Szukaj

Pierwszy raz na snowboardzie – najważniejsze kwestie

Pierwszy raz na snowboardzie – najważniejsze kwestie

Snowboard zapewnia niesamowite wrażenia oraz dostarcza radość z jazdy. Nauczenie się snowboardingu nie należy do najprostszych – początki bywają ciężkie oraz bolesne. Skorzystanie z usług instruktora jest dobrym rozwiązaniem dla wszystkich, którzy pragną nauczyć się podstaw oraz prawidłowej postawy. O czym warto pamiętać przed wyjazdem na deskę? Przygotowanie do sezonu Snowboard należy do sportów, w

Snowboard zapewnia niesamowite wrażenia oraz dostarcza radość z jazdy. Nauczenie się snowboardingu nie należy do najprostszych – początki bywają ciężkie oraz bolesne. Skorzystanie z usług instruktora jest dobrym rozwiązaniem dla wszystkich, którzy pragną nauczyć się podstaw oraz prawidłowej postawy. O czym warto pamiętać przed wyjazdem na deskę?

Przygotowanie do sezonu

Snowboard należy do sportów, w których łatwo nabawić się kontuzji. W celu wyeliminowania ryzyka urazów warto rozpocząć przygotowywania do sezonu parę miesięcy wcześniej. Na siłowni czy w fitness klubie prowadzone są specjalne zajęcia dla narciarzy oraz snowboardzistów. Przede wszystkim należy się rozciągać oraz wykonywać ogólnorozwojowe ćwiczenia ze szczególnym naciskiem na nogi. Dla własnego bezpieczeństwa nie można zapomnieć o rozgrzewce bezpośrednio przed jazdą.

Ubiór na stok

Wybierając się na deskę, należy zadbać o odpowiedni outfit. Odzież powinna być dostosowana do warunków pogodowych. Najważniejsze są nieprzemakalne spodnie, kurtka oraz rękawice. Oznakowanie na metkach odzieży ułatwi wybór właściwego ubrania. Najistotniejsza jest kwestia wodoodporności (membrany) oraz oddychalności materiału – im wyższe parametry, tym lepiej. Skateshop oferuje całą gamę modnych strojów na stok. Dużą popularnością cieszą się jaskrawe wstawki w elementach odzieży. Obowiązkowym elementem snowboardzisty jest kask oraz gogle, warto zwrócić uwagę na model Gogle Dragon’20 U X2.

Sprzęt snowboardowy

W czasie pierwszego wyjazdu na deskę dobrym pomysłem jest skorzystanie z wypożyczalni sprzętu snowboardowego. Warto spróbować swoich sił na pożyczonym sprzęcie – nie każdy poczuje bakcyla do snowboardu. Wówczas można spróbować swoich sił na nartach. Korzystając z wypożyczalni, należy zwrócić uwagę na jakość dostępnych sprzętów. Obuwie, deska, jak i wiązania powinny być dostosowane do umiejętności. Miękka deska wybacza wiele błędów, ponieważ łatwo się ją prowadzi. Buty snowboardowe powinny być miękkie, czyli o niskim flexie (parametr sztywności obuwia, w przedziale 1-10). Od dobrze dobranych butów zależy nie tylko komfort, ale i nasze bezpieczeństwo podczas jazdy.

Oznakowanie tras narciarskich

W profesjonalnych ośrodkach narciarskich można znaleźć specjalne strefy dla początkujących amatorów białego szaleństwa. Naukę jazdy na desce zazwyczaj zaczyna się na oślej łączce. W kasie biletowej często dostępne są mapki z oznakowaniem poszczególnych tras. Warto mieć je przy sobie, aby móc zaplanować jazdę na poszczególnych stokach. Oznakowanie tras ze względu na kolory:

  • zielona – najłatwiejsza trasa, przeznaczona dla amatorów,
  • niebieska – łatwa trasa pozwalająca na doskonalenie umiejętności,
  • czerwona –  trudna trasa,
  • czarna  – jedynie dla doświadczonych narciarzy oraz snowboardzistów. Dopóki nie nabierze się  wystarczającej pewności w jeździe, nie warto korzystać ze stromych tras.

Snowboard wymaga kondycji oraz samozaparcia. Nauka jazdy na desce może okazać się nie lada wyzwaniem oraz wysiłkiem. Lepiej zawczasu zadbać o odpowiednie przygotowanie fizyczne. Z całą pewnością lekcje pod okiem profesjonalisty przyśpieszą proces nauczania. Dzięki szkoleniu można wyeliminować ryzyko wyuczenia błędnych nawyków i przyzwyczajeń. Zapoznanie się z oznaczeniem tras oraz zakup kasku to podstawy w kwestii bezpieczeństwa na stoku. Odpowiedni sprzęt snowboardowy (w szczególności prawidłowo dobrane buty snowboardowe) oraz nieprzemakalna odzież zapewnią możliwość spędzenia wielu godzin na stoku.

Przeczytaj również

Najnowsze wpisy