Szukaj

Ortopedyczna terapia manualna – kiedy może okazać się pomocna?

Ortopedyczna terapia manualna – kiedy może okazać się pomocna?

Ortopedyczna terapia manualna może zostać zalecona pacjentowi niezależnie od jego wieku czy poziomu wysportowania. Zazwyczaj propozycja skorzystania z niej pojawia się w gabinecie lekarskim, ale można zdecydować się na nią samemu. Stosowanie jej regularnie pomaga poradzić sobie z wieloma problemami z układem ruchu, warto więc sprawdzić, kto powinien z niej skorzystać. Na czym polega terapia manualna?

Ortopedyczna terapia manualna może zostać zalecona pacjentowi niezależnie od jego wieku czy poziomu wysportowania. Zazwyczaj propozycja skorzystania z niej pojawia się w gabinecie lekarskim, ale można zdecydować się na nią samemu. Stosowanie jej regularnie pomaga poradzić sobie z wieloma problemami z układem ruchu, warto więc sprawdzić, kto powinien z niej skorzystać.

Na czym polega terapia manualna?

Ortopedyczna terapia manualna to regularnie przeprowadzane przez fizjoterapeutę zabiegi dostosowane do potrzeb pacjenta. Skupia się na narządach ruchu, jest wykorzystywana w celu przywrócenia sprawności ruchowej oraz zwalczenia bóli związanych z przechodzonymi chorobami. To, co wyróżnia tę metodę na tle innych, to skupieniu się na całkowitym, etapowym leczeniu dolegliwości. Specjalista nie zajmuje się usuwaniem objawów czy udzielaniem pomocy doraźnej.

W terapii manualnej nie stosuje się farmakoterapii, nie jest ona w ogóle inwazyjna dla ciała pacjenta. Fizjoterapeuta polega na swoim doświadczeniu i wykorzystuje swoje dłonie lub specjalne narzędzia, przeznaczone do wywierania nacisku na skórę. Oznacza to, że terapia nie obciąża organizmu pacjenta i nie koliduje z leczeniem innych chorób, co nie oznacza, że nie ma przeciwwskazań do jej zastosowania.

Komu ortopedyczna terapia manualna może pomóc?

Każda metoda leczenia jest polecana w konkretnych przypadkach. Ortopedyczna terapia manualna skupia się na narządach ruchu, z tego powodu jest zalecana pacjentom, którzy zmagają się z:

  • bólami mięśni i stawów,
  • wadą postawy,
  • zaburzeniami snu,
  • przewlekłymi bólami głowy,
  • rwą kulszową.

Terapia manualna jest stosowana także jako metoda rehabilitacyjna. Pomaga pozbyć się bólów towarzyszących urazowi i przywrócić sprawność kończyny. Przed zdecydowaniem się na tę technikę zawsze należy skonsultować się z lekarzem i przeprowadzić badania kontrolne. Koniecznie trzeba upewnić się także, że nie ma się żadnych przeciwwskazań do rozpoczęcia pracy z fizjoterapeutą.

Jak wygląda ortopedyczna terapia manualna?

Terapia manualna nie jest dowolna. Fizjoterapeuta musi postępować zgodnie z przyjętymi w sztuce zasadami. Pacjent może zdecydować się na kilka technik, w tym najpopularniejsze masaże mięśni, wykorzystywane w przypadku większości problemów z narządami ruchu oraz rozciąganie i napinanie mięśni w określonych kierunkach.

Przed pierwszym zabiegiem fizjoterapeuta powinien przeprowadzić z pacjentem wywiad i dowiedzieć się, czego dokładnie potrzebuje. Ważne jest, żeby ortopedyczna terapia manualna przebiegała ostrożnie i z poszanowaniem. Wszelkie bóle czy poczucie dyskomfortu należy zgłaszać, jak tylko się pojawią. Źle przeprowadzona rehabilitacja może zaszkodzić, do czego nie dojdzie, jeśli pacjent będzie otwarcie mówił o swoich odczuciach.

Przeczytaj również

Najnowsze wpisy