Szukaj

Czy kamień naturalny pasuje do stylu rustykalnego?

Czy kamień naturalny pasuje do stylu rustykalnego?

Ostatnie lata w aranżacji wnętrz to powrót do korzeni. Połączenie drewna, szkła i kamienia zyskuje wielu nowych sympatyków. To sprowadza się do powrotu mody na styl rustykalny, który charakteryzuje się prostotą oraz nawiązaniem do tradycji życia wiejskiego. Każdy z nas niejednokrotnie marzył o powrocie do natury. Przebywanie w tak urządzonym wnętrzu może dać błogie poczucie spokoju

Ostatnie lata w aranżacji wnętrz to powrót do korzeni. Połączenie drewna, szkła i kamienia zyskuje wielu nowych sympatyków. To sprowadza się do powrotu mody na styl rustykalny, który charakteryzuje się prostotą oraz nawiązaniem do tradycji życia wiejskiego. Każdy z nas niejednokrotnie marzył o powrocie do natury. Przebywanie w tak urządzonym wnętrzu może dać błogie poczucie spokoju i sprzyja wypoczynkowi.

Styl rustykalny w pigułce

Styl rustykalny, upraszczając, wyróżnia się:

  • prostotą oraz nawiązaniem do tradycji,
  • umiłowaniem do rzemiosła (stąd drewno oraz kamień jako główny, naturalny materiał),
  • kolorystyką w barwach bieli, czerwieni oraz zieleni,
  • stylizowanymi, postarzanymi materiałami, meblami, elementami wyposażenia (stąd dobrze sprawdzi się wykorzystanie cegły, drewna oraz szarego marmuru),
  • dekoracją w stylu tradycyjnych haftów wykorzystywanych w serwetkach, obrusach itp.

Wykorzystanie bardziej nowoczesnych oraz modnych materiałów jest w pełni dozwolone. Z pewnością trawertyn na podłogę (płyty w większych formatach, różne wzory geometryczne, roślinne) bądź gotowe płytki kamienne świetnie odnajdą się w całej aranżacji. Kamień tuż obok drewna jest głównym składnikiem tworzącym wyjątkowy klimat. Ponadto drewno jak i kamień posiadają niepowtarzalne, naturalne właściwości, które z biegiem czasu uwydatniają w nich to co najlepsze. Często dodatkowo materiały te poddaje się dodatkowej obróbce, by uzyskać oczekiwany efekt dekoracyjny.

Kamień naturalny w aranżacji w stylu rustykalnym

Drewno, kamień jak i szkło odnajdą się w każdym stylu. Trudno sobie wyobrazić, że któryś z tych materiałów zaburzyłby wystrój jakiegoś wnętrza, szczególnie dzisiaj, gdzie możliwości obróbki danego materiału są naprawdę nieograniczone. Możemy postawić na okładziny wykonane z płytek trawertynowych, a na ich tle wyeksponować drewniane meble kuchenne. Świetnie sprawdzi się też marmurowy blat kuchenny. Warto jednak pamiętać o tym, by kamień naturalny (zwłaszcza w sytuacji, gdy jest to szary lub biały marmur) nie zdominował całego projektu. Powinniśmy wprowadzić elementy, które ocieplą wnętrze.

Częstym widokiem są również elewacje, które wykonano w myśl stylu rustykalnego. Należy jednak podkreślić, że w przypadku elewacji trzeba uważać podczas doboru kamienia. Błędem jest wybór kamienia w nowoczesnych formach geometrycznych bądź zbyt ciemnych odcieniach.

Podłoga w stylu rustykalnym

Wielu miłośników stylu rustykalnego najczęściej decyduje się na drewno podłogowe. Warto jednak pomyśleć o nowoczesnym rozwiązaniu, jakim jest trawertyn na podłogę. Trawertyn występuje w różnych odcieniach, często znajdziemy płytki szare, beżowe, brązowe i inne odmiany tych kolorów. Wszystkie one doskonale sprawdzą się na posadzce pomieszczenia w stylu rustykalnym.

Kamień naturalny będzie doskonałym uzupełnieniem każdego pomieszczenia w stylu rustykalnym. Z powodzeniem można wykorzystać marmur czy trawertyn – zarówno jako okładzinę ścienną czy podłogową, ale też w formie detalu. Ponadczasowość kamienia naturalnego na pewno wyróżni aranżację Twojego domu czy mieszkania.

Przeczytaj również

Najnowsze wpisy