Szukaj

Implanty zębowe – najczęściej zadawane pytania

Implanty zębowe – najczęściej zadawane pytania

Implanty zębowe to skuteczny i trwały sposób uzupełniania braków w uzębieniu. Są wykonane z bezpiecznych dla zdrowia materiałów i można je zastosować niemal u wszystkich pacjentów. Oto odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące implantów stomatologicznych. Czy implanty zębowe są bezpieczne? Implanty są wykonywane z najwyższej jakości materiałów o charakterze obojętnym dla ludzkiego organizmu. Stanowią one

Implanty zębowe to skuteczny i trwały sposób uzupełniania braków w uzębieniu. Są wykonane z bezpiecznych dla zdrowia materiałów i można je zastosować niemal u wszystkich pacjentów. Oto odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące implantów stomatologicznych.

Czy implanty zębowe są bezpieczne?

Implanty są wykonywane z najwyższej jakości materiałów o charakterze obojętnym dla ludzkiego organizmu. Stanowią one obecnie bardzo bezpieczną i najtrwalszą metodę uzupełniania braków w uzębieniu. Dobrze integrują się z kością, co wpływa na przyspieszenie procesu gojenia, a także wyjątkową solidność i stabilność zamocowania w szczęce.

Czy istnieją przeciwwskazania do zabiegu implantacji?

Implanty zębowe są każdorazowo dobierane po indywidualnej diagnostyce ( klinicznej i radiologicznej)  i konsultacji stomatologicznej. Mogą być wszczepiane osobom powyżej 21 roku życia, bez górnej granicy wiekowej. Istnieją także określone przeciwwskazania, które mogą czasowo lub całkowicie uniemożliwić wszczepienie implantu. Są to między innymi: niewyrównana cukrzyca, choroby układu krążenia, nasilone choroby autoimmunologiczne np. w okresie sterydo-terapii,   padaczka, zaburzenia krzepnięcia, alkoholizm, palenie papierosów, nieleczona  choroba przyzębia i zaburzenia zgryzu- zwarcia, osteoporoza, nowotwory, ciąża i nieprawidłowa higiena jamy ustnej. Przeszkodą relatywną ( do momentu jej zniwelowania) mogą być także warunki anatomiczne w jamie ustanej np. mała przestrzeń międzyzębowa, istotne przechylenie zębów lub zbyt małe parametry wyrostka zębodołowego.

Jak trwałe są implanty stomatologiczne?

Trwałość implantów zębowych zależy w dużej mierze od prawidłowej higieny jamy ustnej oraz dobrego stanu zdrowia pacjenta. Aby wszczepy służyły jak najdłużej, niezbędne jest regularne odwiedzanie stomatologa i należyta higiena jamy ustnej. Na trwałość implantów w dużej mierze wpływa również ich wybór. Warto zdecydować się na implanty wysokiej klasy od uznanych producentów – takie, na które otrzymamy gwarancję.  Przy odpowiednio przeprowadzonym zabiegu i zachowaniu się do zaleceń lekarza, implanty stomatologiczne mogą posłużyć nam nawet dożywotnio.

Jak wygląda zabieg wszczepienia implantu zębowego?

Zabieg wszczepienia implantu stomatologicznego jest wykonywany pod znieczuleniem, dzięki czemu pacjent nie odczuwa żadnego bólu. Przy użyciu wcześniejszej diagnostyki chirurg planuje zakres zabiegu, rodzaj i wielkość wszczepianego implantu. W obecnych czasach jest możliwość planowania wirtualnego i wykonywania szablonów przez które można bezpiecznie i w przewidywalnym miejscu wprowadzać implanty , minimalizując zakres interwencji chirurgicznej ( wielkość cięcia, ilość szwów etc.) Po zabiegu wskazana jest półpłynna dieta i przyjmowanie leków p-zapalnych i antyseptycznych .  Sam zabieg implantacji najczęściej nie wymaga hospitalizacji i jest przeprowadzany w trakcie jednej wizyty. Gojenie się tkanek trwa około 10-14 dni. W niektórych przypadkach implanty można natychmiastowo obciążyć protetycznie , w innych wykonanie koron i mostów jest możliwe po około 3-4 miesiącach.

Jakie są zalecenia po zabiegu wszczepienia implantów?

Bezpośrednio po zakończeniu zabiegu przez pierwszą dobę wskazane jest stosowanie okładów z lodem i płynna , zimna dieta.  Przez kilka następnych  dni należy unikać gorących pokarmów  oraz stosować dietę płynną i półpłynną przez okres do 2 tygodni. Po każdym posiłku niezbędne jest przepłukanie ust antyseptykiem , co pomaga utrzymać niezbędną higienę. Poza tym na pewien czas należy powstrzymać się od wysiłku fizycznego i uprawiania sportów. W razie potrzeby warto stosować także leki przeciwbólowe i przeciwobrzękowe oraz przepisany przez lekarza antybiotyk.

Jakie są zalety zastosowania implantów stomatologicznych?

Główną zaletą wszczepienia implantów  stomatologicznych  jest przywrócenie prawidłowych warunków anatomicznych i funkcjonalnych w jamie ustnej oraz uzyskanie efektu estetycznego. Implant, pełniąc funkcję praktyczną, poprawia jakość życia pacjenta, usprawnia żucie, gryzienie i spożywanie pokarmów. Zapobiega także nieodwracalnym zmianom tj. zanik kości, rozsuwanie ,wysuwanie  i rozchwiewanie  się pozostałych zębów, uzupełniając brak daje możliwość pełnej estetyki uśmiechu.

Implanty stomatologiczne to niezawodny sposób uzupełnienia ubytków zębowych. Odpowiednia dbałość o nie gwarantuje ich wysoką trwałość, przywracając estetyczny wygląd i prawidłowe funkcjonowanie szczęki lub żuchwy w zakresie pełnionych przez nie funkcji.

źródło: Triodent.com.pl – gabinet stomatologiczny

Przeczytaj również

Najnowsze wpisy