Szukaj

Co możesz zrobić, by zadbać o swój słuch?

Co możesz zrobić, by zadbać o swój słuch?

Każdemu z nas zależy na jak najlepszym słuchu – jest on niezwykle ważny w codziennym funkcjonowaniu. Niestety z wiekiem nasz słuch słabnie i bardzo wielu z nas musi mierzyć się z problemem mniejszego lub większego niedosłuchu. Dlatego tak ważna jest profilaktyka. Warto na co dzień pamiętać o tym, by chronić swoje uszy i wprowadzić praktyki,

Każdemu z nas zależy na jak najlepszym słuchu – jest on niezwykle ważny w codziennym funkcjonowaniu. Niestety z wiekiem nasz słuch słabnie i bardzo wielu z nas musi mierzyć się z problemem mniejszego lub większego niedosłuchu. Dlatego tak ważna jest profilaktyka. Warto na co dzień pamiętać o tym, by chronić swoje uszy i wprowadzić praktyki, które mogą zapobiec powstawaniu ubytków.

Stosuj zatyczki do uszu

Pewna część ubytków słuchu jest wywołana długą ekspozycją na hałas. Przebywanie na koncertach, w klubach czy na boisku, gdzie krzyk jest jedynym skutecznym sposobem komunikacji, naraża nasz słuch na niebezpiecznie wysoki poziom dźwięku. Z hałasem możemy mieć do czynienia w pracy, w domu, przemieszczając się wzdłuż ruchliwej ulicy. Warto zaopatrzyć się w specjalne zatyczki do uszu i stosować je zawsze wtedy, gdy jesteśmy narażeni na dźwięki o znacznym natężeniu.

Nie używaj patyczków do czyszczenia uszu

Popularne bawełniane patyczki mogą być szkodliwe dla zdrowia naszych uszu. Niewielka ilość woskowiny jest naturalna i konieczna – zapobiega przedostawaniu się pyłu i zanieczyszczeń w głąb przewodu słuchowego, gdzie mogą one powodować niszczenie delikatnych błon bębenkowych. Chcąc utrzymać stosowną higienę, wystarczy czyścić okolice ucha wilgotnym ręcznikiem. Można także zastosować specjalne preparaty do utrzymywania w czystości kanałów słuchowych.

Pilnuj, by uszy pozostawały suche

Nadmiar wilgoci w uszach sprzyja rozwojowi infekcji, które mogą wywołać trwałe problemy ze słyszeniem. Po każdej kąpieli czy wizycie na basenie należy delikatnie osuszyć nadmiar wilgoci ręcznikiem. Jeśli nadal mamy wrażenie, że w uchu znajduje się woda – przechylmy głowę na bok, aby mogła ona swobodnie wypłynąć. Dobrym pomysłem jest również stosowanie pływackich zatyczek do uszu, indywidualnie dopasowywanych do kształtu przewodu słuchowego.

Daj uszom czas na regenerację

Jeżeli przebywamy w otoczeniu o wysokim poziomie hałasu – np. pracując w hali produkcyjnej – warto co jakiś czas wyjść na kilka minut na zewnątrz, aby dać uszom odpocząć. Podobnie jak nasze oczy wymagają regeneracji po długim czytaniu, tak i uszy znacznie lepiej funkcjonują, jeśli pozwalamy im odprężyć się po narażeniu na duży hałas. Według badań po ekspozycji na wyjątkowo intensywny dźwięk, uszy potrzebują około 16 godzin, by się zregenerować.

Regularnie odwiedzaj specjalistę

Badania słuchu powinny stanowić obowiązkową część corocznej ogólnej kontroli stanu naszego zdrowia. Utrata słuchu to problem, który rozwija się stopniowo, bez wyraźnych objawów. Regularna kontrola pozwoli wcześnie wykryć ewentualne nieprawidłowości i wdrożyć odpowiednie działania, które będą wsparciem dla zdrowia naszych uszu i jakości słyszenia.

Zaburzenia słuchu mogą dotknąć każdego z nas, niezależnie od wieku. Aby utrzymać wysoką jakość słyszenia, należy dbać o prawidłową higienę przewodów słuchowych, nie narażać ich na zaleganie wody czy długotrwałe hałasy, zapewnić uszom czas na regenerację i pilnować regularnych działań profilaktycznych, niezbędnych dla zdrowia naszego słuchu.

źródło: strefasluchu.pl – aparaty słuchowe

Przeczytaj również

Najnowsze wpisy