Szukaj

Jak kupić dobry namiot garażowy? – poradnik

Jak kupić dobry namiot garażowy? – poradnik

Samochody, rowery, skutery oraz inne pojazdy najczęściej przechowujemy w garażach lub pod wiatą garażową. Co jednak zrobić, jeśli nie mamy takiej możliwości, a zależy nam, aby były one dobrze chronione między innymi przed szkodliwym wpływem czynników atmosferycznych? Otóż jednym z rozwiązań, które jest bardzo praktyczne, a jednocześnie proste w zastosowaniu, są namioty garażowe. Na rynku

Samochody, rowery, skutery oraz inne pojazdy najczęściej przechowujemy w garażach lub pod wiatą garażową. Co jednak zrobić, jeśli nie mamy takiej możliwości, a zależy nam, aby były one dobrze chronione między innymi przed szkodliwym wpływem czynników atmosferycznych? Otóż jednym z rozwiązań, które jest bardzo praktyczne, a jednocześnie proste w zastosowaniu, są namioty garażowe. Na rynku dostępne są różne rozmiary tego typu obiektów, dzięki czemu z pewnością dopasujemy je optymalnie do naszych potrzeb. Na co należy jednak zwrócić uwagę podczas zakupu?

Dlaczego warto zdecydować się na takie rozwiązanie?

Zapewne spora część z nas zastanawia się, czy namiot garażowy jest w stanie skutecznie zastąpić tradycyjny, murowany garaż. Śmiało możemy stwierdzić, że tak. Jedną z jego głównych zalet jest niższy koszt ich instalacji i demontażu. Ponadto, budowa garażu może zająć znacznie więcej czasu, a do jej wykonania niejednokrotnie konieczne jest zatrudnienie fachowców. Tymczasem garaż w formie namiotu można postawić nawet w dwie osoby, którym zajmie to około 2-3 godziny. Należy jednak pamiętać, że uzależnione jest to w głównej mierze od rozmiaru oraz stopnia skomplikowania konstrukcji.

Kolejną cechą, dla której warto zdecydować się na duży namiot garażowy, jest jego estetyczny wygląd. To z pewnością odróżnia go od popularnych wiat, które w dodatku słabo ochraniają pojazd przed szkodliwymi czynnikami atmosferycznymi. W przypadku namiotu sami decydujemy, jaki kolor będzie dla nas odpowiedni, jakiego rozmiaru potrzebujemy oraz jaki typ konstrukcji będzie optymalny. Dzięki takim możliwościom możemy dopasować konstrukcję go do powierzchni ogrodu, zabudowań na działce oraz zaaranżowanej zieleni.

Na co zwrócić szczególną uwagę podczas zakupu?

Podstawową kwestią w tym przypadku jest rozmiar konstrukcji. Namiot garażowy powinien mieć minimum 2,2 m wysokości, gdyż umożliwi to nie tylko swobodne parkowanie nawet dużego samochodu, ale także sprawne poruszanie się w jego wnętrzu. Jeśli chodzi o szerokość modułu, powinna ona wynosić minimum 3 m. Oczywiście, wszystkie te parametry zależą od tego, jak duży pojazd będziemy przechowywać w namiocie oraz jak dużo wolnej przestrzeni potrzebujemy na składowanie narzędzi czy sprzętów ogrodowych.

Kolejną istotną kwestią, jest materiał z jakiego wykonywane są namioty garażowe. Najczęściej w tym celu używa się polietylenu o różnej gramaturze. Dzięki temu są one odporne na działanie promieni UV oraz wilgoci, a przez to również niepodatne na grzyby i pleśń. Jeśli chodzi o materiał, z jakiego powinien być wykonany stelaż, to najlepiej, aby była to stal nierdzewna malowana proszkowo lub ocynkowana. W ten sposób zyskujemy nie tylko estetyczny wygląd, ale również trwałość, która w przypadku garażu jest priorytetem.

Podczas zakupów warto zainwestować nie tylko w duży namiot garażowy, ale także w akcesoria, które znacznie ułatwią jego użytkowanie. Jednym z nich jest podłoga, która nie występuje w każdym modelu. Może ona być wykonana np. z plandeki PCV i sprawdzi się wszędzie tam, gdzie istnieje potrzeba wyrównania terenu, na którym chcemy umiejscowić nasz garaż.

Gdzie postawić namiot garażowy?

Najlepsze miejsce to takie, które ma dobrą drogę dojazdową. Skutecznym rozwiązaniem jest postawienie go na podłożu żwirowym lub betonowym. Oczywiście, można również rozstawić namiot na trawniku, ale trzeba liczyć się z tym, że z biegiem czasu trawa bez dostępu światła i wody wyschnie lub zgnije, co nie będzie dobrze wyglądało po zdemontowaniu konstrukcji. Przed zamontowaniem namiotu warto też oczyścić teren, aby zapewnić sobie pełne bezpieczeństwo.

Odpowiednie zabezpieczenie pojazdów przed działaniem czynników zewnętrznych jest bardzo istotne i pomaga zapobiec szybszemu ich niszczeniu. Jeśli nie mamy miejsca na zwykły, murowany garaż, warto rozważyć opcję namiotu garażowego, który zapewne doskonale sprawdzi się w tej roli.

Przeczytaj również

Najnowsze wpisy