Szukaj

Suchość pochwy a jakość życia seksualnego

Suchość pochwy a jakość życia seksualnego

Niedostateczne nawilżenie pochwy powoduje, że stosunek seksualny staje się nieprzyjemny. Problem suchości pochwy może dotknąć kobiety w każdym wieku. Przykra dolegliwość może być przyczyną licznych nieporozumień z partnerem, a co za tym idzie – wpłynąć negatywnie na związek. Czy można wyeliminować wroga numer podczas zbliżenia? Suchość pochwy – przyczyny występowania Problem zbyt dużej suchości pochwy

Niedostateczne nawilżenie pochwy powoduje, że stosunek seksualny staje się nieprzyjemny. Problem suchości pochwy może dotknąć kobiety w każdym wieku. Przykra dolegliwość może być przyczyną licznych nieporozumień z partnerem, a co za tym idzie – wpłynąć negatywnie na związek. Czy można wyeliminować wroga numer podczas zbliżenia?

Suchość pochwy – przyczyny występowania

Problem zbyt dużej suchości pochwy może wynikać zarówno z przyczyn biologicznych, jak i środowiskowych. Na niedostateczną produkcję naturalnego lubrykantu może wpłynąć układ hormonalny. Może on ulegać zmianom zarówno w ramach cyklu miesiączkowego, jak i na skutek większych zmian w organizmie (np. menopauzy). Przykra dolegliwość wyróżnia się nie tylko swędzeniem i pieczeniem, ale również odczuwaniem bólu w trakcie stosunku bez konkretnej przyczyny. Suchość pochwy powoduje więc, że seks nie jest już tak przyjemny jak wcześniej.

Brak nawilżenia – kwestia hormonów czy psychiki?

Suchość pochwy może wystąpić również na skutek czynników psychicznych. Negatywne doświadczenia na tle seksualnym, a także nieprawidłowe skojarzenia mogą wywoływać szereg negatywnych przekonań, które skutecznie blokują wydzielanie naturalnego lubrykantu. Częste nawroty suchości pochwy mogą oznaczać więc nie oznaczać stanu chorobowego spowodowanego skokiem hormonalnym. Jeśli dolegliwość występuje cyklicznie, warto oprócz badań krwi i śluzu poddać się terapii z seksuologiem, celem odzyskania spokoju ducha.

Suchość pochwy a leki – czy można temu zaradzić?

W wielu przypadkach suchość pochwy stanowi również odpowiedź na przyjmowanie silnych leków. W takim przypadku koniecznym okazuje się interwencja specjalisty. Do preparatów, które mogą oddziaływać na wystąpienie suchości pochwy należą chociażby środki antykoncepcyjne czy HTZ.

Jak leczyć suchość pochwy?

Na szczęście, bolesna i wstydliwa dolegliwość jest dość łatwa do wyleczenia. Chcąc się jej pozbyć, można zastosować żele lub tabletki na suchość pochwy bez recepty, zawierające następującego rodzaju elementy:

  • estrogeny,
  • kwas mlekowy,
  • kwas hialuronowy,

Pomimo łatwej dostępności preparatów na suchość pochwy, z tego typu problemem warto zgłosić się do ginekologa. Specjalista przeprowadzi dużo bardziej szczegółowe badanie, celem dokładnego określenia przyczyn występowania dolegliwości. Po ustaleniu tego faktu, przepisze zestaw odpowiednio dobranych leków, których efekt terapeutyczny będzie zdecydowanie szybszy niż w przypadku preparatów bez recepty. Jeśli więc suchość pochwy występuje w sposób cykliczny, dużo lepszym rozwiązaniem będzie udanie się do gabinetu lekarza.

Jak uniknąć nawrotów suchości pochwy?

Suchość pochwy nie powinna wrócić w przypadku regularnego dbania o higienę okolic intymnych. Warto w tym celu stosować delikatne środki myjące z neutralnych pH. Dobrym sposobem na zniwelowanie ryzyka nawrotu choroby jest noszenie bielizny stworzonej z naturalnych włókien. Powrotom suchości pochwy sprzyja również przesuszenie miejsc intymnych przed i po stosunku. Można więc korzystać z lubrykantów na bazie wody, aby uniemożliwić pochwie wysuszenie.

Przeczytaj również

Najnowsze wpisy