leczeniu trądziku różowatego Trądzik różowaty to przewlekła zapalna choroba skóry, której objawy są bardzo uciążliwe. Pierwotnie obejmuje środkową cześć twarzy, na której pojawiają się rozszerzone naczynia krwionośne (tzw. teleangiektazje) oraz rumień, a w stadium zaawansowanym również rozległe grudki i krostki. Na trądzik różowaty cierpi ok. 10% dorosłych w wieku 35-55 lat. Schorzenie to najczęściej dotyka
leczeniu trądziku różowatego
Trądzik różowaty to przewlekła zapalna choroba skóry, której objawy są bardzo uciążliwe. Pierwotnie obejmuje środkową cześć twarzy, na której pojawiają się rozszerzone naczynia krwionośne (tzw. teleangiektazje) oraz rumień, a w stadium zaawansowanym również rozległe grudki i krostki. Na trądzik różowaty cierpi ok. 10% dorosłych w wieku 35-55 lat. Schorzenie to najczęściej dotyka osoby z fototypem I lub II, czyli jasnymi oczami i włosami oraz bladą karnacją. Trądzik różowaty najczęściej pojawia się u kobiet, ale wśród mężczyzn ma on cięższy przebieg.
Typy trądziku różowatego
Wśród podstawowych typów trądziku różowatego należy wymienić:
- Postać teleangiektatyczno-rumieniowatą, która objawia się przelotnym lub trwałym rumieniem na twarzy. Zazwyczaj towarzyszą mu rozszerzone naczynka, obrzęk oraz uczucie pieczenia w obrębie zmian.
- Postać grudkowo-krostkową, w której przetrwały rumień w środkowej części ciała występuje z okresowo pojawiającymi się czerwonymi grudkami i krostami z treścią surowiczą.
- Postać z dominującymi zmianami przerostowymi. Tego typu zmiany najczęściej obejmują nos, ale także policzki brodę i czoło. Skóra jest w tym miejscu zgrubiała, widoczne są zmiany guzkowate, a w wielu przypadkach występuje też zapalenie mieszków włosowych.
- Postać oczna to najcięższa, a jednocześnie najtrudniejsza do rozpoznania postać trądziku różowatego. Do jej podstawowych objawów należy łzawienie, światłowstręt, zaczerwienienie, pieczenie i uczucie obcego ciała w oku, a także zapalenie spojówek, rogówek i brzegu powieki.
Leczenie trądziku różowatego
W przypadku wystąpienia którychkolwiek z powyższych zmian należy niezwłocznie udać się do specjalisty, który dokładnie oceni zmiany i zaleci odpowiednie leczenie trądziku. Całkowite pozbycie się trądziku różowatego jest bardzo trudne. Terapia ma na celu zmniejszenie dolegliwości i zminimalizowanie postępu choroby. Jej celem jest również zapobieganie pojawianiu się nowych zmian.
Skóra dotknięta trądzikiem różowatym jest bardzo wrażliwa i podatna na podrażnienia, a więc potrzebuje także specjalnej pielęgnacji. Unikać należy wysuszających mydeł i syntetycznych detergentów, a także drogeryjnych kosmetyków zawierających detergenty, konserwanty i substancje zapachowe. Skórę należy delikatnie oczyszczać i osuszać. Ponadto nie wszystkie zabiegi kosmetyczne będą dla niej odpowiednie.
W leczeniu trądziku różowatego stosuje się miejscowo lub doustnie antybiotyki, oprócz tego ważne jest zredukowanie czynników mających wpływ na powstawanie i postęp choroby (np. stres, promieniowanie słoneczne, alkohol, nieodpowiednie kosmetyki, ciężkostrawne potrawy, nagłe zmiany temperatury).
Laserowe leczenie
Niejednokrotnie pomimo zwalczenia choroby, na skórze pozostają szpecące blizny. W takim przypadku jedynym ratunkiem mogą okazać się zabiegi laserowe, wykorzystujące skoncentrowaną wiązkę światła. Poprzez zastosowanie odpowiednich filtrów możliwe jest uzyskanie fali o właściwej długości i mocy. Leczenie sprowadza się do wykorzystania zjawiska fototermolizy, które polega na pochłanianiu energii świetlnej wyłącznie przez zmienione chorobowo, osłabione naczynia krwionośne. W ten sposób komórki zostają pobudzone do regeneracji, a bakterie odpowiedzialne za powstawanie stanu zapalnego zlikwidowane. Leczenie laserowe dla pełnego efektu wymaga wykonania serii kilku zabiegów. Warto podkreślić, że laseroterapia nie jest refundowana przez NFZ.
Przeciwwskazaniem do zastosowania lasera w przypadku trądziku różowatego jest ciąża, choroby skóry (np. bielactwo, liszaj, łuszczyca), stosowanie sterydów, schorzenia nowotworowe i autoimmunologiczne oraz zaburzenia hormonalne. Przeszkodą do wykonania naświetlania jest również opalenizna naturalna lub sztuczna. Na 4 tygodnie przed zabiegiem i bezpośrednio po nim należy unikać gorących kąpieli, solarium i promieniowania UV.
Mając do wyboru różne sposoby zwalczania trądziku, warto kierować się nie tylko ich skutecznością, ale również bezpieczeństwem takich procedur. Wybierając nowoczesne rozwiązania, jakim z pewnością jest laserowe leczenie trądziku, a także korzystając z profesjonalnego gabinetu i wykwalifikowanego personelu, zyskujemy pewność, że procedury będą przebiegać w sposób komfortowy i bez jakiegokolwiek ryzyka.