Szukaj

Cztery łapy – jak dbać o nie jesienną porą?

Cztery łapy – jak dbać o nie jesienną porą?

Nagły spadek temperatury, krótsze dni i długie wieczory, coraz częściej pojawiające się opady deszczu oraz liście powoli zaczynające spadać z drzew – wszystkie te sygnały wskazują na to, iż wielkimi krokami nieubłaganie zbliża się jesień. Jak każda pora roku, niesie ona ze sobą charakterystyczne dla siebie warunki i często wymaga od nas właściwego przygotowania (np.

Nagły spadek temperatury, krótsze dni i długie wieczory, coraz częściej pojawiające się opady deszczu oraz liście powoli zaczynające spadać z drzew – wszystkie te sygnały wskazują na to, iż wielkimi krokami nieubłaganie zbliża się jesień. Jak każda pora roku, niesie ona ze sobą charakterystyczne dla siebie warunki i często wymaga od nas właściwego przygotowania (np. pod względem doboru odpowiedniej garderoby lub dbania o zdrowie). Podobnie rzecz ma się w przypadku czworonogów, których właściciele zobowiązani są do stworzenia im przyjaznego i komfortowego środowiska, tak by mogły prawidłowo funkcjonować oraz posiadały szczęśliwy dom. Jesienny czas jest dla części zwierząt, w tym również psów czy kotów, stosunkowo trudnym okresem, dlatego niezwykle istotne jest, aby poświęcić ich opiece szczególną uwagę. Jakie są zatem najważniejsze zasady, którymi powinniśmy się kierować, żeby w jak największym stopniu pomóc naszym małym przyjaciołom przetrwać tę porę?

Spaceruj, ale „z głową”

Jak wiadomo, zwierzęta w ciągu całego roku potrzebują odpowiedniej ilości ruchu, dlatego szczególnie w przypadku osób mieszkających w blokach, których pupile nie mają możliwości wybiegania się w ogrodzie bądź na podwórku, ważne jest zapewnienie im odpowiednio długich i odbywanych regularnie spacerów. Chłodniejsze dni okażą się idealnym sposobem na odrobinę wytchnienia od męczących, letnich upałów i będą stanowiły wprost doskonałą okazję do swobodnej zabawy dla naszych czworonogów. Przez cały czas należy jednak zachowywać ostrożność, unikając sytuacji takich jak chociażby picie wody z kałuży, które są siedliskiem wielu bakterii mogących zagrozić organizmowi zwierzęcia. Po powrocie do domu konieczne jest też sprawdzenie sierści pod kątem pojawienia się pcheł czy kleszczy, ponieważ stanowią one zagrożenie nie tylko latem. W razie zaistnienia konkretnej potrzeby warto zorientować się, gdzie w najbliższej okolicy znajduje się całodobowa klinika weterynaryjna i na jakich zasadach przyjmuje całodobowy weterynarz.

Zapobiegaj zamiast leczyć

Podobnie jak u ludzi, tak i u zwierząt, ze względu na niekorzystne warunki pogodowe panujące w okresie jesiennym, organizm charakteryzuje się obniżonym poziomem odporności na wirusy i bakterie, co wiąże się z częstszym występowaniem różnego rodzaju chorób i infekcji. W związku z tym, warto zadbać o dodatkowe wsparcie i pamiętać, aby posiłki podawane psu lub kotu zawierały nieco większą liczbę kalorii niż zazwyczaj. Dobrym pomysłem jest wzbogacenie ich o specjalne, odpowiednio dobrane suplementy witaminowe zwiększające ich naturalną zdolność do ochrony przed drobnoustrojami. Ponadto, ważne jest stałe kontrolowanie stanu zwierzęcia na przykład poprzez badania profilaktyczne, a jeżeli nie mamy pewności co do zagadnień takich jak ważność przeprowadzonych szczepień, z pomocą niewątpliwie przyjdzie nam całodobowa klinika weterynaryjna.

Pamiętaj o zabiegach pielęgnacyjnych

Zarówno sierść psa, jak i kota, jesienią wymaga zwiększonej pielęgnacji, ze względu na porę linienia, a także fakt, iż częste deszcze sprawiają, że niemal ciągle jest ona wilgotna. Podstawą powinno być regularne szczotkowanie i wyczesywanie, a w razie potrzeby można stosować też specjalne szampony ułatwiające wykonywanie czynności pielęgnacyjnych. W razie wątpliwości, dodatkowych porad w tym zakresie jest w stanie nam udzielić całodobowy weterynarz.

Podejmując powyższe kroki w codziennej opiece nad pupilami w tym szczególnie trudnym dla nich okresie, możemy być pewni, że w dużej mierze przyczynimy się do utrzymania ich w odpowiedniej kondycji i pełnym zdrowiu.

Przeczytaj również

Najnowsze wpisy