Części do wózków widłowych, jak w każdym pojeździe, ulegają awariom. Dzieje się tak w przypadku błędów konstrukcyjnych, zużycia lub nieprawidłowego użytkowania. Często interwencji wymagają turbosprężarki, których prawidłowa praca jest niezwykle istotna dla silników spalinowych. Wówczas ważna jest szybka wymiana na nowe lub regenerowane części. Awarie turbosprężarek w wózku widłowym Turbosprężarki to części do widlaków szczególnie
Części do wózków widłowych, jak w każdym pojeździe, ulegają awariom. Dzieje się tak w przypadku błędów konstrukcyjnych, zużycia lub nieprawidłowego użytkowania. Często interwencji wymagają turbosprężarki, których prawidłowa praca jest niezwykle istotna dla silników spalinowych. Wówczas ważna jest szybka wymiana na nowe lub regenerowane części.
Awarie turbosprężarek w wózku widłowym
Turbosprężarki to części do widlaków szczególnie narażone na awarie ze względu na złożoną budowę i duże obciążenie podczas eksploatacji. Ich praca przebiega w wysokiej temperaturze i dużej prędkości obrotów, co tylko zwiększa ryzyko awarii. Do problemów z układem turbodoładowania dochodzi często z powodu niewłaściwej eksploatacji. Z jednej strony znaczenie ma niskiej jakości olej i jego nieregularna wymiana. Z drugiej strony do uszkodzeń mogą przyczyniać się operatorzy widlaków, którzy pracując cały czas na wysokich obrotach silnika, zapominają o konieczności jego schłodzenia.
Do obserwowalnych objawów awarii turbosprężarki należą:
- zmiana dzięków dochodzących z silnika,
- spadek mocy silnika,
- zmiana koloru spalin,
- wyciek oleju.
Wymiana czy regeneracja części do widlaków?
W wyżej wymienionych sytuacjach konieczne jest oddanie wózka widłowego do serwisu. Po zdiagnozowaniu dokładnej lokalizacji usterki może się okazać, że turbosprężarka wymaga wymiany. Możliwe jest zastąpienie wadliwie pracujących części do widlaków całkiem nowymi, sprowadzonymi od producenta. Wydaje się to najlepszym rozwiązaniem. Szczególnie gdy zestawić je z zamianą na tanie części z niesprawdzonego źródła. Te, choć na pierwszy rzut oka wyglądają podobnie, mogą nieco różnić się konstrukcją, utrudniając lub uniemożliwiając montaż czy prawidłową pracę. W tym momencie należy zastanowić się nad jeszcze jedną opcją, a mianowicie regeneracją turbosprężarki.
Co daje regeneracja turbosprężarki?
Zużyte części do wózków widłowych nie zawsze muszą być wymieniane na nowe. Opłacalnym rozwiązaniem jest regeneracja turbosprężarek. Oznacza to kompleksowy proces naprawy, po którym cały układ odzyskuje dawną sprawność. Co ważne, koszt regeneracji jest znacząco niższy niż kupno nowych elementów. Odnowie poddawane są oryginalne części wymontowane z danego modelu wózka widłowego, co daje pewność, że nie wystąpią problemy z ponownym montażem.
Przebieg regeneracji turbosprężarki
- Rozpoczęcie regeneracji turbosprężarki musi być poprzedzone dokładnymi oględzinami z zewnątrz. Następnie urządzenie zostaje rozebrane na części, a każda z nich również starannie obejrzana w poszukiwaniu usterek.
- Najistotniejszym elementem poddawanym regeneracji są turbiny. Konieczna jest tu bardzo precyzyjna diagnostyka. Niektóre części układu są bowiem tak zużyte, że nie nadają się do dalszej eksploatacji i muszą być wymienione. Wówczas stosowane są nowe części do widlaków od producenta. Istnieją elementy, które podlegają zwyczajowej wymianie przy każdej naprawie. Należą do nich uszczelki, pierścienie i łożysko wirnika, które cechują się niską żywotnością.
- Wszystkie części, które będą ponownie użyte, muszą zostać dokładnie oczyszczone przy pomocy myjki ultradźwiękowej. Usuwane są nie tylko zanieczyszczenia, ale też ślady korozji. Turbosprężarka wygląda jak nowa dzięki odnowieniu korpusu, w procesie paskowania lub szkiełkowania.
- Zmontowane urządzenie na koniec poddawane jest wyważeniu. Rozpędzanie wirnika do prędkości równej rzeczywistej pracy turbosprężarki pozwala zbadać i usunąć jakiekolwiek drgania czy opory.
Regenerowane części do wózków widłowych z powodzeniem są w stanie zastąpić nowe. Ich montaż jest szybki, a ceny korzystne, dlatego cieszą się tak dużą popularnością.