Szukaj

Czy używanie słuchawek wpływa na zmysł słuchu?

Czy używanie słuchawek wpływa na zmysł słuchu?

Na ulicach polskich miast, w komunikacji miejskiej lub w galeriach coraz więcej osób nosi słuchawki za pomocą których słuchają muzyki lub z kimś rozmawiają. Wpływ słuchawek na słuch człowieka jest jednak ogromny. We współczesnym czasach coraz więcej osób ma problemy ze słuchem, bowiem przytępienie słuchu występuje u coraz to młodszych osób niż miało to jeszcze

Na ulicach polskich miast, w komunikacji miejskiej lub w galeriach coraz więcej osób nosi słuchawki za pomocą których słuchają muzyki lub z kimś rozmawiają. Wpływ słuchawek na słuch człowieka jest jednak ogromny. We współczesnym czasach coraz więcej osób ma problemy ze słuchem, bowiem przytępienie słuchu występuje u coraz to młodszych osób niż miało to jeszcze miejsce kilkanaście lat temu. Jedną z głównych przyczyn należy upatrywać w słuchaniu muzyki za pośrednictwem słuchawek przy pomocy telefonu. Wysoka ilość decybeli oraz słuchawki w wewnętrznej części ucha to przekleństwo dla ludzkiego słuchu.

Większość osób używa słuchawek dokanałowych, których końcówka umieszczana jest we wnętrzu ucha. To właśnie taki rodzaj słuchawek najbardziej niekorzystnie wpływa na zmysł słuchu, bowiem ucho jest bezpośrednio narażone na kontakt z falą dźwięku, a przy bardzo głośnym słuchaniu muzyki, możliwe są nieodwracalne uszkodzenia słuchu. Nieco lepszym rozwiązaniem są słuchawki nauszne, które są nakładane na ucho, a wówczas fala dźwiękowa wychodząca ze słuchawek znajduje się minimalnie dalej od błony bębenkowej. Taki rodzaj słuchawek posiada nauszniki, których zadaniem jest uszczelnienie przepływu dźwięku i wygłuszenie dźwięku z zewnątrz, ale jednak nie przylegają one idealnie do całej małżowiny i nie zakrywają tym samym całego ucha.

Jak działa ucho?

Aby dokładnie zrozumieć jaki wpływ może mieć dźwięk wydobywający się z słuchawek, warto poznać działanie zmysłu słuchu. Organizm sam w sobie jest przystosowany do pobierania dźwięku z otoczenia, za co odpowiadać ma ucho z zewnętrzną małżowiną. To właśnie dlatego małżowina uszna jest pofalowana, bowiem pozwala to jej na zbieranie fal dźwiękowych do kanału słuchowego. Cały proces polega na tym, że dźwięki przetłumaczone są jako drgania za pośrednictwem błony bębenkowej i przenoszone do części ucha nazywanej ślimakiem powodują ucisk płynu na komórki, a odpowiedni sygnał przekazywany jest do mózgu. Jakość słuchu zależy głównie od ilości komórek słuchowych, które nie są zdolne do regenerowania się przez co z wiekiem słuch człowieka może być gorszy Na ich ilość wpływają również choroby oraz nadmierny hałas, który może tworzyć uszkodzenia.

Czy odsłuchania muzyki da się ogłuchnąć?

Odpowiedni wybór słuchawek oraz głośność muzyki mają bezpośredni wpływ na kondycję ludzkiego słuchu. Głośność ustawiona na 100% może mieć równie zły wpływ co nasłuchiwanie dźwięku startującego samolotu. Taka dawka dźwięku o takiej wielkości decybeli, słuchana przez dłuższy okres czasu może mieć poważne i nieodwracalne konsekwencje zdrowotne. Nowoczesny sprzęt elektroniczny często informuje użytkowników o limitach głośności oraz o ich ewentualnym przekroczeniu, dlatego warto się do nich stosować.

Przeczytaj również

Najnowsze wpisy