaju odpowiedniki, takie jak olej kokosowy lub mleko sojowe, czy ryżowe. Poza tym nie dodaje się żadnych śmietanek, tak jak to mają w zwyczaju popularne marki wyrobów czekoladowych. W czekoladzie wegańskiej ich miejsce zajmują produkty mające na celu wyłącznie polepszenie wartości odżywczych i smaku, takie jak na przykład olejki waniliowe, syropy klonowe itp. Oczywiście bardzo często cały ten skład wzbogaca się o wszelkiej maści owoce, orzechy i inne dodatki pochodzenia roślinnego.

Zazwyczaj czekolada wegańska jest wytwarzana ręcznie. Pomimo tego zasady produkcji są mniej więcej takie same jak w przypadku dużych fabryk. Plusem tego jest gwarancja wysokiej jakości, a także maksymalne ograniczenie konserwantów oraz innego rodzaju zbędnych substancji chemicznych. Proces produkcji polega na wymieszaniu podstawowych składników, czyli kakao, mleka pochodzenia roślinnego, olejków i syropów owocowych itd. Następnie masę przelewa się do form i posypuje dodatkami, takimi jak truskawki, jagody, orzechy nerkowca, pistacje i inne. Później pojemniki z czekoladą wstawia się do chłodnego miejsca, na przykład lodówki lub zamrażalnika, aby stwardniała. W przypadku manufaktur wytwarzających wegańskie wyroby czekoladowe, pakuje się je w odpowiednio przygotowane opakowania. Warto zaznaczyć, że bardzo duża część tego rodzaju fabryk prowadzi swoją działalność w sposób maksymalnie przyjazny dla środowiska naturalnego. Często czekolada pochodząca z takich miejsc pakowana jest w pozbawione plastiku, biodegradowalne opakowania. Ponadto przedsiębiorstwa te nierzadko są w dużym stopniu lub nawet całkowicie zasilane przez energię pochodzącą z odnawialnych źródeł.

Wegańska czekolada jest zdrowym i smacznym zamiennikiem tradycyjnych słodyczy dzięki wartościowym składnikom, jakie są wykorzystywane do jej wytwarzania. Pomimo, że produkcja takiej czekolady nie jest zbyt rozpowszechniona, to w zdecydowanej większości przypadków przebiega ona bez wykorzystania zbędnych produktów chemicznych oraz często w zgodzie ze środowiskiem naturalnym.

Źródło: octochocolate.pl – czekoladowe upominki Warszawa

Przeczytaj również

Najnowsze wpisy