Szukaj

Najkorzystniejsze formy opodatkowania dla firm budowlanych

Najkorzystniejsze formy opodatkowania dla firm budowlanych

Reforma podatkowa wprowadzona na początku 2022 roku dotknęła wszystkie branże, także budownictwo. Wybór najlepszej formy opodatkowania nie zawsze jest oczywisty, ponieważ zależy od dochodów oraz specyfiki wykonywanej działalności. Obliczanie wysokości zaliczek czasem jest zbyt skomplikowane, na szczęście pomoże w tym biuro księgowe. Która forma opodatkowania jest obecnie najkorzystniejsza dla firm budowlanych? Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych — najczęstszy wybór

Reforma podatkowa wprowadzona na początku 2022 roku dotknęła wszystkie branże, także budownictwo. Wybór najlepszej formy opodatkowania nie zawsze jest oczywisty, ponieważ zależy od dochodów oraz specyfiki wykonywanej działalności. Obliczanie wysokości zaliczek czasem jest zbyt skomplikowane, na szczęście pomoże w tym biuro księgowe. Która forma opodatkowania jest obecnie najkorzystniejsza dla firm budowlanych?

Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych — najczęstszy wybór

Ryczałt jest od jakiegoś czasu najpopularniejszą formą opodatkowania w branży budowlanej. Zawdzięcza to niskiej stawce, która obecnie wynosi 5,5% dla usług wykonywanych w zakresie robót budowlanych. Umożliwia ona opłacanie składki zdrowotnej o stosunkowo niskim wymiarze. W zależności od osiąganych przychodów będzie wynosić od 335,94 złotych do 1007,81 złotych. Połowa tej składki może być odliczana od przychodu. Niestety, ryczałt ma też jedną, zasadniczą wadę. W przypadku tej formy podstawą opodatkowania zawsze jest przychód. Oznacza to, że ponoszone koszty prowadzenia działalności gospodarczej nie mają żadnego znaczenia. Rozliczanie się przy pomocy ryczałtu będzie korzystne tylko dla firm, które nie dokonują zakupu materiałów budowlanych — ich cenę zazwyczaj uwzględnia się w opłacie za usługę. Z tej formy nie skorzystają także przedsiębiorcy, którzy zdecydowali się na leasing maszyn, ponieważ nie mogą pomniejszyć podstawy podatkowej o koszt miesięcznych rat.

Która forma podatku od dochodu bardziej się opłaca?

Firmy ponoszące wysokie koszty działalności powinny wybrać formę opodatkowania, która za podstawę obliczania składek przyjmuje dochód, czyli przychód pomniejszony o koszty jego uzyskania. W 2022 roku podatek na zasadach ogólnych wynosi 12% do kwoty 120 tysięcy złotych i 32% dla nadwyżki. Uwzględnia się tu kwotę wolną od opodatkowania na poziomie 30 tysięcy złotych. Składka zdrowotna wynosi 9% i nie można jej odliczać. Składki podatkowe w formie liniowej wynoszą 19%, zaś zdrowotne to stawka w wysokości 4,9%. Można ją częściowo odliczać od dochodu lub ująć w kosztach, ale tylko do wysokości 8700 złotych. Wybór jednej z tych form jest uzasadniony przy wysokich kosztach ponoszonych przez firmę. Mniejsi przedsiębiorcy bardziej skorzystają na skali podatkowej, a więksi częściej decydują się na podatek liniowy.

Czy profesjonalista pomoże dokonać wyboru?

Samodzielne obliczanie zaliczek podatku dochodowego często jest zbyt skomplikowane i wymaga wiele czasu. Na szczęście na rynku działają firmy, którym można powierzyć księgowość dla firm budowlanych. Pracownicy takiego biura chętnie doradzą przy wyborze najkorzystniejszej formy opodatkowania. Wybierając najlepszą opcję, można zaoszczędzić dużo pieniędzy w skali roku.

Przepisy prawa podatkowego często się zmieniają, a dla zwykłych ludzi mogą być bardzo zawiłe. Zamiast działać na własną rękę, warto jest zasięgnąć porady specjalisty. Biuro księgowe pomoże przedsiębiorcy w dokonywaniu rozliczeń, a to oszczędzi mu wiele czasu oraz nerwów.

Przeczytaj również

Najnowsze wpisy