Szukaj

Praca zdalna w 2023 roku – sprawdź, jakie zmiany wprowadzono

Praca zdalna w 2023 roku – sprawdź, jakie zmiany wprowadzono

Praca zdalna jest jednym z najbardziej istotnych tematów ostatnich lat. Po początkowym okresie nerwowości właściwie wszystkim zaczęła ona odpowiadać. Pracownikom, bo nie marnują czasu na dojazdy i mogą pobyć w domu. Firmom, bo oszczędzają na prądzie, opłatach za internet i wielu innych rzeczach (na przykład kawie). W 2023 roku wiele się zmienia. Wchodzą w życie

Praca zdalna jest jednym z najbardziej istotnych tematów ostatnich lat. Po początkowym okresie nerwowości właściwie wszystkim zaczęła ona odpowiadać. Pracownikom, bo nie marnują czasu na dojazdy i mogą pobyć w domu. Firmom, bo oszczędzają na prądzie, opłatach za internet i wielu innych rzeczach (na przykład kawie).

W 2023 roku wiele się zmienia. Wchodzą w życie nowe przepisy, które będą regulować wiele zagadnień dotyczących pracy zdalnej. Przedstawiamy najważniejsze modyfikacje w telegraficznym skrócie.

Definicja pracy zdalnej i wymagania wobec pracodawcy

Jedna z najważniejszych zmian polega na tym, że w kodeksie pracy pojawiła się definicja pracy zdalnej.

Jest to bardzo istotne, bo bez jednoznacznego terminu ciężko stwierdzić, co podlega pod przepisy a co nie.

Nowelizacja z końca roku 2022 nakłada też obowiązki na firmy, których pracownicy zostali oddelegowani do pracy zdalnej.

Muszą przede wszystkim opłacać wspomniane powyżej media – prąd oraz koszty internetu.

Od razu pojawiają się tutaj pytania:

  1. Ile pieniędzy zwrócić pracownikowi za prąd? – bo przecież nie jest możliwe, żeby firma opłacała całość domowego rachunku za prąd
  2. W jakiej formie wypłacić pieniądze? – z góry, po każdym miesiącu, ryczałtem czy w formie dodatku do pensji?

W znalezieniu odpowiedzi na te pytania pomoże biuro, które prowadzi pełną księgowość.

Kto może ubiegać się o pracę zdalną?

W okolicach późnego roku 2020 dla wielu osób było nie lada zaskoczeniem, że pracownicy wcale nie chcą wracać do biura. Owszem, tęsknili za kontaktem z ludźmi, ale woleliby z nimi spotkać się w barze czy restauracji. Naprawdę dużo osób dostosowało się do sytuacji i zaczęło lubić home office.

Kolejne modyfikacje przepisów na swój sposób wychodzą naprzeciw oczekiwaniom pracowników. Określony grupy zatrudnionych mogą bowiem składać wnioski o oddelegowanie do pracy zdalnej. Te grupy to:

  • pracownice w ciąży – nie powinno dziwić, że panie przy nadziei często wolą pozostać w domu. Dzięki temu mogą swobodnie pracować i jednocześnie radzić sobie z niektórymi dolegliwościami, które pojawiają się w ciąży.
  • pracownicy wychowujący dzieci do czwartego roku życia.
  • pracownicy opiekujący dziećmi niepełnosprawnymi. Jest to ogromny postęp. Do niedawna opiekunowie osób z niepełnosprawnością musieli często wybierać, czy chcą pracować czy zapewnić najbliższym warunki niezbędne do życia.
  • pracownicy pełniący opiekę nad niepełnosprawnymi członkami rodziny lub innymi członkami gospodarstwa domowego

Można z całą pewnością powiedzieć, że nowe przepisy są dosyć przejrzyste, a pracodawcy części z nich spodziewali się od dawna. Ponadto niektóre z nich są po prostu potrzebne.

Przeczytaj również

Najnowsze wpisy