Szukaj

Sposoby na leczenie i zapobieganie cukrzycy ciążowej

Sposoby na leczenie i zapobieganie cukrzycy ciążowej

Wśród kobiet w ciąży coraz częściej diagnozuje się cukrzycę ciążową. Nieleczona może nieść przykre konsekwencje zarówno dla matki, jak i dla dziecka. Sprawdź jak zapobiegać i jak leczyć cukrzycę ciążową. Czym jest cukrzyca ciążowa? Cukrzyca ciążowa jest to zaburzenie gospodarki węglowodanowej, wykryte po raz pierwszy w czasie ciąży. Schorzenie wynikające z nietolerancji węglowodanów, które ma bezpośredni

Wśród kobiet w ciąży coraz częściej diagnozuje się cukrzycę ciążową. Nieleczona może nieść przykre konsekwencje zarówno dla matki, jak i dla dziecka. Sprawdź jak zapobiegać i jak leczyć cukrzycę ciążową.

Czym jest cukrzyca ciążowa?

Cukrzyca ciążowa jest to zaburzenie gospodarki węglowodanowej, wykryte po raz pierwszy w czasie ciąży. Schorzenie wynikające z nietolerancji węglowodanów, które ma bezpośredni wpływ na wzrost stężenia glukozy we krwi. Najczęściej występuje między 24. a 28 tygodniem ciąży, jednak istotne jest, aby monitorować poziom cukru we krwi już od pierwszych tygodni.

Na ogół występuje u kobiet, które przed zajściem w ciąże nie obserwowały u siebie problemów z podwyższonym poziomem cukru we krwi. Szczególnie narażone są kobiety, powyżej 35 roku życia oraz te, które miały wcześniej problemy cukrzycowe. W równym stopniu narażone są kobiety, które urodziły dwójkę dzieci oraz te, które w poprzednich ciążach też chorowały na cukrzycę. Rozpoznanie na początku ciąży cukru powyżej normy może świadczyć o nierozpoznanej przed ciążą cukrzycy typu 2 lub o rozwijającej się cukrzycy typu 1 w czasie ciąży. Główną przyczyną jest rozchwiana gospodarka hormonalna, nadwaga i nadciśnienie tętnicze. Ryzyko wystąpienia cukrzycy ciążowej wzrasta, jeżeli kobieta zmaga się z zespołem policystycznych jajników i ma predyspozycje genetyczne do wystąpienia problemów z cukrem.

Leczenie cukrzycy ciążowej

Kobieta, u której została zdiagnozowana cukrzyca ciążowa, powinna co 2 tygodnie zgłaszać się do lekarza, a po 36 tygodniu ciąży co tydzień. Wszystko po to, aby sprawdzić stan zdrowia dziecka i nie doprowadzić do powikłań.

U kobiet chorujących na cukrzycę ciążową ważne jest skorzystanie z pomocy diabetologa w celu rozpisania specjalnej diety cukrzycowej dla ciężarnej, by unormować poziom cukru we krwi. Należy spożywać dużo białka, a unikać cukrów prostych zawartych w słodyczach, napojach gazowanych, tłuszczach i sokach owocowych. Dieta powinna odpowiadać zapotrzebowaniu kalorycznemu kobiety i być dostosowana do wieku ciąży i masy ciała pacjentki.

Kobieta w ciąży powinna minimum 4 razy dziennie kontrolować za pomocą glukometru poziom cukru we krwi, rano, przed śniadaniem oraz godzinę przed każdym posiłkiem.

Jeśli przeprowadzane badania są dobre, a dieta i kontrola poziomu glukozy krwi przynosi spodziewane efekty, poród może odbyć się siłami natury, jednak powinien być przeprowadzony w szpitalu specjalistycznym.

Zapobieganie cukrzycy ciążowej

W celu zapobiegania cukrzycy ciążowej kobieta ciężarna powinna stosować urozmaiconą i dobrze zbilansowaną dietę, która powinna dostarczyć wszystkich niezbędnych składników odżywczych, zarówno dla mamy, jak i dla dziecka. Wielkość posiłków powinna być dostosowana do wieku ciąży, a ich regularność przyjmowania powinna uchronić kobietę przed nadmiernym przyrostem masy ciała, który przyczynia się do wystąpienia cukrzycy.

Ważne jest, aby ograniczyć ilość spożywanego cukru oraz soli, słodkich przekąsek i fast-foodów, a także kontrolować ilość przyjmowanych owoców, które z zasady zdrowe, spożywane w dużej ilości mogą stać się przyczyną wystąpienia problemów z nadmiarem cukru we krwi.

Istotnym jest, aby kobiety w ciąży nie rezygnowały z ruchu, gdyż pomaga on zapobiegać cukrzycy w ciąży. Już 30-minutowe spacery zmniejszają szansę zachorowania na cukrzycę i przeciwdziałają problemom z wagą. Jednak są one zalecane tylko kobietom z prawidłowym przebiegiem ciąży.

źródło: diabetyk24.pl – sklep dla diabetyków online

Przeczytaj również

Najnowsze wpisy