Szukaj

Inkubatory laboratoryjne – podstawowe właściwości i zastosowanie w przemyśle

Inkubatory laboratoryjne – podstawowe właściwości i zastosowanie w przemyśle

W każdym szpitalu, a także laboratorium niezwykle ważne jest zaopatrzenie w nowoczesny, przystosowany do potrzeb jednostki sprzęt medyczny, który zapewni bezpieczeństwo próbek. Inkubatory laboratoryjne wykorzystywane są do wielu celów. Niemniej jednak ich nadrzędną funkcją jest podtrzymanie funkcji życiowych zamkniętych w ich wnętrzach próbek. Producenci sprzętu medycznego dokładają wszelkich starań, by dostarczane przez nich inkubatory były

W każdym szpitalu, a także laboratorium niezwykle ważne jest zaopatrzenie w nowoczesny, przystosowany do potrzeb jednostki sprzęt medyczny, który zapewni bezpieczeństwo próbek. Inkubatory laboratoryjne wykorzystywane są do wielu celów. Niemniej jednak ich nadrzędną funkcją jest podtrzymanie funkcji życiowych zamkniętych w ich wnętrzach próbek. Producenci sprzętu medycznego dokładają wszelkich starań, by dostarczane przez nich inkubatory były wykonane z najwyższej klasy materiałów gwarantujących pełne bezpieczeństwo zarówno próbek, jak i pracowników laboratorium.

Inkubator laboratoryjny – charakterystyka

Inkubatory laboratoryjne to urządzenia służące do inkubowania (przechowywania) prób w stabilnych warunkach temperaturowych uzależnionych od temperatury otoczenia. Inkubatory laboratoryjne można podzielić ze względu na wielkość oraz przeznaczenie. Na rynku dostępne są modele SMART oraz SMART PRO. Z modeli specjalnych klienci mogą wybierać pomiędzy urządzeniami FOT (funkcja fotoperiod) symulująca dzień i noc, a także FIT (funkcja fitotronu) symulująca dzień i noc z regulacją intensywności światła.

Inkubatory laboratoryjne – zastosowanie sprzętu medycznego

Producenci aparatury laboratoryjnej odpowiedzialni są za dostarczenie do szpitali sprzętu, który wykazuje szerokie zastosowanie. Klasyczne urządzenia pozwalają m.in. na inkubację prób przy oznaczeniach BZT oraz w określonych warunkach temperatury. Odpowiednie przechowywanie prób jest niezwykle ważne, przy jakichkolwiek badaniach czy mrożeniu przez kobiety jajeczek. Nieprawidłowo magazynowane próbki mogą zniekształcić wyniki badania. Niestety może to znacząco wpłynąć na procedurę leczenia. Ponadto inkubatory laboratoryjne wykorzystywane są do badań mikrobiologicznych, a także przy hodowli roślin i mikroorganizmów w ściśle określonych warunkach temperatury.

Inkubatory laboratoryjne – wyposażenie

Producenci aparatury laboratoryjnej starają się łączyć funkcjonalność i nowoczesny design swoich urządzeń. Z tego względu każdy inkubator posiada drzwi z oknem wizyjnym, które umożliwiają stałą kontrolę wnętrza urządzenia. Oprócz tego w środku inkubatora znajdują się półki druciane i perforowane, a także kuweta za stali nierdzewnej. Z kolei kółka jezdne umożliwiają dowolne przemieszczanie inkubatora. W przypadku próbek przechowywanych w niskiej temperaturze urządzenia posiadają funkcję automatycznego oszraniania. Odpowiednie oświetlenie jest szczególnie pomocne, gdy próbki są testowane wewnątrz ciemnych pomieszczeń. Oprócz tego wspomniane urządzenia wyposażone są w fotoperiod, licznik otwartych drzwi, wewnętrzne gniazdo sieciowe, a nierzadko również w niestandardowy otwór dla zewnętrznego czujnika.

Zadaniem każdego inkubatora jest stworzenie odpowiednich warunków umożliwiających podtrzymywanie procesów życiowych, a także rozwoju i wzrostu komórek. Zadaniem wspomnianego sprzętu jest przede wszystkim wytworzenie mikroklimatu o odpowiedniej temperaturze oraz wilgotności. Z tego względu producenci urządzeń medycznych poszukują nowych rozwiązań, które umożliwią dokładniejszą i szybszą pracę pracownikom laboratoriów. Inkubatory wykorzystuje się w bardzo zróżnicowanych obszarach, takich jak weterynaria, hodowla przemysłowa i komórkowa, mikrobiologia czy hodowla kultur komórkowych i mikroorganizmów.

źródło: wamed.pl – puszki sterylizacyjne

Przeczytaj również

Najnowsze wpisy