Szukaj

Żywienie świń a jakość mięsa wieprzowego

Żywienie świń a jakość mięsa wieprzowego

Prawidłowe żywienie świń ma istotne znaczenie dla jakości pozyskiwanego mięsa. Odpowiedni poziom składników odżywczych w każdej porcji pożywienia jest niezbędny, jeśli chcemy otrzymać produkty zwierzęce o doskonałych walorach smakowych i użytkowych. W codziennej dawce paszy dla świń powinny obowiązkowo znaleźć się najwyższej klasy składniki energetyczne, białka oraz aminokwasy. Znaczenie żywienia świń w podnoszeniu jakości mięsa

Prawidłowe żywienie świń ma istotne znaczenie dla jakości pozyskiwanego mięsa. Odpowiedni poziom składników odżywczych w każdej porcji pożywienia jest niezbędny, jeśli chcemy otrzymać produkty zwierzęce o doskonałych walorach smakowych i użytkowych. W codziennej dawce paszy dla świń powinny obowiązkowo znaleźć się najwyższej klasy składniki energetyczne, białka oraz aminokwasy.

Znaczenie żywienia świń w podnoszeniu jakości mięsa wieprzowego

Najwyższej jakości pasza dla świń powinna być podawana już w pierwszym okresie ich życia – podczas wzrostu tuczników. W tym czasie wskazane jest, by pokarm zawierał odpowiednią ilość białka, oscylującą w granicach 15-17%. Pozwoli to na odkładanie tłuszczu śródmięśniowego, który poprawia smak mięsa.

Na walory smakowe wpływa również ilość i struktura tłuszczu, podawanego w codziennym pożywieniu. Wskazane jest stosowanie tłuszczu pochodzenia roślinnego w postaci olejów. Są one najlepszym rozpuszczalnikiem dla witamin A, D, E i K oraz dostarczają niezbędnych, nienasyconych kwasów tłuszczowych. Dodawanie ich do karmy rosnących tuczników ma pozytywny wpływ na skład tłuszczu śródmięśniowego oraz ograniczenie poziomu cholesterolu. Dodatkowo mogą one wpływać na grubość i strukturę włókien mięśniowych. Pasza dla świń uzupełniona o oleje słonecznikowe powoduje zwiększenie średnicy mięśni oraz przeważającą ilość włókien białych, odpowiedzialnych za kruchość i barwę mięsa.

Oprócz optymalnych ilości białka i tłuszczów roślinnych w żywieniu świń nie może zabraknąć odpowiednich witamin i minerałów. Selen hamuje jełczenie tłuszczu, wpływając pozytywnie na wodochłonność i ładny koloryt mięsa. Podawanie magnezu ograniczającego stres minimalizuje wyciek soku z mięsa, poprawia jego kolor i zapobiega utlenianiu się w trakcie przechowywania. W codziennej diecie tuczników warto wprowadzić także witaminę C, D3, E oraz zioła, które korzystnie oddziałują na walory smakowe i odżywcze pozyskiwanego mięsa.

Dodawanie wartościowych składników i witamin do paszy dla świń może w pozytywny sposób wpływać na smak i wartości pokarmowe mięsa wieprzowego. Optymalna zawartość białek, tłuszczy, minerałów i witamin optymalizuje poziom cholesterolu we włóknach, zwiększa ich kruchość i ładny kolor oraz opóźnia procesy utraty świeżości, korzystnie rzutując na opłacalność hodowli.

Przeczytaj również

Najnowsze wpisy