Namioty garażowe to konstrukcje, które nie muszą służyć wyłącznie jako miejsca postoju samochodów czy innych pojazdów. Współczesne moduły są bowiem na tyle uniwersalne, że znajdują bardzo szerokie zastosowanie. Garaż bez pozwolenia Współczesny namiot garażowy jest przede wszystkim lekką i kompaktową konstrukcją, wykonaną zwykle ze stalowego szkieletu zabezpieczonego przed korozją oraz ścian i dachu ze sztucznego tworzywa. Całość jest
Namioty garażowe to konstrukcje, które nie muszą służyć wyłącznie jako miejsca postoju samochodów czy innych pojazdów. Współczesne moduły są bowiem na tyle uniwersalne, że znajdują bardzo szerokie zastosowanie.
Garaż bez pozwolenia
Współczesny namiot garażowy jest przede wszystkim lekką i kompaktową konstrukcją, wykonaną zwykle ze stalowego szkieletu zabezpieczonego przed korozją oraz ścian i dachu ze sztucznego tworzywa. Całość jest oczywiście wodoodporna, nie przepuszcza promieni UV i nie pojawiają się na niej pleśń lub grzyb. Namiot garażowy stanowi więc doskonałą ochronę auta przed niekorzystnym wpływem zmiennych warunków atmosferycznych. Zasadniczo sprawdza się o każdej porze roku.
Poza tym namioty garażowe można też szybko i łatwo złożyć oraz rozłożyć, a następnie zmienić jego lokalizację. Jednakże najważniejszy jest fakt, iż umieszczając namiot garażowy na swojej posesji, nie trzeba posiadać do tego żadnych pozwoleń i zgód. Wznoszenie tego typu konstrukcji nie powinno zatem budzić obaw, co do ewentualnej ingerencji ze strony nadzoru budowlanego.
Namioty garażowe mają oczywiście różnorodne rozmiary, kształty i kolory. Mogą zostać wyposażone w podłogę, okna, oświetlenie czy ogrzewanie. Ten spory wachlarz możliwości sprawia, że nie muszą one służyć wyłącznie jako schronienie dla samochodu osobowego. Z powodzeniem zmieścimy w nich również auto dostawcze, kamper, ciężarówkę lub łódź. Warto dodać, że powierzchnia namiotu może sięgać nawet do 200 metrów kwadratowych, a jego ściany wznosić się na 4 metry wysokości.
Tańsza alternatywa dla domku gospodarczego
Oczywiście namioty garażowe mogą być wykorzystywane również w innych cenach. Zarówno mały, jak i duży namiot garażowy doskonale sprawdzi się przykładowo jako magazyn na sprzęt budowlany, ogrodniczy czy drewno opałowe. Duży namiot garażowy ponadto może okazać się dużo tańszym rozwiązaniem niż murowana przybudówka lub osobny budynek gospodarczy. Konstrukcja tego typu niejednokrotnie jest wykorzystywana także jako podręczny warsztat czy zagroda dla zwierząt hodowlanych.
Niezależnie od przeznaczenia, namioty garażowe powinny charakteryzować się solidną, stabilną konstrukcją. Powinna ona bazować nie tylko na śrubach, ale też na poprzecznych oraz bocznych zastrzałach dachowych. Warto zadbać też o stabilne przytwierdzenie konstrukcji do podłoża.
Odpowiednie pokrycie
Przed zakupem, warto zwrócić uwagę również na to, by namioty garażowe wyposażone były w zestaw specjalnych pasów umożliwiających dokładne naciągnięcie i pełne zabezpieczenie plandeki znajdującej się na stelażu. Ma to zapobiegać jej niepożądanym ruchom. Poza tym, w momencie gdy plandeka jest dobrze naprężona, łatwiej spływa z niej deszcz czy osuwa się śnieg. Wybór materiału, z którego zrobiona jest plandeka, zasadniczo zależy od preferencji klienta. Ta wykonana z PVC, w porównaniu z plandeką PE, jest odporniejsza na uszkodzenia mechaniczne oraz promieniowanie UV. Natomiast plandeki z PE są lżejsze, a więc łatwiejsze w montażu i konserwacji.
Położenie namiotu
Przed montażem namiotu garażowego należy oczywiście właściwie dobrać miejsce na jego instalację. Chociaż dzisiejsze konstrukcje tego typu są odporne na silne podmuchy wiatru, najlepiej, aby namiot garażowy nie znajdował się bezpośrednio pod drzewami lub niestabilnymi konstrukcjami. Warto również zwrócić uwagę na podłoże. Powinno być ono stosunkowo równe i zbite.
Namiot garażowy jest doskonałą alternatywą dla murowanych konstrukcji tego typu. Z powodzeniem można wykorzystać go także jako przenośny magazyn, warsztat, zagrodę dla zwierząt czy po prostu budynek gospodarczy o zmiennej funkcjonalności.