Szukaj

Zakrzepica – przyczyny, objawy, leczenie

Zakrzepica – przyczyny, objawy, leczenie

Zakrzepica potocznie nazywana zapaleniem żył to choroba, która może rozwinąć się pod wieloma różnymi postaciami. Stanem chorobowym mogą zostać objęte żyły głębokie, powierzchniowe czy wątrobowe. Niezależnie od rodzaju choroby nie należy lekceważyć pierwszych objawów. W jaki sposób powstaje zakrzepica, jak się objawia oraz jak przebiega leczenie? Przyczyny powstawania zakrzepicy Zakrzepica żylna to choroba zakrzepowo-zatorowa, w wyniku

Zakrzepica potocznie nazywana zapaleniem żył to choroba, która może rozwinąć się pod wieloma różnymi postaciami. Stanem chorobowym mogą zostać objęte żyły głębokie, powierzchniowe czy wątrobowe. Niezależnie od rodzaju choroby nie należy lekceważyć pierwszych objawów. W jaki sposób powstaje zakrzepica, jak się objawia oraz jak przebiega leczenie?

Przyczyny powstawania zakrzepicy

Zakrzepica żylna to choroba zakrzepowo-zatorowa, w wyniku której w żyłach powstają zakrzepy. Przylegają one do ścian naczyń krwionośnych, co może doprowadzić do nagłego zatrzymywania krążenia lub wstrząsu. Do powstania choroby przyczyniają się takie choroby cywilizacyjne jak otyłość, nowotwory czy cukrzyca. Innymi przyczynami zakrzepicy są siedzący tryb życia, brak aktywności fizycznej, niezdrowe nawyki żywieniowe czy nadużywanie alkoholu, papierosów i kawy. Powstaniu choroby sprzyja również noszenie zbyt ciasnych ubrań, częste siedzenie w pozycji, w której jedną nogę mamy założoną na drugą, a także stosowanie doustnych środków antykoncepcyjnych. Zakrzepica żylna związana jest też ze starzeniem się organizmu, dlatego znacznie bardziej są na nią narażone osoby po 40 roku życia.

Zakrzepica żył – objawy

Zagrożenie związane z zakrzepicą w dużej mierze wynika z tego, że w początkowych etapach często przebiega bezobjawowo. Dotyczy to ponad 50% osób, u których zaczęła rozwijać się zakrzepica żył. Objawy na początku niezauważalne nasilają się jednak z czasem. Zazwyczaj są to drobne, ale bardzo bolesne guzki wyczuwalne w miejscu przebiegu żył (najczęściej w obrębie podudzia). Czasami w tych obszarach pojawiają się także stwardnienia żył, którym towarzyszy ból i zaczerwienienie. W niektórych przypadkach objawy te samoistnie ustępują bez stosowania jakichkolwiek zabiegów czy lekarstw. Niestety tym momencie wielu chorych zapomina o problemie, który wydawać by się mogło, że zniknął bez śladu. Istnieje jednak bardzo duże prawdopodobieństwo, że w przyszłości sytuacja się powtórzy.

Zdiagnozowanie zapalenia żył nie jest zadaniem łatwym. Jego symptomy są bowiem bardzo podobne do objawów towarzyszących nadciśnieniu czy niewydolności krążenia. Do poprawnego zdiagnozowania zakrzepicy konieczne jest zatem przeprowadzenie szczegółowego wywiadu lekarskiego oraz wykonanie specjalistycznych badań, takich jak rezonans magnetyczny, ultrasonografia Dopplera, flebografia kontrastowa czy badanie D-dimetrów.

Zakrzepica – leczenie

Do leczenia zakrzepicy wykorzystuje się leki przeciwzakrzepowe i zastrzyki z heparyny (organiczny związek chemiczny produkowany w komórkach tucznych ludzkiego organizmu). Głównym zadaniem heparyny jest hamowanie krzepnięcia krwi. W przypadku zwiększonego zapotrzebowania organizmu na ten związek jest on podawany w formie zastrzyków. Ponadto chorym zaleca się przyjmowanie środków przeciwbólowych i przeciwzapalnych.

Przyjmowanie leków to nie jedyny sposób, w jaki może być zwalczana zakrzepica żył. Leczenie niefarmakologiczne jest równie istotne. W głównej mierze opiera się na ucisku określonej części ciała. Można go wykonać za pomocą bandaża elastycznego, specjalnych pończoch i rajstop czy opaski uciskowej. Opatrunek powinien być umiejscowiony w sposób umożliwiający swobodny ruch wszystkich stawów. Należy zakładać go zaraz po obudzeniu i zdejmować na czas snu.

Zakrzepica żylna to poważna choroba, która jest trudna w wykryciu. Konsekwencją braku leczenia może być powstanie niebezpiecznych komplikacji i poważnych skutków ubocznych. Z tego powodu nie należy bagatelizować żadnych objawów i w razie ich wykrycia niezwłocznie skorzystać ze specjalistycznej porady.

Przeczytaj również

Najnowsze wpisy