Szukaj

Wynajem szalunków – wady i zalety rozwiązania

Wynajem szalunków – wady i zalety rozwiązania

Pomimo dynamicznych zmian, jakie zachodzą w branży budowlanej, od lat architektonicznym klasykiem i podporą każdej betonowej budowli pozostają szalunki (zwane też szalowaniem lub deskowaniem), czyli tymczasowe konstrukcje z desek, płyt lub różnego rodzaju sklejek, które następnie zalewa się betonem, by uzyskać zamierzony na początku pracy kształt. Po zastygnięciu formy, szalunki usuwa się, więc zasadne wydaje się pytanie, czy

Pomimo dynamicznych zmian, jakie zachodzą w branży budowlanej, od lat architektonicznym klasykiem i podporą każdej betonowej budowli pozostają szalunki (zwane też szalowaniem lub deskowaniem), czyli tymczasowe konstrukcje z desek, płyt lub różnego rodzaju sklejek, które następnie zalewa się betonem, by uzyskać zamierzony na początku pracy kształt. Po zastygnięciu formy, szalunki usuwa się, więc zasadne wydaje się pytanie, czy powinniśmy inwestować w ich zakup, czy raczej zacząć analizować oferty szalunków na wynajem.

Szalowanie – dlaczego jest konieczne?

Szalunki mają szerokie zastosowanie, jednak zasadniczo wyróżnia się ich trzy podstawowe typy: ścienne, stropowe i przeznaczone do wykopów. Konstrukcje stropowe podtrzymują znaczny ciężar, ponieważ wspierają stropy żelbetonowe. Ścienne są wykorzystywane do zabezpieczania otworów znajdujących się w ścianach. Oba powyższe rodzaje są często montowane samodzielnie, ponieważ ich struktura jest dość prosta, więc zanim ktokolwiek wpisze w wyszukiwarkę „szalunki ścienne wynajem”, próbuje przygotować je na własną rękę. Nie jest to jednak zalecane w przypadku ostatniego z wymienionych typów. Wynajem szalunków do wykopów często jest koniecznością, ponieważ ze względu na ich funkcję, czyli ochronę miejsca wykopu przed osypywaniem, ich zastosowanie jest regulowane przez prawo.

Rozmontowanie szalunku jest zależne od czasu twardnienia betonu. Przyjmuje się, że konstrukcje stropowe i do wykopów są usuwane po ok. czterech tygodniach, a ścienne po trzech dniach. Tak krótki okres użytkowania sugeruje, że nie warto decydować się na zakup szalunków, jeśli nie planujemy ich ponownego wykorzystania w przyszłości.

Kupno a wynajem – wady i zalety

W przypadku tak doraźnych konstrukcji rozsądny wydaje się wynajem szalunków. Zwłaszcza gdy nie prowadzimy gigantycznej firmy budowlanej i nie korzystamy z nich często i intensywnie. Część przedsiębiorców obawia się ewentualnego uzależnienia od usług firmy zewnętrznej i ograniczonej dostępności materiałów (zwłaszcza w sezonie inwestycyjnym). Jest to jednak nieuzasadniony lęk, ponieważ wypożyczalnie szalunków dysponują na tyle szerokim asortymentem, że nie należy przejmować się hipotetycznym brakiem zaopatrzenia.

Wynajem szalunków

W zależności od przyszłego zastosowania szalunków, mogą one mieć różne, często nietypowe gabaryty. W takich przypadkach pojawia się problem ich transportu, magazynowania, a na dłuższą metę także remontu i konserwacji. Bez względu na to, czy zamierzamy je kupić, czy też wykonać samodzielnie, musimy dysponować przestrzenią oraz dodatkowymi środkami na regularne remonty. Przy wynajmie szalunki znajdują się na terenie budowy tylko wtedy, gdy rzeczywiście są potrzebne, a w trakcie pracy mamy możliwość zmiany typu stosowanych form. Wypożyczalnie szalunków zapewniają nam transport, doradztwo, wsparcie instruktażowe oraz akcesoria niezbędne do montażu.

Szalunki na wynajem

Przed podjęciem decyzji o kupnie lub wynajmie szalunków należy zastanowić się, jaką powierzchnię betonową chcemy uzyskać, w jakim czasie chcemy tego dokonać oraz za pomocą jakich środków i narzędzi. Wynajem szalunków do wykopów (zwłaszcza głębokich), jest szczególnie popularnym rozwiązaniem, ale rekomenduje się także wynajem szalunków ściennych i stropowych. W takim wypadku cała odpowiedzialność za przygotowanie, przechowywanie oraz konserwację sprzętu spada na firmę oferującą taką usługę. Inwestor płaci więc jedynie za stosunkowo krótki czas wynajmu i może w pełni skupić się na realizacji poszczególnych etapów inwestycji.

Przeczytaj również

Najnowsze wpisy