Szukaj

Przybory do rysowania – zalety poszczególnych akcesoriów

Przybory do rysowania – zalety poszczególnych akcesoriów

Każdy, kto rozpoczyna swoją przygodę z rysunkiem, na pewno zastanawia się, jakie akcesoria będą mu potrzebne i jakie ułatwią stawianie pierwszych kroków w tej dziedzinie. Ci, którzy mają już pewne doświadczenie, szukają z kolei nowych rozwiązań. Trzeba przy tym przyznać, że możliwości nie brakuje. Wystarczy zastanowić się, na ile oceniamy swoje umiejętności i jakie efekty

Każdy, kto rozpoczyna swoją przygodę z rysunkiem, na pewno zastanawia się, jakie akcesoria będą mu potrzebne i jakie ułatwią stawianie pierwszych kroków w tej dziedzinie. Ci, którzy mają już pewne doświadczenie, szukają z kolei nowych rozwiązań. Trzeba przy tym przyznać, że możliwości nie brakuje. Wystarczy zastanowić się, na ile oceniamy swoje umiejętności i jakie efekty chcielibyśmy uzyskać.

Przybory podstawowe

Myśląc o rozpoczęciu przygody z rysowaniem, z pewnością wiele osób postawi na standardowe wyposażenie: ołówek, węgiel czy kredki. Jakie są ich zalety? Na pierwszym miejscu można wymienić cenę. Przygotowując się do wykonania swojej pierwszej pracy, kiedy nie mamy gwarancji, że nowe hobby pochłonie nas bez reszty i na pewno się w nim sprawdzimy, nie musimy wydawać wielkich pieniędzy. Ceny ołówków są różnorodne. Te dobrej jakości, jak choćby marki Stabilo, kosztują mniej niż 3,50 zł za sztukę. Nieco droższe, ale wciąż mieszczące się w granicach zdrowego rozsądku, są ołówki Faber Castell czy Staedtler – firm bardzo cenionych zarówno wśród amatorów, jak i profesjonalistów. Należy przy tym pamiętać, że dobrze zaopatrzyć się w kilka ołówków, różniących się między sobą stopniem miękkości, co pozwoli uzyskać ciekawe i głębokie efekty światłocieniowe, różnicować teksturę przedmiotów i ich kolor.

Dużą zaletą przyborów tego typu jest także to, że nie hamują dokonywania zmian czy modyfikacji, jeśli wcześniej uzyskany efekt nie do końca odpowiada naszym oczekiwaniom. Wystarczy dobra gumka, żeby zniknęła źle postawiona kreska i pracę nad danym fragmentem można zacząć od nowa.

Ołówek czy węgiel mają oczywiście znacznie ograniczoną gamę barwną – rządzi czerń i szarość. Jeśli ktoś woli tworzyć wielokolorowe kompozycje, świetnie w tym wypadku sprawdzą się kredki. I wcale nie muszą z nich korzystać tylko dzieci, choć ich przygoda z rysowaniem na pewno od nich właśnie się zaczyna. Rodzajów jest naprawdę bardzo dużo. Możemy wybierać wśród kredek ołówkowych, świecowych, a nawet tych, które bardziej kojarzą się już z malarstwem, czyli pastelowych czy akwarelowych, wymagających jednak nieco większej wprawy. Od wielkości zestawu i producenta uzależniona jest cena. Zacząć można od pakietów nieprzekraczających 6 zł, a skończyć na ofercie Faber Castell, Staedtler, Stabilo lub Koh-I-Noor, za które zapłacimy od kilkudziesięciu do kilkuset złotych.

Dla pewnych siebie

Jeśli ktoś czuje się na tyle pewnie bądź jest na tyle ciekawy, by spróbować zmierzyć się z innymi przyborami, warto postawić na akcesoria kreślarskie czy cienkopisy. Jeśli komuś wydaje się, że nadają się one jedynie do rysunku technicznego, jest w błędzie. Gwarantują bowiem ciekawe, inne niż w przypadku ołówka czy kredek i bardziej graficzne efekty. Bardzo popularny jest lineart, czyli rysunek konturowany bez wypełnienia. Powodzeniem cieszy się również zentangle – technika zapewniająca nie tylko estetyczny rezultat, ale również relaks i poprawę koncentracji. Nie bez powodu jest ona ważnym elementem arteterapii. Na świecie nie brakuje także amatorów mangi, czyli rysunków o komiksowym charakterze, zakorzenionych we wschodnich stylach rysunkowych i graficznych.

W zależności od grubości cienkopisów uzyskamy inną linię, dlatego dobrze zaopatrzyć się w kilka różnych pisaków kupowanych oddzielnie (zgodnie z potrzebami) albo w zestawie. Ceny jak i poprzednio są bardzo zróżnicowane i wahają się od kilku złotych (w przypadku pojedynczych sztuk) do kilkudziesięciu (za zestaw).

Choć wydaje się, że takie przybory sprzyjają tylko powstawaniu rysunków konturowych, trzeba pamiętać, że za pomocą linii budować można też trójwymiarowe przedstawienia. Poza tym producenci oferują pisaki o różnej grubości i w urozmaiconej palecie barwnej. Oczywiście, decydując się na tworzenie z wykorzystaniem cienkopisów, o wiele trudniej będzie nam usunąć błąd. Oznacza to, że w  trakcie pracy ćwiczymy także staranność i tworzenie rysunków opartych na przemyślanej koncepcji.

Podsumowanie

Jak widać wachlarz możliwości dla rysownika jest niezwykle szeroki i uzależnić można go od wielu czynników, m.in. doświadczenia oraz budżetu. Nic nie stoi też na przeszkodzie, by w twórczy sposób łączyć ze sobą techniki i dobierać takie materiały, z których korzystanie sprawi nam najwięcej przyjemności i satysfakcji.

Przeczytaj również

Najnowsze wpisy