Szukaj

Podstawowe badania ginekologiczne wykonywane w trakcie ciąży

Podstawowe badania ginekologiczne wykonywane w trakcie ciąży

Okres ciąży jest wyjątkowym czasem dla każdej kobiety. Z uwagi na zdrowie swoje i nienarodzonego dziecka przyszłe mamy szczegółowo wsłuchują się w swój organizm, aby w porę zareagować w sytuacji wystąpienia nieprawidłowości. Priorytetem w tym czasie powinny być regularne kontrole u lekarza prowadzącego ciążę oraz sumienne wykonywanie badań zleconych podczas wizyty. Badania kontrolne – jak

Okres ciąży jest wyjątkowym czasem dla każdej kobiety. Z uwagi na zdrowie swoje i nienarodzonego dziecka przyszłe mamy szczegółowo wsłuchują się w swój organizm, aby w porę zareagować w sytuacji wystąpienia nieprawidłowości. Priorytetem w tym czasie powinny być regularne kontrole u lekarza prowadzącego ciążę oraz sumienne wykonywanie badań zleconych podczas wizyty.

Badania kontrolne – jak wygląda wizyta?

Od momentu potwierdzenia ciąży kobieta regularnie udaje się na kontrole do poradni ginekologicznej. Gdy ciąża przebiega prawidłowo wizyty odbywają się zwykle co 4 lub 6 tygodni. Na początku każdej wizyty sprawdzana jest masa ciała kobiety oraz ciśnienie tętnicze. Następnie lekarz prowadzący sprawdza stan szyjki macicy i wykonuje kontrolne USG aby sprawdzić rozwój płodu, określić jego przybliżoną wagę, wzrost a w odpowiednim momencie również płeć. W każdym trymestrze ciąży zalecane jest wykonanie USG połówkowego, które jest bardzo szczegółowym i ważnym badaniem. Pozwala ono sprawdzić między innymi wszystkie narządy wewnętrzne dziecka, prawidłowość przepływów w tętnicach oraz zmierzyć rozwijające się kości i wykluczyć wszelkie choroby genetyczne jak Zespół Downa czy Zespół Edwadrsa.

Cyklicznie wykonywana morfologia oraz badanie moczu pozwalają w porę zażegnać uporczywe problemy zdrowotne oraz niedobory ważnych witamin i składników mineralnych, które mogą negatywnie wpłynąć na przebieg ciąży i zagrozić zdrowiu matki oraz dziecka.

Gdzie udać się na badanie ginekologiczne w trakcie ciąży?

Już na etapie planowania ciąży warto dokonać wyboru lekarza prowadzącego oraz położnej, która będzie sprawowała opiekę nad kobietą w czasie ciąży a często również podczas porodu. Szukając odpowiedniej placówki warto skorzystać z wyszukiwarki internetowej i w jej okno wpisać odpowiednie hasło, np. prowadzenie ciąży w Bydgoszczy. W wynikach wyszukiwania pojawi się zestawienie najwyżej ocenianych placówek oraz opinie innych pacjentek na temat personelu medycznego. Wiele prywatnych gabinetów ginekologicznych posiada strony internetowe, gdzie znaleźć można wiele istotnych informacji, porad a nawet umówić wizytę poprzez specjalny formularz. W Bydgoszczy znajduje się wiele renomowanych gabinetów ginekologicznych, dzięki czemu każda kobieta może wybrać najdogodniejszy dla siebie punkt medyczny.

W prywatnych gabinetach ginekologicznych oprócz lekarza specjalisty coraz częściej skorzystać można również z konsultacji u fizjoterapeuty, doradcy laktacyjnego oraz fizjoterapeuty uroginekologicznego.

Podsumowując, ciąża to wyjątkowy czas dlatego kluczowa jest odpowiednia, kompleksowa i wysokiej jakości opieka medyczna, gwarantująca zdrowie i bezpieczeństwo zarówno przyszłej mamy jak i dziecka.

Przeczytaj również

Najnowsze wpisy