Szukaj

Co to jest periimplantitis i jak zminimalizować ryzyko jego wystąpienia?

Co to jest periimplantitis i jak zminimalizować ryzyko jego wystąpienia?

Implanty stomatologiczne to najskuteczniejsza metoda uzupełniania braków zębowych. Przy zachowaniu odpowiednich procedur i zachowaniu wskazań lekarza implantologa ryzyko wystąpienia powikłań jest niewielkie. Jeśli jednak zaniedbamy kwestie higieny jamy ustnej, może dojść do powikłania, którym jest periimplantitis. Na czym polega periimplantitis? Periimplantitis wymaga natychmiastowej reakcji ze strony lekarza implantologa. W najgorszych przypadkach prowadzi do konieczności usunięcia

Implanty stomatologiczne to najskuteczniejsza metoda uzupełniania braków zębowych. Przy zachowaniu odpowiednich procedur i zachowaniu wskazań lekarza implantologa ryzyko wystąpienia powikłań jest niewielkie. Jeśli jednak zaniedbamy kwestie higieny jamy ustnej, może dojść do powikłania, którym jest periimplantitis.

Na czym polega periimplantitis?

Periimplantitis wymaga natychmiastowej reakcji ze strony lekarza implantologa. W najgorszych przypadkach prowadzi do konieczności usunięcia implantów i zastąpienia ich całkiem nowymi wszczepami. Wiąże się to z kolejnymi nakładami finansowymi dla pacjenta oraz ponownym przeprowadzeniem skomplikowanego procesu wszczepienia implantów stomatologicznych.

Periimplantitis objawia się przede wszystkim zapaleniem dziąseł, które często zostaje mylnie uznane za lekkie podrażnienie towarzyszące nadwrażliwości dziąseł lub zbyt intensywnemu szczotkowaniu uzębienia. Ponadto częstymi powikłaniami i jednocześnie objawami choroby periimplantitis, może być obniżona osteointegracja, czyli osłabienie połączeń między wszczepem oraz kością. Resorpcja kości, a także widoczne pogłębianie się kieszonek dziąsłowych prowadzi do pojawiania się ropienia lub krwawienia. Objawy towarzyszące periimplantitis dla pacjenta nieświadomego choroby, mogą kojarzyć się z mniej poważnymi dolegliwościami lub niepoprawnym i zbyt głębokim osadzeniem implantów.

Periimplantitis jest najczęstszym powikłaniem u pacjentów, którzy w przeszłości przebyli różnorodne stany zapalne przyzębia, dlatego powinni oni zwracać szczególną uwagę na wszystkie niepokojące objawy. Jest to jeden z czynników ryzyka wystąpienia choroby, który należy uwzględnić w wywiadzie pacjenta przed dokonaniem wszczepienia. Innymi bardzo poważnymi czynnikami, mogącymi prowadzić do wystąpienia periimplantitis, są nieprawidłowo kontrolowane lub leczone choroby, takie jak immunosupresja, choroby układu krążeniowego oraz cukrzyca.

Nieprawidłowe nawyki pacjenta, takie jak palenie tytoniu oraz niewłaściwa lub niewystarczająca higiena jamy ustnej, wywołują namnażanie się bakterii nietypowych dla flory przyzębia i prowadzą do periimplantitis, a nawet konieczności usunięcia implantów. Są to zachowania uznane za wysoce ryzykowne i będące jedną z najczęstszych przyczyn niepowodzenia implantacji. W takich przypadkach szczególnie ważne jest regularne wykonywanie higienizacji i kontrolowanie stanu wszczepów.

Jak leczy się periimplantitis?

Leczenie periimplantitis może przybierać formy zachowawcze, takie jak farmakoterapia, procedury manualne lub zabiegi laserem i fotodynamiczne. Każda metoda leczenia, powinna być dostosowana do indywidualnych potrzeb i prowadzić do znacznego załagodzenia zapalenia tkanek okołowszczepowych. Przy bardziej poważnych przypadkach choroby periimplantitis, konieczne jest leczenie chirurgiczne, obejmujące resekcję lub zabiegi regenerujące implanty zębowe. Periimplantitis to choroba postępująca, której nie można całkowicie wyleczyć. Dlatego też ogromne znaczenie ma świadome kontrolowanie stanu przyzębia i regularne konsultowanie wszystkich niepokojących objawów.

Implanty stomatologiczne pozostają najbardziej skuteczną metodą leczenia poważnych ubytków uzębienia, lecz wymagają od pacjenta ograniczenia zachowań ryzykownych i szczególnego dbania o higienę jamy ustnej.

 

Przeczytaj również

Najnowsze wpisy