Szukaj

Posadzka garażowa – na co się zdecydować?

Posadzka garażowa – na co się zdecydować?

Budując od podstaw swój garaż, na pewno zastanawiamy się nad wieloma kwestiami, od dachówki po kolor ścian. Jednym z bardziej znaczących elementów garażu jest podłoga, to właśnie ona przyjmuje na siebie oleje, smary paliwo i inne zanieczyszczenia. Dobrze dobrana podłoga garażowa to przede wszystkim łatwość czyszczenia, estetyczny wygląd i wieloletnia wytrzymałość. Czym kierować się podczas

Budując od podstaw swój garaż, na pewno zastanawiamy się nad wieloma kwestiami, od dachówki po kolor ścian. Jednym z bardziej znaczących elementów garażu jest podłoga, to właśnie ona przyjmuje na siebie oleje, smary paliwo i inne zanieczyszczenia. Dobrze dobrana podłoga garażowa to przede wszystkim łatwość czyszczenia, estetyczny wygląd i wieloletnia wytrzymałość.

Czym kierować się podczas wyboru posadzki?

Każdy na pewno ma własne potrzeby co do wyboru wyglądu swojego garażu jednak pewne rzeczy pozostają niezmienne. Po pierwsze cena, z tym argumentem nikt nie będzie dyskutował. Nie powinna ona jednak wpływać na jakość produktu, jaki kupujemy – w przeciwnym wypadku będziemy bardzo rozczarowani.

Kolejną kwestią jest rodzaj podłogi. Istnieje wiele rodzajów posadzek o różnych właściwościach i dużych różnicach w wytrzymałości, aby wybrać tą właściwą, trzeba znać swoje potrzeby. Osoby, którym zależy na posiadaniu posadzki wytrzymałej, odpornej na smary, kwasy oraz łatwej w czyszczeniu powinny zdecydować się na posadzki epoksydowe. Ten rodzaj posadzki używany jest w garażach parkingów podziemnych; jest bardzo wytrzymały i łatwy w czyszczeniu. Posadzki epoksydowe nie wchłaniają płynów eksploatacyjnych.

Dobranie posadzki do wielkości garażu

Wielkość wbrew pozorom ma duże znaczenie. Wszystkie auty dobrej jakościowo podłogi będą bowiem wtedy w pełni wykorzystane kiedy garaż będzie miał odpowiednią powierzchnie. Zaleca się wykorzystanie lepszej jakościowo podłogi do budynków mających zadania komercyjne. W przypadku garaży o mniejszej powierzchni zastosowanie takich podłóg będzie dobre, jednak można nie odnieść żadnej różnicy w użytkowaniu.

Szacunkowe koszty posadzek garażowych

W zależności od rodzaju posadzki ceny mogą się zmieniać, wpływ na cenę ma również powierzchnia garażu jak i to, jak bardzo oszczędni będziemy przy jej nakładaniu. Warto zauważyć że w przypadku standardowego domu jednorodzinnego garaż nie będzie większy niż 30 m2. Przyjmijmy zatem, że wydajność posadzki, jaką wybierzemy (posadzka epoksydowa) będzie wynosić 4-5 m2/kg. W takim wypadku pokrycie przeciętnego garażu o powierzchni 30 m2 będzie nas kosztowało około 2000 zł.

Posumowanie

Chcąc wyłożyć swój garaż nową posadzką, należy brać pod uwagę wiele czynników. Elementy takie jak cena, rodzaj posadzki, ilość zakupionych materiałów można wcześniej obliczyć i być przygotowanym na ewentualne odstępstwa od normy. Zakup powinien być dobrze przemyślany, a dobór posadzki najlepiej aby miał uzasadnienie w sposobie użytkowania. Podobne efekty jakie da nam droga posadzka może zapewnić inny materiał położony na posadzkę betonową. To jakich materiałów użyjemy będzie zależało przede wszystkim od naszych potrzeb.

źródło: multi-floor.pl – posadzka techniczna

Przeczytaj również

Najnowsze wpisy