Szukaj

W jakich branżach wykorzystuje się transport rurowy?

W jakich branżach wykorzystuje się transport rurowy?

Transport rurowy jest niezbędnym elementem działania każdego przedsiębiorstwa zajmującego się produkcją. Surowce sypkie towarzyszą nam bowiem na każdym kroku, czy tego chcemy, czy nie, a dopiero wnikliwa analiza tego, z czego na co dzień korzystamy pozwala stwierdzić, jak kluczową rolę on odgrywa. Mąka, cukier, proszki do prania czy czyszczenia, nawozy, to tylko niektóre z przykładów

Transport rurowy jest niezbędnym elementem działania każdego przedsiębiorstwa zajmującego się produkcją. Surowce sypkie towarzyszą nam bowiem na każdym kroku, czy tego chcemy, czy nie, a dopiero wnikliwa analiza tego, z czego na co dzień korzystamy pozwala stwierdzić, jak kluczową rolę on odgrywa. Mąka, cukier, proszki do prania czy czyszczenia, nawozy, to tylko niektóre z przykładów produktów, z którymi większość osób ma do czynienia, a których powstanie możliwe było dzięki odpowiednim systemom zastosowanym w danym przedsiębiorstwie. Przyjrzyjmy się dokładniej gdzie wykorzystywany jest transport rurowy.

Transport rurowy w przemyśle spożywczym

Przemysł spożywczy to niewątpliwie jeden z głównych odbiorców wykorzystujących transport rurowy w codziennej pracy. Spożywcze produkty sypkie towarzyszą nam zarówno w czystej postaci, takiej jak mąka, cukier, kawa czy różnego rodzaju kasze, ale także w wersji przetworzonej, kiedy to do użytku odbiorcy, a więc klienta trafia produkt powstały z surowców sypkich – makaron czy mieszanki przypraw. Bez wykorzystania systemu rurowego proces powstawania poszczególnych tych produktów byłby znacznie dłuższy, co z kolei mogłoby się przenieść na wysokość ceny. Na sklepowych półkach ciężko znaleźć produkty, które w swoim składzie nie zawierałyby surowców sypkich, powstałych z wykorzystaniem transportu rurowego.

Rozwiązanie niezbędne w rolnictwie

Kolejną grupą przedsiębiorców, która wykorzystuje system rurowy, jest rolnictwo. Mowa tu głównie o producentach zbóż. Część z nich posiada odpowiednie magazyny wyposażone w system rurowy, który umożliwia transport pneumatyczny na terenie swojego gospodarstwa, inni zaś mają z nimi styczność w punktach skupu danych surowców, co ułatwia rozładunek i transport zbóż w bezpieczne miejsce, gdzie zapewnione są odpowiednie warunki, uniemożliwiające psucie. Nie da się ukryć, że również i sami rolnicy wykorzystują produkty powstałe z wykorzystaniem systemów rurowych, są to głównie producenci zwierząt, którzy korzystają z gotowych mieszanek paszowych. 

Branża chemiczna, a transport rurowy

Przedsiębiorstwa działające w szeroko pojętej branży chemicznej także swoją pracę opierają na gotowych, wygodnych systemach rurowych. Niezależnie czy mówimy tu o zakładach zajmujących się produkcją nawozów sztucznych, środków czyszczących czy leków. Praca każdego z nich w mniejszym, bądź większym stopniu, uzależniona jest od dostępności transportu surowców sypkich z wykorzystaniem systemów rurowych. W przypadku branży chemicznej jest to dodatkowo istotne, ze względu na konieczność dostarczania idealnie odmierzonych poszczególnych składników wchodzących w skład danej mieszanki oraz przeniesienia jak największej ilości pracy na maszyny, ze względu na bezpieczeństwo.

Przeczytaj również

Najnowsze wpisy