Szukaj

Wilgoć na ścianach – jak bezpiecznie pozbyć się problemu?

Wilgoć na ścianach – jak bezpiecznie pozbyć się problemu?

Kiedy na ścianach naszego domu zaczynają pojawiać się mokre plamy, powinniśmy być poważnie zaniepokojeni. Wilgoć może być przyczyną pleśni, która jest szkodliwa dla naszego organizmu. Dodatkowo, jeśli zbagatelizujemy problem, wilgoć może rozprzestrzenić się i trawle uszkodzić budynek, co naraża nas na wysokie koszty remontu.  Skąd bierze się wilgoć na ścianach? Istnieją rozmaite przyczyny. Najczęstszą z

Kiedy na ścianach naszego domu zaczynają pojawiać się mokre plamy, powinniśmy być poważnie zaniepokojeni. Wilgoć może być przyczyną pleśni, która jest szkodliwa dla naszego organizmu. Dodatkowo, jeśli zbagatelizujemy problem, wilgoć może rozprzestrzenić się i trawle uszkodzić budynek, co naraża nas na wysokie koszty remontu. 

Skąd bierze się wilgoć na ścianach?

Istnieją rozmaite przyczyny. Najczęstszą z nich jest nieodpowiednia wentylacja budynku. Warto więc sprawdzić czy system wentylacyjny jest całkowicie drożny i czy przepływ powietrza jest odpowiedni. Pozostałe problemy są bardziej kłopotliwe i wymagają podjęcia często skomplikowanych działań remontowych. Pęknięta rura, nieszczelny dach czy też źle zamontowane okna, to tylko wybrane powody wilgoci w mieszkaniu. Najgorsze są takie sytuacje, w których okazuje się, że przyczyną jej wystąpienia jest wadliwa konstrukcja budynku czy też niewłaściwa izolacja. Są to usterki, które można usunąć, jednak wymagają zaangażowania specjalistów. Jeśli bowiem remont zostanie przeprowadzony źle, istnieje spora szansa, że problem wilgoci prędzej czy później powróci i to ze zdwojoną siłą.

Skuteczny sposób usuwania wilgoci ze ścian

Bardzo popularnym i w pełni bezpiecznym sposobem na trwałe pozbycie się wilgoci jest osuszanie podczerwienią. Specjalnie urządzenia emitują wiązki światła, które dają efekt termiczny. Podczas takiego zabiegu wilgoć stopniowo przemieszcza się do nagrzanej ściany i z jej powierzchni paruje. Metoda ta nie wymaga żadnych odwiertów, nie powoduje także pęknięć murów, nie sprzyja rozwojowi pleśni. Pozwala na skuteczne osuszenie pomieszczenia już w kilka godzin. Jest z powodzeniem stosowana także do osuszania piwnic, podłóg i ścian, w momencie zalania budynku.

Pleśń na ścianie – jak ich uniknąć?

W momencie, w którym zauważymy wilgoć na ścianie, powinniśmy czym prędzej znaleźć jej przyczynę i ją wyeliminować. Najbardziej uniwersalnym sposobem będzie tutaj osuszanie podczerwienią. Nie wszystko jednak można zrobić od ręki i na niektóre naprawy potrzeba czasu. W takim wypadku nie powinniśmy ani zanadto wychładzać, ani ogrzewać pomieszczenia. Zarówno niska, jak i wysoka temperatura sprzyjają rozwojowi niechcianych pleśni i grzybów w pomieszczeniu. Niezbędne jest także częste wietrzenie pokoju, czyli zmniejszanie poziomu wilgotności powietrza. Jeśli będziemy przestrzegali tych prostych zasad, istnieje spora szansa, ze uda nam się uniknąć zakwitów. 

Usuwanie pleśni i grzybów

Jeśli usuniemy już przyczynę wilgoci, musimy zająć się całkowitym zlikwidowaniem pleśni. W tym celu dobrze jest ostukać ścianę, na której pojawił się grzyb. Głuchy odgłos upewni nas, że pomiędzy ścianą, a tynkiem jest pusta przestrzeń. Taka sytuacja wymaga skucia tynku. Potem dokładnie czyścimy mur z zarodników. Dobrze jest użyć do tego szczotki z twardym włosiem. Należy pamiętać także o własnym bezpieczeństwie, ponieważ wdychanie oparów pleśni może być szkodliwe dla naszego zdrowia. Następnie zabezpieczamy miejsce specjalistycznym preparatem. Przy gorszych przypadkach można położyć kilka warstw – wtedy pożądane działanie będzie po prostu silniejsze. Po odczekaniu mniej więcej doby, można przystąpić do tynkowania. Oczywiście jeśli grzyb występuje tylko w formie niewielkich wykwitów, nie ma potrzeby kucia. W takim razie wystarczy dobrze oczyścić ścianę i bezpośrednio na jej powierzchnię zaaplikować preparat grzybobójczy. 

źródło: nord-help.com.pl – osuszanie budynków

Przeczytaj również

Najnowsze wpisy