Szukaj

Jak właściwie dobrać obuwie ortopedyczne dla dziecka? – poradnik

Jak właściwie dobrać obuwie ortopedyczne dla dziecka? – poradnik

Decyzja o zakupie butów ortopedycznych zawsze powinna być poprzedzona specjalistyczną konsultacją lekarską. Jeśli nasz malec unika ruchu bądź stawia stopy w niestandardowy sposób, przykładowo przenosząc ciężar ciała na ich zewnętrzne krawędzie, należy niezwłocznie skonsultować się z lekarzem. Często dzieci skarżą się także na ból innych części układu kostnego, takich jak kolana czy uda. Prawidłowo dobrane

Decyzja o zakupie butów ortopedycznych zawsze powinna być poprzedzona specjalistyczną konsultacją lekarską. Jeśli nasz malec unika ruchu bądź stawia stopy w niestandardowy sposób, przykładowo przenosząc ciężar ciała na ich zewnętrzne krawędzie, należy niezwłocznie skonsultować się z lekarzem. Często dzieci skarżą się także na ból innych części układu kostnego, takich jak kolana czy uda. Prawidłowo dobrane i właściwie użytkowane buty ortopedyczne zapewne skutecznie zapobiegną pogłębianiu się deformacji stóp czy wad postawy. Należy jednak podkreślić, że nieprawidłowo dobrane buty ortopedyczne nie tylko nie spełnią swojej funkcji, ale w skrajnych przypadkach przyczynią się również do nieprawidłowego rozwoju układu ruchu. Z tego względu warto zastosować się do kilku zasad, które z pewnością ułatwią dobór butów ortopedycznych dla dzieci.

Jakie obuwie należy wybrać, aby spełniało swoją funkcję?

Buty ortopedyczne przede wszystkim powinny mieć odpowiedni rozmiar. Modele zbyt ciasne lub zbyt luźne nie będą chroniły stóp dziecka, lecz narażały je na dyskomfort i uszkodzenia mechaniczne. Ważna jest też szerokość obuwia. Z tego powodu przyszły użytkownik butów ortopedycznych powinien być obecny na zakupach i przymierzyć kilka różnych modeli obuwia. Powszechnie uznaje się, że odpowiednio dobrany but jest o około centymetr większy od stopy. Bezwzględnie należy słuchać opinii i sugestii dziecka odnośnie tego, jak się czuje w dobranym obuwiu. Obuwie o prawidłowo dobranym rozmiarze i szerokości nie tylko zapewni pełen zakres ruchu, ale również spełni swoją funkcję korekcyjną.

W przypadku obuwia ortopedyczne warto również zwrócić uwagę na materiał. Jego przewiewność i odpowiednia termoregulacja sprawią, że stopa nie będzie narażona na rozmaite infekcje związane z wysoką temperaturą i wilgotnością. Specjaliści zazwyczaj zalecają obuwie wykonane z naturalnej skóry.

Kolejnym elementem, o którym z pewnością warto pamiętać, jest podeszwa. Powinna być ona płaska oraz na tyle giętka, by możliwe było jej zgięcie o 180 stopni. Natomiast pięta powinna całkowicie przylegać do wkładki buta ortopedycznego. W butach tego typu istotną rolę odgrywa także usztywniany zapiętek, dzięki któremu stopa pozostaje stabilna podczas ruchu. W konsekwencji koryguje to ewentualne wady oraz zmniejsza ryzyko wystąpienia skręceń i innych groźnych urazów.

Jakie cechy obuwia ortopedycznego są konieczne, aby miało ono leczniczy wpływ na postawę dziecka?

Obuwie ortopedyczne, w zależności od schorzeń, z którymi zmaga się dziecko, może mieć bardzo zróżnicowany charakter. Przykładowo w przypadku wrodzonej stopy płaskiej, lekarze rekomendują modele całkowicie usztywniane, które wymuszają odpowiednie ułożenie stopy podczas poruszania się. Natomiast przy płaskostopiu bardzo skuteczne okazują się wkładki ortopedyczne do butów. Samodzielny dobór obuwia ortopedycznego bądź wkładek ortopedycznych może okazać się więc nie tylko problematyczny, ale również nieskuteczny. W każdym przypadku niezbędna będzie konsultacja lekarska. Ponadto sklepy z butami ortopedycznymi bardzo często oferują swoim klientom pomoc w doborze obuwia w zależności od dolegliwości i indywidualnych preferencji.

Obuwie ortopedyczne oraz wkładki ortopedyczne do butów dla dzieci mogą zminimalizować lub całkowicie wyeliminować wszelkie deformacje stóp czy wady postawy. Komfort dziecka i pełne bezpieczeństwo całego procesu uzależnione jest jednak od doboru obuwia spełniającego wszelkie zalecenia lekarskie.

źródło: wzso.pl – sklep ortopedyczny

Przeczytaj również

Najnowsze wpisy