Szukaj

Osuszanie aparatów słuchowych – dlaczego jest ważne i jak zrobić to prawidłowo?

Osuszanie aparatów słuchowych – dlaczego jest ważne i jak zrobić to prawidłowo?

Coraz więcej osób borykających się z niedosłuchem korzysta z aparatów słuchowych. Urządzenia te znacznie poprawiają komfort życia, a czasem nawet stanowią warunek umożliwiający zwyczajne funkcjonowanie. Dlatego też tak ważna jest ich odpowiednia pielęgnacja. Niebezpieczeństwo zawilgocenia  Aparaty słuchowe jako urządzenia elektryczne wykazują dużą wrażliwość na negatywne oddziaływanie wilgoci. Przyczyną zagrożeń nie jest woda sama w sobie, a

Coraz więcej osób borykających się z niedosłuchem korzysta z aparatów słuchowych. Urządzenia te znacznie poprawiają komfort życia, a czasem nawet stanowią warunek umożliwiający zwyczajne funkcjonowanie. Dlatego też tak ważna jest ich odpowiednia pielęgnacja.

Niebezpieczeństwo zawilgocenia 

Aparaty słuchowe jako urządzenia elektryczne wykazują dużą wrażliwość na negatywne oddziaływanie wilgoci. Przyczyną zagrożeń nie jest woda sama w sobie, a znajdujące się w niej mikroskopijne zanieczyszczenia. Pod wpływem reakcji chemicznych po dostaniu się drobinek wody do aparatu możliwe jest występowanie zakłóceń.

Kolejne zagrożenie stanowi korozja. Wiele elementów, z których składają się aparaty słuchowe, wykonanych jest z metalu. Urządzenia noszone na co dzień są często narażone na działanie potu i wilgoci. Producenci przewidzieli możliwe wynikające z tego niedogodności. Metalowe fragmenty aparatów są więc pokrywane warstwami ochronnymi zabezpieczającymi przed rdzewieniem. Nie wystarczają one jednak w sytuacjach regularnego lub obfitego zamakania. Szczególnie niebezpieczny jest długotrwały kontakt powierzchni z wilgocią. Dlatego też systematyczne osuszanie aparatów słuchowych jest tak istotne.

Suszenie bez niszczenia

W celu ochrony sprzętu przed wilgocią nie zaleca się wykorzystywania tzw. domowych sposobów. Mogą nie być wystarczająco efektywne lub uszkadzać niektóre elementy urządzenia.

Aparaty słuchowe powinno się suszyć z wykorzystaniem dedykowanych do tego produktów. Tylko tak użytkownik może mieć gwarancję skutecznego osiągnięcia celu bez wystąpienia ewentualnych zniszczeń.

Prawidłowe sposoby osuszania

Większość aparatów słuchowych można kupić wraz z przeznaczonym do konkretnego modelu osuszaczem. Takie specjalne gwarantuje bezpieczne i skuteczne pozbycie się wilgoci przy pomocy odpowiedniego oddziaływania powietrzem i temperaturą. Proces suszenia zajmuje od 45 minut do 8 godzin. Osuszacz może spełniać również funkcję ładowarki do urządzenia. Baterie aparatów słuchowych z możliwością ładowania mogą zostać napełnione w czasie procesu suszenia. Niektóre modele są również wyposażone w źródło światła UV o właściwościach bakteriobójczych. Przy wyborze pudełka posiadającego wszystkie powyższe funkcje możliwe jest więc kompleksowe zadbanie o aparaty słuchowe podczas jednej sesji całonocnego ładowania.

Odpowiednia pielęgnacja gwarancją trwałości

Ze względu na specyfikę użytkowania, aparaty słuchowe często narażone są na kontakt z wilgocią. Zaawansowany technologiczne mechanizm wymaga szczególnej dbałości o każdy z jego elementów. Osoby aktywne, których urządzenia często narażone są na kontakt z potem może zainteresować oferta specjalnych ochraniaczy, które obniżają ilość wilgoci przenikającej do elektronicznych części mechanizmu. Ochrona przed korozją i występowaniem zakłóceń ma istotny wpływ na trwałość aparatów. Regularna i odpowiednia pielęgnacja sprzętu zapobiega konieczności częstych napraw lub szybkiej wymiany.

Przeczytaj również

Najnowsze wpisy