Szukaj

Dziecko w świecie cyfrowym – jak nauczyć dziecko korzystania ze smartfona?

Dziecko w świecie cyfrowym – jak nauczyć dziecko korzystania ze smartfona?

W ostatnich latach korzystanie ze smartfona staje się jednym z najczęstszych sposobów spędzania wolnego czasu przez dzieci i młodzież. Nie ma co ukrywać, nowoczesne technologie towarzyszą i będą towarzyszyć nam praktycznie na każdym kroku. Bardzo trudno byłoby całkowicie z nich rezygnować. Ważne jest jednak korzystanie z nich w umiarze. Dorośli, świadomi ludzie zazwyczaj sobie z

W ostatnich latach korzystanie ze smartfona staje się jednym z najczęstszych sposobów spędzania wolnego czasu przez dzieci i młodzież. Nie ma co ukrywać, nowoczesne technologie towarzyszą i będą towarzyszyć nam praktycznie na każdym kroku. Bardzo trudno byłoby całkowicie z nich rezygnować. Ważne jest jednak korzystanie z nich w umiarze. Dorośli, świadomi ludzie zazwyczaj sobie z tym radzą. Problemem może być zachowanie dzieci, które zaczynają spędzać z telefonem zbyt dużo czasu.

Korzystanie ze smartfona – pozwalać czy nie pozwalać?

Nie powinniśmy zakazywać dzieciom korzystania z dóbr technologicznych. W końcu spotykają się one z rówieśnikami, uczestniczą w zajęciach informatycznych w szkole. Nowoczesne technologie napotykają wszędzie. Dużą krzywdę wyrządzilibyśmy im, gdyby nie wynosiły o nich żadnej wiedzy z domu. Naszym zadaniem jest jednak nauczenie dziecka rozważnego korzystania ze smartfonów czy komputerów.

Kiedy wprowadzić smartfon w życie dziecka?

Psycholog dziecięcy radzi, aby telefon w życie dziecka wprowadzić możliwie jak najpóźniej. Przedszkolaki nie powinny z nich korzystać poza ewentualną rozmowa z rodzicem czy inną ważną osobą, trzymając telefon przy uchu. Bajki warto włączać dzieciom w telewizji, tak by uczyły się, że nie wszystko jest na wyciągnięcie ręki i na ulubione rzeczy czasami trzeba poczekać.

Dobry czas na wprowadzenie smartfona to wiek ok. 6-7 roku życia. Jeśli jednak dziecko jest już w tym wieku, a o telefon się „nie upomina”, nie musimy go koniecznie kupować. Jednak dzieci w młodszym wieku szkolnym zazwyczaj poznają już świat technologii, jeśli nie w domu rodzinnym, to w szkole czy u kolegów. Można wiec pozwolić dziecku na posiadanie własnego smartfona, ale oczywiście pod kontrolą rodziców. Psycholog dziecięcy radzi, aby przed pozwoleniem dziecku na pierwsze samodzielne korzystanie z telefonu, ustalić wraz z nim czas dziennego korzystania z urządzenia. Dziecko powinno być przy takiej rozmowie, aby miało świadomość, że jego zdanie się liczy i samo na daną granicę się zgodziło.

Jak długo?

Jeśli jest to dziecko młodsze, np. w wieku wczesnoszkolnym, racjonalny czas korzystania ze smartfona to ok. godzina-dwie dziennie lecz z przerwami po maksymalnie godzinie używania. Można uzgodnić z dzieckiem format taki, że jeśli odrobi już wszystkie lekcje i odpowiednio przygotuje się na następny dzień do szkoły, może przez godzinę używać telefonu, a następnie przez godzinę wieczorem.

Jeśli mamy jednak w domu nastolatka, nie powinniśmy go nadmiernie kontrolować, aby czuł nasze zaufanie. Psycholog dziecięcy radzi, aby postawić tutaj głównie na rozmowy. Powinniśmy często mówić dziecku o najważniejszych zagrożeniach, które mogą go spotkać, czyli m.in. o uzależnieniach od smartfonów, o oszustwach, na które może się natknąć w internecie. Ważne jest również systematyczne sprawdzanie wyników szkolnych dziecka i kontrolowanie, czy ich ewentualne pogorszenie nie ma związku z nadużywaniem smartfona, internetu. Warto również zadbać o to, by nastolatek miał jakąś pasję, hobby niezwiązane z technologiami. Gdy będzie cyklicznie uczęszczał na, np. zajęcia sportowe będziemy mieć pewność, że przynajmniej w tym czasie na pewno nie korzysta ze smartfona.

Nie ma jednego dobrego sposobu na to, by dziecko nie zatraciło się w wirtualnej rzeczywistości. Nie zapominajmy jednak przede wszystkim o spokojnej rozmowie, zaufaniu i racjonalnej kontroli. I co ważne, sami bądźmy dobrym przykładem. My też nie spędzajmy każdej wolnej chwili na korzystaniu z telefonu i pokazujmy dzieciom, jak ważny jest czas spędzany razem.

Przeczytaj również

Najnowsze wpisy