Szukaj

Montaż paneli fotowoltaicznych – najczęściej zadawane pytania

Montaż paneli fotowoltaicznych – najczęściej zadawane pytania

Instalacje fotowoltaiczne cieszą się coraz większą popularnością. Dzieje się tak, ponieważ montaż paneli fotowoltaicznych oraz działanie systemu jest stosunkowo proste. Co więcej, jest to rozwiązanie dobre dla środowiska i pomaga zaoszczędzić pieniądze. Poniżej znajdują się odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania, które odnoszą się do montażu paneli fotowoltaicznych. Czy instalacja fotowoltaiczna może być montowana na każdym

Instalacje fotowoltaiczne cieszą się coraz większą popularnością. Dzieje się tak, ponieważ montaż paneli fotowoltaicznych oraz działanie systemu jest stosunkowo proste. Co więcej, jest to rozwiązanie dobre dla środowiska i pomaga zaoszczędzić pieniądze. Poniżej znajdują się odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania, które odnoszą się do montażu paneli fotowoltaicznych.

Czy instalacja fotowoltaiczna może być montowana na każdym dachu?

Instalacje fotowoltaiczne mogą być montowane na wszystkich rodzajach dachów, pod warunkiem, że zostaną spełnione określone warunki. W pierwszej kolejności należy wybrać odpowiednie systemy montażowe, które dobierane są do rodzaju i poszycia dachu. W przypadku dachów płaskich niezbędna jest odpowiednia konstrukcja wsporcza, która sprawi, że na panele będzie padało możliwie jak najwięcej promieni słonecznych. Najlepszym dachem do montażu paneli fotowoltaicznych jest zwykły, dwuspadowy, prosty dach. Im więcej łamanych połaci, okien dachowych lub innych elementów, tym mniejsza powierzchnia możliwa do wykorzystania i większe ryzyko wystąpienia zacienienia.

Jeżeli chodzi o pokrycie dachu, to nie wpływa ono znacząco na montaż paneli, najlepszym rodzajem materiału jest blacha, blachodachówka, dachówka ceramiczna lub betonowa oraz papa. Należy również zwrócić uwagę na wytrzymałość dachu. Konstrukcja powinna być w stanie utrzymać ciężar zarówno paneli, jak i stelażu.

Jaka jest wielkość i waga paneli fotowoltaicznych?

Przeciętne wymiary paneli fotowoltaicznych to około 1 metr szerokości oraz 2 metry długości, a waga jednego panelu to 20 kg. Zarówno wielkość, jak i waga paneli mogą się różnić, w zależności od producenta, aczkolwiek nie są to znaczne różnice.

Jaką moc instalacji fotowoltaicznej zainstalować?

Moc, którą powinna mieć instalacja, zależna jest od kilku czynników i można oszacować ją na różne sposoby. W przypadku gdy instalacja ma zostać zamontowana w domu jednorodzinnym, w którym klient mieszka już jakiś czas, moc szacowana jest na podstawie rocznego zużycia energii i/lub wysokości rachunków za prąd. Jeśli dom jest dopiero w budowie, należy uwzględnić rodzaj ogrzewania, ewentualną klimatyzację oraz ustalić, jakie sprzęty elektroniczne będą wykorzystywane, i na tej podstawie oszacować zużycie prądu i moc instalacji fotowoltaicznej.

Fotowoltaika do domów jednorodzinnych – jaki jest koszt instalacji?

Koszt instalacji fotowoltaicznej zależny jest bezpośrednio od kosztorysu, który przedstawia firma instalacyjna. Instalacja o mocy 5 kWp kosztuje średnio 25 tys. złotych. Jednakże dzięki dotacjom koszt, który ponosi inwestor, może zmniejszyć się nawet o 50%.

Jaki jest czas gwarancji?

Należy zwrócić uwagę na fakt, iż istnieją 4 rodzaje gwarancji, jeżeli chodzi o fotowoltaikę. Są to:

  • gwarancja wykonania – udzielana przez instalatora (2 do 10 lat),
  • gwarancja produktu – udzielana przez producenta paneli słonecznych (10 do 25 lat),
  • gwarancja wydajności – udzielana przez producenta paneli słonecznych (zazwyczaj 25 lat),
  • gwarancja falownika – udzielana przez producenta falownika (5 lat dla standardowych falowników i do 20-25 lat dla mikroinwerterów).

Należy pamiętać, że gwarancja zostaje utracona w momencie, gdy instalacja zostanie przeniesiona z jej pierwotnej lokalizacji.

Jakie są zalety fotowoltaiki?

Główną zaletą, która sprawia, że coraz więcej osób decyduje się na montaż paneli, jest niewątpliwie oszczędność. Przeważnie koszt instalacji paneli fotowoltaicznych zwraca się w ciągu kilku lat. Kolejnym atutem fotowoltaiki jest fakt, iż przyczynia się ona do ochrony środowiska.

Przeczytaj również

Najnowsze wpisy