Szukaj

Doświetlanie roślin zimą – poradnik dla początkujących

Doświetlanie roślin zimą – poradnik dla początkujących

W zimie wiele roślin doniczkowych zaczyna marnieć. Wyczerpujące warunki uprawy, takie jak niższy poziom światła, suche powietrze, krótsze dni i chłodne temperatury sprawiają, że rośliny domowe obumierają. Aby pomóc im przetrwać ten trudny okres, trzeba umiejętnie dobrać metody pielęgnacyjne, które poprawią warunki wzrostu. Najważniejszym zadaniem będzie zapewnienie roślinom optymalnej ilości światła. Brak promieni słonecznych –

W zimie wiele roślin doniczkowych zaczyna marnieć. Wyczerpujące warunki uprawy, takie jak niższy poziom światła, suche powietrze, krótsze dni i chłodne temperatury sprawiają, że rośliny domowe obumierają. Aby pomóc im przetrwać ten trudny okres, trzeba umiejętnie dobrać metody pielęgnacyjne, które poprawią warunki wzrostu. Najważniejszym zadaniem będzie zapewnienie roślinom optymalnej ilości światła.

Brak promieni słonecznych – jak doświetlić rośliny?

Zimą słońce przesuwa się niżej na niebie, a poziom naturalnego światła w pobliżu okien spada nawet o 50%. Rośliny domowe, które rosną w pobliżu wschodniego lub północnego okna w lecie, mogą wymagać przestawienia – zimą lepiej będzie umieścić je przy oknie wychodzącym na południe lub zachód. Oprócz tego warto pamiętać o regularnym usuwaniu kurzu z liści roślin. Może się jednak okazać, że takie czynności nie będą wystarczające i konieczne będzie doświetlanie roślin. Aby pomóc roślinom poradzić sobie ze zmieniającymi się poziomami światła warto zainwestować w nowoczesne technologie, tj. lampy LED do roślin bądź lampy HPS.

Lampy LED do roślin jako skuteczne rozwiązanie

Lampy LED efektywnie uzupełniają niedobory światła, a przy tym są tańsze niż tradycyjne lampy do uprawy i wytwarzają mniej ciepła. Należy mieszcząc je w odległości od 10 cm do 30 cm nad roślinami. Wtedy otrzymują one odpowiednią dawkę światła, a ciepło lampy nie prowadzi do przesuszania liści. Przy wyborze warto zwrócić uwagę na właściwości i temperaturę barwową światła, a także moc lampy.

Różne badania wykazały, że niektóre kolory światła wspomagają wzrost roślin, wpływając na tworzenie korzeni i kwiatów (widma światła niebieskiego i czerwonego), co praktycznie oznacza, że większość gatunków roślin ukończy normalny cykl wzrostu, jeśli wystawiony jest zarówno na niebieskie, jak i czerwone światło. Dodanie do spektrum innych kolorów, takich jak zielony, czerwony i granatowy, wspomaga ten proces, dostarczając roślinom więcej informacji na temat ich środowiska i ogólnie skutkując roślinami wyższej jakości (szybszy wzrost, więcej akumulacji metabolitów wtórnych itp.). Widmo, które zawiera wszystkie kolory, nazywa się pełnym spektrum i najbardziej przypomina światło słoneczne. Jeśli ma wysokie proporcje zieleni, światło będzie wydawać się białe dla ludzkich oczu – i chociaż nie jest to istotny czynnik dla wzrostu roślin – umożliwia nam ocenę kondycji poszczególnych gatunków.

A może lampy HPS?

Lampy HPS to inaczej lampy sodowe. Jeszcze w ubiegłym stuleciu były one wykorzystywane w oświetleniu przemysłowym. Dzięki badaniom i regularnie przeprowadzanym eksperymentom, znalazły zastosowanie w uprawie roślin. Emitowane przez nie światło przypomina to naturalne, słoneczne. Właśnie dlatego lampy HPS wspomagają roślinę na każdym etapie wzrostu, od kiełkowania do kwitnienia. Nie tylko dostarcza odpowiednią energię roślinom, ale również wspiera je w procesie fotosyntezy. Lampy HPS powinny być umieszczane w dalszej odległości niż lampy LED (od 20 do 50 cm), ponieważ żarówka HPS szybciej i mocniej się nagrzewa.

Aby w okresie zimowym rośliny domowe mogły się rozwijać, należy zatroszczyć się o stworzenie im odpowiednich warunków. Może się okazać, że konieczne będzie sztuczne doświetlanie roślin. Początkującym w tym temacie poleca się ekonomiczne lampy LED do roślin lub efektywne lampy HPS.

Przeczytaj również

Najnowsze wpisy