Szukaj

Rękaw ozonowy – charakterystyka, zalety i przeciwwskazania do zabiegu

Rękaw ozonowy – charakterystyka, zalety i przeciwwskazania do zabiegu

Rękaw ozonowy to jedna z nieinwazyjnych metod leczniczego wykorzystania właściwości ozonu w terapii trudno gojących się ran. Dzięki silnie antyseptycznym właściwościom ozonu, jego zewnętrzne zastosowanie pozwala zmniejszać stany zapalne, eliminować zakażenie i leczyć zmiany skórne. Na czym dokładnie polega zabieg z wykorzystaniem rękawa ozonowego? Jakie są zalety ozonoterapii i możliwe przeciwwskazania do zabiegu? Na czym

Rękaw ozonowy to jedna z nieinwazyjnych metod leczniczego wykorzystania właściwości ozonu w terapii trudno gojących się ran. Dzięki silnie antyseptycznym właściwościom ozonu, jego zewnętrzne zastosowanie pozwala zmniejszać stany zapalne, eliminować zakażenie i leczyć zmiany skórne. Na czym dokładnie polega zabieg z wykorzystaniem rękawa ozonowego? Jakie są zalety ozonoterapii i możliwe przeciwwskazania do zabiegu?

Na czym polega ozonoterapia metodą rękawa ozonowego?

Ozonoterapia w Warszawie staje się coraz bardziej popularną metodą terapii, stosowaną w przypadku chorób skórnych o różnej etiologii. Metoda rękawa ozonowego wykorzystuje silnie bakteriostatyczne, wirusobójcze i grzybobójcze właściwości trójatomowych cząsteczek tlenu. Sama metoda jest dość prosta, polega bowiem na założeniu na zainfekowane miejsce (najczęściej kończynę dolną) szczelnego foliowego rękawa, do którego następnie zostaje wtłoczona gazowa mieszanina tlenu z ozonem. Stężenie ozonu jest każdorazowo ustalane przez lekarza, w zależności od występującego schorzenia. Zabiegi trwają zwykle około pół godziny. Dla uzyskania zamierzonego efektu, procedurę powtarza się w seriach po kilka lub kilkanaście zabiegów.

Jakie korzyści daje stosowanie rękawa ozonowego?

Ozon stosowany zewnętrznie w postaci kąpieli w rękawie ozonowym, pozwala na skuteczną terapię schorzeń skórnych o różnym pochodzeniu, także tych trudnych w gojeniu. Wysoka skuteczność ozonu wynika z jego silnych właściwości antyseptycznych. Zastosowanie gazu pozwala na eliminację wszelkich drobnoustrojów chorobotwórczych, zarówno tych będących przyczyną powstania ran, jak i wywołujących ich wtórne zakażenia. Wysoką efektywność ozonoterapii potwierdzono w przypadku problemów związanych z owrzodzeniem podudzi, stopą cukrzycową, a także w przypadku odleżyn i objawów skórnych chorób o podłożu alergicznym. Rękaw ozonowy pozwala zmniejszać ryzyko wystąpienia powikłań związanych z wtórnymi zakażeniami bakteryjnymi w przebiegu atopowego zapalenia skóry oraz łuszczycy.

Ozonoterapia jest szczególnie przydatna w sytuacjach zakażeń bakteriami opornymi na działanie antybiotyków. W takich przypadkach inne metody zwykle nie przynoszą spodziewanych efektów, natomiast kąpiele ozonowe skutecznie eliminują bakterie, zapobiegając rozszerzaniu się infekcji i uławiając leczenie.

Przeciwwskazania do zabiegów ozonoterapii

Ozon jest gazem silnie toksycznym, jednak jego zastosowanie zewnętrzne pod kontrolą lekarza jest bezpieczne dla pacjentów. Trzeba jednak pamiętać, że niektóre osoby wykazują nietolerancję na ozon, która stanowi bezwzględne przeciwwskazanie dla wykonywania zabiegów. Rękawa ozonowego nie stosuje się również u kobiet w ciąży i karmiących piersią. Do innych przeciwwskazań należą między innymi problemy z układem sercowo-naczyniowych (w tym dotyczące zaburzeń rytmu serca, krzepliwości i nieustabilizowanego nadciśnienia tętniczego) oraz aktywna choroba nowotworowa.

W przypadku wątpliwości, możliwość przeprowadzenia zabiegu należy skonsultować z lekarzem.

Przeczytaj również

Najnowsze wpisy