Wilgoć jest wrogiem każdego wnętrza – niszczy budynek, osłabia konstrukcję i powoduje ataki pleśni oraz grzybów. Dlatego też w przypadku pojawienia się wilgoci bardzo ważna jest szybka reakcja. Należy dokonać osuszenia budynku tak szybko, jak to możliwe, aby szkody wyrządzone przez wodę były jak najmniejsze. Konieczność skutecznego osuszania budynków jest istotna nie tylko w przypadku szkód
Wilgoć jest wrogiem każdego wnętrza – niszczy budynek, osłabia konstrukcję i powoduje ataki pleśni oraz grzybów. Dlatego też w przypadku pojawienia się wilgoci bardzo ważna jest szybka reakcja. Należy dokonać osuszenia budynku tak szybko, jak to możliwe, aby szkody wyrządzone przez wodę były jak najmniejsze.
Konieczność skutecznego osuszania budynków jest istotna nie tylko w przypadku szkód spowodowanych przez wodę, ale także będących skutkiem prac budowlanych, procesów produkcyjnych, braku odpowiedniej izolacji fundamentów czy wadliwego systemu wentylacyjnego. Obecnie budynki, aby zmniejszyć koszty zużycia energii są znacznie lepiej izolowane niż niegdyś. Jednak kosztem ochrony przed zimnem zostaje ograniczona wymiana powietrza, powodując tym samym zatrzymanie wilgoci. Oznaką takiego stanu rzeczy jest np. pojawiająca się na oknach rosa.
Proces profesjonalnego osuszania mieszkania należy rozpocząć od zlokalizowania problemu. Osuszenie ścian przy nadal niedrożnej wentylacji przyniesie tylko krótkotrwały efekt.
Metody osuszania budynku:
- Ogrzanie budynku – jest to metoda, którą możemy wykonać sami, poprzez nagrzanie pomieszczeń do temperatury ok. 35oC. Jednak efekt możliwy do osiągnięcia to wysuszenie jedynie wilgoci będącej na powierzchni, bez osuszenia murów. Warunkiem tej metody jest drożna wentylacja i mała powierzchnia do osuszenia, a zaletą jest jedynie jej koszt.
- Osuszanie kondensacyjne – polega na wychwyceniu wody z powietrza poprzez jej skraplanie i odprowadzenie jej do zbiornika kondensacyjnego, dzięki czemu para wodna nie trafia z powrotem do murów. Proces ten jest powtarzany do momentu całkowitego osuszenia ścian. Metodę tę przeprowadza się przy pomocy profesjonalnych osuszaczy.
- Osuszanie mikrofalowe – polega na wyemitowaniu fal mikrofalowych, które, wytwarzając pole elektromagnetyczne, powodują zamianę wilgoci w parę wodną. Jest to metoda bardzo wydajna i skuteczna, gdyż zapewnia dogłębne osuszenie murów. Ponadto użytkownicy cenią ją sobie za nieinwazyjność. Do minusów należy wysoka cena usługi i szkodliwość emisji fal, zatem wiąże się z chwilowym nieużytkowaniem pomieszczeń.
- Osuszacze absorpcyjne – działają podobnie jak osuszacze kondensacyjne z jedną różnicą – wilgoć pochłaniana jest w specjalne wkłady chłonne (wypełnione żelem silikonowym, chlorkiem litu itp). Wilgoć pozostaje wchłonięta, a z urządzenia wydobywa się suche i czyste powietrze.
- Osuszanie podposadzkowe – jest wykonywane po zalaniu budynku. Po ocenie stanu wilgotności specjalistyczne pompy ciśnieniowe usuwają wodę spod posadzki, a następnie zostaje tam wtłoczone ciepłe powietrze. Wilgoć wyparowuje, powodując osuszenie pomieszczenia.
Czy warto skorzystać z usług profesjonalnych firm osuszających budynki?
Sposobów na poradzenie sobie z problemem wilgoci jest wiele. Jednak najpierw należy zastanowić się, czy podejmujemy walkę z osuszaniem sami, czy korzystamy z profesjonalnej firmy osuszającej budynki. Pewne jest, iż efekt osiągnięty przez nas nie będzie długotrwały. Po pewnym czasie problem powróci, a stan murów ulegnie pogorszeniu. Warto zatem skorzystać z pomocy ekspertów, którzy przede wszystkim rozpoczną od pomiaru wilgotności i oceny stanu budynku. Następnie wykorzystają metodę najbardziej adekwatną do sytuacji.
Kolejnym argumentem przemawiającym za skorzystaniem z profesjonalnego osuszania mieszkania jest czas, który negatywnie wpływa na kondycję murów. Osuszanie metodami domowymi będzie trwało długo, a jego efekt będzie jedynie powierzchowny. Dlatego jeśli chcemy uporać się z problemem szybko i na zawsze, warto skorzystać z profesjonalnych urządzeń, które usuną wilgoć dogłębnie. Poza wątpliwością pozostaje osuszanie mieszkań po zalaniu lub po powodzi, kiedy to woda dotarła pod posadzkę – wówczas skorzystanie z profesjonalnego osuszania mieszkania jest jedyną rozsądną opcją.
Korzystanie z usług firm osuszających budynki jest może opcją droższą, ale tylko na pozór. Szkody, które wyrządza wilgoć na przestrzeni lat są o wiele bardziej kosztowne w naprawie niż jednorazowa usługa. Często także oprócz osuszenia konieczne jest ozonowanie i odgrzybianie, a to przynosi już niewymierne korzyści dla naszego zdrowia.