Szukaj

Oświetlenie sufitowe – przegląd podstawowych rozwiązań

Oświetlenie sufitowe – przegląd podstawowych rozwiązań

Dobrze dobrane oświetlenie to warunek komfortowego funkcjonowania wszystkich domowników. Umożliwia bowiem swobodną pracę, naukę czy wykonywanie codziennych prac domowych nawet po zmroku. Rozmaite lampy sufitowe to także elementy dekoracyjne, które podkreślają styl danego wnętrza i budują panujący w nim klimat. Czym zatem kierować się przy ich wyborze? Lampy wiszące – idealne jako centralne źródło światła

Dobrze dobrane oświetlenie to warunek komfortowego funkcjonowania wszystkich domowników. Umożliwia bowiem swobodną pracę, naukę czy wykonywanie codziennych prac domowych nawet po zmroku. Rozmaite lampy sufitowe to także elementy dekoracyjne, które podkreślają styl danego wnętrza i budują panujący w nim klimat. Czym zatem kierować się przy ich wyborze?

Lampy wiszące – idealne jako centralne źródło światła

Wydajna praca i komfortowy wypoczynek wymaga zapewnienia w pomieszczaniach odpowiedniej ilości światła (również sztucznego). Z tego względu warto uważnie zapoznać się z podstawowymi rodzajami oświetlenia już na etapie planowania aranżacji. Czynnikiem, który bezwzględnie należy wziąć pod uwagę, decydując się na określoną lampę sufitową, jest wielkość danego pomieszczenia. W dużym salonie świetnie sprawdzą się masywne żyrandole, które dobrze doświetlą przestrzeń, równomiernie rozpraszając światło. Przykładowo można pokusić się o nowoczesne lampy wiszące, w których nie brakuje szkła i chromowanych elementów. Modele te znakomicie współgrają z modernistycznymi aranżacjami czy wnętrzami urządzonymi w stylu glamour. Z kolei moduły oświetleniowe z elementami drewna będą najodpowiedniejsze do pomieszczeń w stylu rustykalnym, klasycznym czy vintage. Drewno w połączeniu z bielą sprawdzi się ponadto w domach i mieszkaniach, w których królują skandynawskie trendy. Jeżeli chodzi o lampy wiszące, warto zwrócić uwagę także na moduły w formie surowych żarówek z widocznym żarnikiem. Zapewne nie może ich zabraknąć w przestronnej, loftowej przestrzeni. Lampy wiszące to również modne rozwiązanie do jadalni – zawieszone nad stołem czy blatem roboczym, znakomicie doświetlą miejsce, w którym przygotowuje się i spożywa posiłki wspólnie z rodziną czy przyjaciółmi.

Plafony i lampy wpuszczane w sufit – bardzo eleganckie i niezwykle praktyczne

Obok klasycznych żyrandoli i lamp wiszących dużą popularnością cieszą się przylegające do ściany plafony. Plafon sufitowy to bardzo minimalistyczna forma oświetlenia, która sprawdzi się przede wszystkim w pomieszczeniach o małej kubaturze (np. przedpokój, łazienka). Ciekawą alternatywą dla plafonów są lampy wpuszczane w sufit podwieszany. Dzięki tego typu modułom można bardzo skutecznie podzielić przestrzeń na różne strefy użytkowe.

Reflektory sufitowe – designerskie lampy z możliwością regulacji kierunku światła

Zarówno w nowoczesnych, jak i w bardziej tradycyjnych przestrzeniach, ciekawie prezentują się tzw. reflektory sufitowe. Mogą one przyjmować postać pojedynczych lamp lub skupiać kilka żarówek na listwie bądź panelu o bardzo zróżnicowanym kształcie. Ich największym atutem jest możliwość skierowania strumienia świetlnego w konkretne miejsce. W ten sposób można z ich pomocą doświetlić wybrany element architektoniczny czy zapewnić sobie właściwe oświetlenie w czasie pracy bądź odpoczynku. Reflektory sufitowe w połączeniu z kinkietami, najlepiej sprawdzą się w sypialni do zbudowania odpowiedniego klimatu. Reflektory sufitowe to także znakomite rozwiązanie do pokoju dziecka – zarówno malucha, jak i starszej pociechy. Moduły umiejscowione dość blisko sufitu, są bowiem w pełni bezpieczne, a przy tym funkcjonalne.

Różnorodność lamp sufitowych sprawia, że z łatwością można znaleźć model dopasowany do wystroju i przeznaczenia wnętrza, a także preferencji i oczekiwań domowników. Tworzone obecnie modele zaskakują funkcjonalnością, a ich oryginalny design sprawia, że niejednokrotnie stanowią główny akcent dekoracyjny w danej aranżacji.

źródło: hurtelektryczny.pl – plafony

Przeczytaj również

Najnowsze wpisy