Szukaj

Jak powstają wady zgryzu i krzywe zęby? – poradnik

Jak powstają wady zgryzu i krzywe zęby? – poradnik

Wady zgryzu możemy najogólniej określić, jako nieprawidłowości we wzajemnym ułożeniu szczęki i żuchwy oraz w ustawieniu zębów. Dla wielu osób jedynym rozwiązaniem jest w takim przypadku wizyta w gabinecie ortodontycznym i niezwłoczne rozpoczęcie leczenia. Jest to istotne nie tylko ze względów estetycznych, ale przede wszystkim zdrowotnych. Powstawanie wad zasadniczo może być uwarunkowane genetycznymi predyspozycjami lub

Wady zgryzu możemy najogólniej określić, jako nieprawidłowości we wzajemnym ułożeniu szczęki i żuchwy oraz w ustawieniu zębów. Dla wielu osób jedynym rozwiązaniem jest w takim przypadku wizyta w gabinecie ortodontycznym i niezwłoczne rozpoczęcie leczenia. Jest to istotne nie tylko ze względów estetycznych, ale przede wszystkim zdrowotnych. Powstawanie wad zasadniczo może być uwarunkowane genetycznymi predyspozycjami lub wynikać z czynników zewnętrznych. Niekiedy niejednokrotnie jest to również połączenie obu tych okoliczności. Do najczęściej występujących wad możemy zaliczyć tyłozgryz i przodozgryz, zgryz otwarty, głęboki lub nadzgryz, zwężenie szczęki, stłoczenie zębów bądź ich nieprawidłowe ustawienie.

Przyczyny i czynniki zwiększające ryzyko powstawania wad zgryzu

Przyczyny powstawania wad zgryzu podzielić możemy na wewnętrzne i zewnętrzne. Pierwsze z nich obejmują podłoże genetyczne lub nieprawidłowości, które wystąpiły u matki w okresie ciąży. W tym kontekście czynnikami powodującymi zaburzenia mogą być przebyte przez kobietę choroby czy dolegliwości zakaźne. Do przyczyn zewnętrznych z kolei zaliczyć możemy przebyte w ciąży urazy mechaniczne czy też złe ułożenie płodu w macicy. Oprócz tego na powstawanie wad zgryzu może wpływać nieprawidłowe układanie niemowlęcia czy wykształcenie u niego niewłaściwych nawyków, takich jak ssanie kciuka. Do czynników zwiększających ryzyko powstawania wad zakwalifikować można m.in. bruksizm, kleszczowy i twarzyczkowy poród, ssanie policzków i przygryzanie warg, podawanie dziecku smoczka o nieprawidłowej konstrukcji, złe przystawianie do piersi podczas karmienia oraz nieodpowiednie układanie niemowlaka do snu. Powstałe wady często są na tyle zaawansowane, że pomóc może tylko dobra klinika stomatologiczna. Im wcześniej zaczniemy leczyć wady, tym lepiej dla naszego zdrowia, dlatego dobry ortodonta to podstawa zdrowego i estetycznego uśmiechu.

Jak powstaje problem krzywych zębów?

Jedną z najpowszechniej występujących wad zgryzu są krzywe zęby. Wynika to przede wszystkim z ich niewłaściwego ułożenia. Stłoczenie zębów można podzielić na pierwotne i wtórne. Pierwsze powstają w dzieciństwie i wynikać mogą ze zbyt wczesnej wymiany mlecznych zębów. Zęby stałe nie mają wówczas wystarczająco dużo miejsca i ulegają stłoczeniu. W takim wypadku jak najszybciej należy skonsultować się z lekarzem i odwiedzić gabinet ortodontyczny. Najczęściej najlepszym ratunkiem jest wtedy odpowiedni aparat ortodontyczny. Stłoczenie wtórne występujące u dorosłych powodowane jest z kolei wyrastaniem tzw. zębów mądrości, czyli ósemek, które robiąc dla siebie miejsce, zabierają przestrzeń prawidłowo osadzonym zębom. Do innych przyczyn zaliczyć trzeba również utratę zęba, w wyniku której może dochodzić do migracji zęba z łuku przeciwnego w kierunku luki.

Leczenie wad zgryzu i prostowanie krzywych zębów

Niepodjęcie działań w kierunku leczenia wad zgryzu może prowadzić do poważnych konsekwencji. Nieleczone wady implikują bowiem szereg utrudnień i powikłań, do których zaliczyć możemy zaburzenia w funkcjonowaniu stawów skroniowo-żuchwowych, próchnicę, problemy z mową oraz gryzieniem i żuciem, a także negatywny wpływ na estetykę twarzy. W skomplikowanych przypadkach może nam pomóc profesjonalna klinika stomatologiczna i fachowa ocena lekarza. Wdrożenie leczenia w dużej mierze uzależnione jest od stopnia zaawansowania wady. W niektórych przypadkach konieczny będzie zabieg chirurgiczny. W innych wypadkach pomóc mogą ćwiczenia mięśni mimicznych, szlifowanie zębów czy aparat ortodontyczny. Wszystko zależy od indywidualnej oceny stanu pacjenta. Dobry ortodonta doradzi nam, co dokładnie robić i wdroży właściwy dla danego przypadku plan leczenia.

Wady zgryzu mogą wynikać z różnych przyczyn. Jednak niezależnie od tego, jak powstały dobrą praktyką jest jak najszybsza konsultacja z lekarzem. Nieleczone nieprawidłowości mogą bowiem wpłynąć bardzo negatywnie na stan zdrowia i prowadzić do powstawania kolejnych problemów zdrowotnych. Dlatego też interwencja lekarza i profesjonalna konsultacja to podstawa.

Przeczytaj również

Najnowsze wpisy