Szukaj

Spinki do mankietów – jak wybrać odpowiednie?

Spinki do mankietów – jak wybrać odpowiednie?

Spinki do mankietów to elegancki dodatek, który powinien znaleźć się w garderobie każdego zadbanego mężczyzny. Służą one jednak do czegoś więcej niż tylko utrzymania mankietów w ryzach. Te małe, ale wymowne, męskie akcesoria są w rzeczywistości zaskakująco skutecznym sposobem na wyrażenie siebie. Spinki do mankietów z dalszej perspektywy mogą sprawić, że będziesz wyglądał na pewnego

Spinki do mankietów to elegancki dodatek, który powinien znaleźć się w garderobie każdego zadbanego mężczyzny. Służą one jednak do czegoś więcej niż tylko utrzymania mankietów w ryzach. Te małe, ale wymowne, męskie akcesoria są w rzeczywistości zaskakująco skutecznym sposobem na wyrażenie siebie. Spinki do mankietów z dalszej perspektywy mogą sprawić, że będziesz wyglądał na pewnego siebie i opanowanego. Natomiast z bliska mogą odzwierciedlać przynależność i wartości, które czynią Cię wyjątkowym.

Wybór odpowiedniego zapięcia

Większość mężczyzn ma świadomość, że spinki do mankietów powinny pasować do koszuli. Jednak ze względu na szeroką gamę dostępnych modeli, wybór odpowiednich może okazać się problemem. Pozłacane spinki do mankietów nie sprawdzą się w każdej sytuacji, podobnie jak te ze szkła czy tkaniny. Jednak na samym początku warto rozpatrzyć nie materiał, a typ zamknięcia. Istnieje wiele różnych mechanizmów zabezpieczających, a każdy z nich inaczej wpływa na dopasowanie rękawów koszuli, a w związku z tym również na ogólny wygląd stroju. W takim razie rozsądnym mogłoby się wydawać założenie, że każdy rodzaj zamknięcia odpowiada innemu poziomowi formalności. Jednak na ogół tak nie jest. Większość typów zapięć jest odpowiednia na różnorodne okazje. Jedyny wyjątek stanowią jedwabne spinki do mankietów, zwykle noszone na nieformalnych imprezach.

Zapięcie kulkowe jest obecnie najpopularniejszym typem – zapewne ze względu na łatwość w użytkowaniu i niską cenę. Znajdująca się w nazwie „kulka”, zwana także „pociskiem”, to mały metalowy cylinder zawieszony między dwoma słupkami i obracany o 90 stopni w celu zabezpieczenia spinki. Innym typem jest zapięcie wielorybie, które zakłada się. przestawiając przełącznik w pionową pozycję i prześlizgując go przez otwory mankietów. Aby go zablokować, wystarczy odwrócić przełącznik prostopadle do słupka. Najstarszym, a zarazem najbardziej tradycyjnym zapięciem jest spinka do mankietu z ogniwami łańcuszka. Składa się zazwyczaj z dwóch prostokątnych kawałków metalu i zawieszonego między nimi łańcuszka.

Materiały na różne okazje

Materiał wykorzystany do wykonania spinki do mankietu jest głównym wyznacznikiem jej formalności. Te zdobione kamieniami szlachetnymi są zarezerwowane na formalne okazje, takie jak gale biznesowe czy spotkania z władzami. Proste złote lub srebrne spinki do mankietów są natomiast odpowiednie na oficjalne wydarzenia niższej rangi (np. wesela czy bale). Modele wykonane z tytanu, stali nierdzewnej lub szkła są najbardziej wszechstronne, ponieważ można je nosić zarówno w biurze, jak i na bankietach. Z kolei spinki do mankietów wykonane z jedwabiu lub tkaniny zarezerwowane są na mniej formalne okazje, takie jak letnie wyjścia z przyjaciółmi.

Mniej znaczy więcej

Tradycjonaliści uważają, że spinki do mankietów nie powinny być zbyt ozdobne. Ich celem jest zaakcentowanie stroju i nadanie mu formalności, a nie przykuwanie spojrzeń. Najbardziej uniwersalne okażą się złote lub pozłacane spinki do mankietów, a także te wykonane z platyny, srebra, tytanu czy szkła. Jeżeli musisz dostosować się do bardziej wyrafinowanych wymagań dotyczących stroju, dobrym pomysłem będzie zainwestowanie w parę wykonaną z luksusowych materiałów, takich jak kamienie szlachetne.

Postaw na klasykę

Kupowanie spinek do mankietów o ciekawych i nowatorskich kształtach jest kuszące, zwłaszcza gdy mają być prezentem dla przyjaciela lub krewnego. Przykładowo, jeśli ta bliska osoba jest fanem „Gwiezdnych wojen” lub entuzjastą samochodów, spinki do mankietów z maską Lorda Vadera lub samochodem wyścigowym mogą wydawać się idealnym pomysłem. Niestety, tego typu modele często wyglądają po prostu tandetnie i prawda jest taka, że nie istnieje zbyt wiele okazji, podczas których będą uznane za akceptowalny dodatek. Zamiast więc inwestować w parę, która prawdopodobnie nigdy nie opuści pudełka, lepiej zdecydować się na klasykę (np. srebrne spinki do mankietów).

Spinki do mankietów to mały, ale znaczący dodatek do każdej stylizacji. Najlepiej sprawdzają się na formalnych spotkaniach towarzyskich i w biurze. Jednak dopóki masz koszulę z długim rękawem i odpowiednimi otworami w mankiecie, możesz je dopasować niemalże do każdego stroju. Dlatego warto dać im szansę także przy bardziej nieformalnych okazjach. Kto wie, być może staną się jednym z ulubionych dodatków w Twojej garderobie.

źródło: kohha.com – biżuteria ręcznie robiona

Przeczytaj również

Najnowsze wpisy