Szukaj

Tyłozgryz – częsta wada zgryzu

Tyłozgryz – częsta wada zgryzu

Wady zgryzu to nic innego jak zaburzenia w budowie i czynnościach jamy ustnej. Zaburzenia, z którym przyjdzie nam się zmierzyć, zależą od rodzaju wady i stopnia jej zaawansowania. Takie nieprawidłowości ujawniają się już w okresie dziecięcym i to wtedy najlepiej rozpocząć proces leczenia wady zgryzu. W ten sposób unikniemy zbędnych komplikacji. Wiele wad zgryzu można

Wady zgryzu to nic innego jak zaburzenia w budowie i czynnościach jamy ustnej. Zaburzenia, z którym przyjdzie nam się zmierzyć, zależą od rodzaju wady i stopnia jej zaawansowania. Takie nieprawidłowości ujawniają się już w okresie dziecięcym i to wtedy najlepiej rozpocząć proces leczenia wady zgryzu. W ten sposób unikniemy zbędnych komplikacji. Wiele wad zgryzu można całkowicie wyeliminować lub chociaż skorygować. Najczęściej występującą wadą jest tyłozgryz — stanowi on prawie 70% wszystkich wad.

Na czym polega tyłozgryz?

Tyłozgryz zazwyczaj objawia się podczas wyrzynania się zębów stałych. Najwcześniej możemy go zdiagnozować u dzieci, które ukończyły 7 lat. Im szybciej uda nam się wykryć tyłozgryz, tym większe mamy szanse na skutecznie skorygowanie wady. W przypadku tyłozgryzu nasza górna szczęka jest wyraźnie wysunięta przed zęby dolne. W zależności od stopnia wysunięcia możemy wyróżnić kilka rodzajów tego schorzenia:

  • tyłozgryz całkowity – cały dolny łuk zębowy cofnięty jest w stosunku do łuku górnego;
  • tyłozgryz częściowy – dolne siekacze są cofnięte i przechylone – powstaje szpara między dolnymi i górnymi siekaczami, ale pozostałe zęby ustawione są prawidłowo;
  • tyłozgryz rzekomy – jest zauważalny przez wysunięcie wargi górnej; powstaje przez nadmierny wzrost szczęki w stosunku do całej twarzoczaszki.

Co może spowodować tyłozgryz i dlaczego warto go leczyć?

Do głównych przyczyn powstawania tyłozgryzu należy między innymi niedobór witaminy D, długi okres ssania smoczka, niepoprawna pozycja karmienia niemowlaka oraz przedwczesna utrata mlecznych dolnych siekaczy. Jeśli zależy nam na wczesnym wykryciu wady u dziecka, trzeba regularnie zabierać je na wizyty kontrolne do ortodonty. Pozwoli to na zdiagnozowanie wady i wdrożenie odpowiedniego leczenia.

Wbrew pozorom wady zgryzu wiążą się nie tylko z nieprawidłowym ustawieniem szczęki czy nieestetycznym uśmiechem. Utrudniają one skutecznie czyszczenie zębów, co z kolei sprzyja rozwojowi próchnicy. Często pojawiają się dodatkowe problemy, tj. bóle migrenowe, nierównomierne ścieranie zębów czy niewystarczające rozdrabnianie pokarmów, co może prowadzić do chorób żołądka.

Jak wygląda leczenie tyłozgryzu?

Przebieg leczenia zależy od takich czynników jak wiek pacjenta, stopień nasilenia wady, jakość zębów i kości pacjenta. Lekarz opracowuje plan leczenia na podstawie licznych informacji – zdjęć RTG, rysów twarzy oraz oceny stanu zębów. U dzieci leczenie rozpoczyna się od wyeliminowania przyczyn tyłozgryzu. Często chodzi tu o wyeliminowanie nieprawidłowych nawyków. Ortodonta powinien zadbać o to, by poszerzyć łuki zębowe. U pacjentów dorosłych, możliwości są już bardzo ograniczone. Najczęściej stosuje się aparat ortodontyczny. Zakładamy go, aby wyrównać górną szczękę względem dolnej. Jeżeli tyłozgryz jest bardzo zaawansowany, konieczne może być usunięcie niektórych zębów.

Proces leczenia należy rozpocząć jak najwcześniej. Dzięki temu będzie ono znacznie bardziej komfortowe i przyniesie lepsze rezultaty.

Przeczytaj również

Najnowsze wpisy