Szukaj

Naprawa sprężarki – czy opłaca się stosować nieoryginalne części zamienne?

Naprawa sprężarki – czy opłaca się stosować nieoryginalne części zamienne?

Maszyny używane w zakładach przemysłowych są zazwyczaj intensywnie eksploatowane. Właściwa konserwacja jest niezbędna, aby maksymalnie wydłużyć ich żywotność. Mimo to w końcu nadejdzie moment, w którym jedna z części naszej sprężarki powietrza odmówi posłuszeństwa. W takiej sytuacji będziemy musieli zastąpić tę wadliwą część nowym egzemplarzem. Niektórzy przedsiębiorcy decydują się na kupno nieoryginalnych części zamiennych, aby

Maszyny używane w zakładach przemysłowych są zazwyczaj intensywnie eksploatowane. Właściwa konserwacja jest niezbędna, aby maksymalnie wydłużyć ich żywotność. Mimo to w końcu nadejdzie moment, w którym jedna z części naszej sprężarki powietrza odmówi posłuszeństwa. W takiej sytuacji będziemy musieli zastąpić tę wadliwą część nowym egzemplarzem. Niektórzy przedsiębiorcy decydują się na kupno nieoryginalnych części zamiennych, aby zaoszczędzić pieniądze. Jest to krótkowzroczna decyzja, która może doprowadzić nawet do całkowitego zepsucia się danego urządzenia.

Potencjalne problemy wynikające ze stosowania nieoryginalnych zamienników

Jeśli zdecydujemy się zamontować w naszej maszynie nieautoryzowane części zamienne, to musimy liczyć się z tym, że bezpowrotnie utracimy naszą gwarancję. W przypadku awarii urządzenia z takimi częściami nie uzyskamy pomocy od producenta. Czy warto więc poświęcić gwarancję w zamian za odrobinę tańsze części? Kompresory powietrza firmy BOGE objęte są 5-letnią gwarancją w ramach programu Bestcair. Nie musimy uiszczać za nią żadnych opłat, a dostęp do usług serwisowych nie jest w żaden sposób ograniczony przez godzinowy limit pracy. Aby móc z tego korzystać, wystarczy, że będziemy używali wyłącznie oryginalnych części zamiennych. Biorąc to pod uwagę, przez te 5 lat nie ma zupełnie żadnego powodu, aby stosować nieoryginalne zamienniki.

Montując zamienniki, narażamy się na spore ryzyko. Nie są one idealnie dopasowane do naszych maszyn. W trakcie intensywnej eksploatacji urządzenia mogą nas zawieść. Awaria sprężarki powietrza może doprowadzić do długotrwałych przestojów, podczas których nasza firma traci pieniądze. Może również dojść do zanieczyszczenia wytwarzanego produktu. W konsekwencji może ucierpieć reputacja naszego przedsiębiorstwa, którą trudno będzie potem odbudować.

Dlaczego warto używać oryginalnych komponentów?

Przeważnie decyzja przedsiębiorców o stosowaniu tanich zamienników jest podyktowana chęcią obniżenia kosztów. Jednakże wszelkie zyski mają jedynie charakter krótkoterminowy. W dłuższej perspektywie maszyny z takimi częściami są bardziej podatne na poważne awarie. Koszty takiej naprawy znacznie przewyższają ilość pieniędzy, które zaoszczędziliśmy, rezygnując z zakupu oryginalnych części zamiennych. Jeśli uwzględnimy również straty produkcyjne, które ponosimy podczas awarii sprzętu przemysłowego, zakup pirackich zamienników może nas bardzo dużo kosztować.

Jedną z największych zalet oryginalnych części jest to, że są idealnie dopasowane do danego modelu urządzenia. Nie musimy martwić się o to, czy po ich zamontowaniu nasza sprężarka będzie poprawnie działała. Używając nieoryginalnych części zamiennych, możemy skrócić żywotność naszego sprzętu. Prawidłowe dopasowanie jest szczególnie istotne w przypadku najmniejszych elementów maszyn przemysłowych. Producent rygorystycznie testuje każdą z wytwarzanych przez niego części pod kątem kompatybilności. Nawet jeśli nieoryginalny zamiennik będzie pasował do naszego kompresora, może on mieć negatywny wpływ na efektywność oraz niezawodność urządzenia.

Gdy potrzebujemy wymienić wadliwe części w naszych maszynach przemysłowych, najlepiej zdać się na pomoc ich producenta. Chociaż wybór nieoryginalnych części jest pozornie tańszym rozwiązaniem, w dłuższej perspektywie wiąże się to z dodatkowymi kosztami. Aby uniknąć jakichkolwiek komplikacji, wystarczy używać wyłącznie części zamiennych podchodzących od producenta maszyny.

źródło: bogepolska.pl – sprężarki tłokowe

Przeczytaj również

Najnowsze wpisy