Szukaj

Szybki i skuteczny pomiar wilgotności biomasy

Szybki i skuteczny pomiar wilgotności biomasy

Jednym z naturalnych źródeł energii cieszących się dużą popularnością jest biomasa. W bardzo łatwy sposób można ją bowiem pozyskać i przekształcić w możliwą do zastosowania energię. W jej skład wchodzą wszelkie stałe lub ciekłe substancje pochodzenia roślinnego i zwierzęcego podlegające procesowi biodegradacji. Szczególnie istotnym parametrem jest w tym przypadku wilgotność biomasy. Z uwagi na jej

Jednym z naturalnych źródeł energii cieszących się dużą popularnością jest biomasa. W bardzo łatwy sposób można ją bowiem pozyskać i przekształcić w możliwą do zastosowania energię. W jej skład wchodzą wszelkie stałe lub ciekłe substancje pochodzenia roślinnego i zwierzęcego podlegające procesowi biodegradacji. Szczególnie istotnym parametrem jest w tym przypadku wilgotność biomasy. Z uwagi na jej zróżnicowaną wartość, efektywne przetwarzanie biomasy niejednokrotnie może być znacznie utrudnione. W celu rozwiązania tego problemu warto zaopatrzyć się w skuteczny system pomiaru wilgotności.

Jaki sprzęt jest wymagany podczas użytkowania biomasy?

Biomasa cechuje się wysoką i bardzo zmienną zawartością wilgoci. Wynika to z różnych czynników, takich jak rodzaj gleby, typ biomasy warunkujący sposób jej sadzenia oraz wzrostu czy zmienne warunki klimatyczne. Wysoki stopień zawartości wilgoci w biomasie przekłada się na jej obniżoną wartość opałową. Jeśli pragniemy uniknąć szeregu problemów eksploatacyjnych i technicznych podczas jej spalania, konieczne będzie zatem przetworzenie jej w sposób prawidłowy. W tym przypadku pomocne będą urządzenia, takie jak miernik wilgotności materiałów. Pomiar i kontrola tego parametru są bowiem niezbędne w zastosowaniach bioenergetycznych. Z tego powodu bezwzględnie należy zainwestować w wydajny system pomiaru wilgotności, który jest w stanie monitorować stan biomasy na każdym etapie jej użytkowania. Liczne czujniki w połączeniu z dedykowanym oprogramowaniem pozwalają na stworzenie spójnego systemu. Korzystając z tego typu narzędzi, znacznie łatwiej będzie zatem wyprodukować wysokiej jakości produkty.

Przykładowe wilgotnościomierze niezbędne przy pomiarach biomasy

W przemyśle drzewnym kontrolowanie wilgotności materiałów drewnopochodnych jest niezwykle istotne. W przypadku nadmiaru wilgoci bardzo łatwo może bowiem dojść do pogorszenia jakości produktu końcowego. Aby zapobiec takim sytuacjom, najlepiej zainwestować w wysokojakościowy rejestrator wilgotności. Dobrym przykładem jest moduł IR-3000W, działający w oparciu o technologię NIR (zakres bliskiej podczerwieni). Umożliwia on bezdotykowy pomiar wilgotności produktów drzewnych w czasie rzeczywistym. Dzięki temu zyskujemy znacznie większą kontrolę nad przetwarzaną biomasą. IR-3000W sprawdza się nie tylko podczas bieżącego odczytywania wilgotności materiałów, ale również w warunkach laboratoryjnych, gdzie testowane są próbki masy na linii produkcyjnej.

Humimeter BLL to kolejny solidny miernik wilgotności materiałów, który sprawdza się przede wszystkim, gdy konieczna jest weryfikacja wilgotność torfu, wiórów, zrębków oraz trocin. Moduł wyposażony jest w sondę bagnetową od długości 1 metra. Za jego pomocą bez problemów określimy zawartość wody w biomasie pochodzenia drzewnego. Miernik posiada również funkcję rejestratora danych. Ze względu na fakt, iż  zawartość wody w zrębkach drzewnych znacząco wpływa na wartość opałową danego materiału, kontrola jakości produktu w dużej mierze sprowadza się do pomiaru wilgotności. Bez właściwego sprzętu może dojść do sytuacji, w której poniesiemy stosunkowo duży koszt za zakup produktu o dużej zawartości wody. Wilgotnościomierz BLL potrzebuje zaledwie kilku sekund, aby prawidłowo określić zawartość wody w badanej biomasie. Uzyskane wartości pomiarowe można przechowywać w pamięci miernika lub na bieżąco przesyłać do pamięci komputera.

Duża dostępność biomasy, jej nieszkodliwość dla środowiska oraz stosunkowo niska cena sprawiają, że coraz więcej osób decyduje się na jej wykorzystanie. Konieczne jest jednak zadbanie o wystarczająco niską wilgotność tego źródła energii. Posiadając wydajny rejestrator wilgotności, możemy znacząco ułatwić sobie to zadanie.

Przeczytaj również

Najnowsze wpisy