Szukaj

Podstawowy sprzęt wykorzystywany przy myciu szyb na wysokościach

Podstawowy sprzęt wykorzystywany przy myciu szyb na wysokościach

Wysokie, przeszklone budynki pięknie lśnią w promieniach słońca, urozmaicając miejski krajobraz. Niestety szyby łatwo się brudzą i zaczynają wyglądać nieestetycznie. Mycie szyb na wysokości nie jest tak proste, jak czynności pielęgnacyjne wykonywane w domu. Wymaga ono bowiem odpowiedniego sprzętu i stosownych zabezpieczeń. W poniższym artykule przedstawiamy sprzęt wykorzystywany przy pracach realizowanych na wysokościach. Alpinistyczne mycie

Wysokie, przeszklone budynki pięknie lśnią w promieniach słońca, urozmaicając miejski krajobraz. Niestety szyby łatwo się brudzą i zaczynają wyglądać nieestetycznie. Mycie szyb na wysokości nie jest tak proste, jak czynności pielęgnacyjne wykonywane w domu. Wymaga ono bowiem odpowiedniego sprzętu i stosownych zabezpieczeń. W poniższym artykule przedstawiamy sprzęt wykorzystywany przy pracach realizowanych na wysokościach.

Alpinistyczne mycie okien

Mycie szyb na wysokości wykonywane jest przez specjalistyczne firmy, które oferują usługi alpinistyczne. Prace na wysokości zawsze odbywają się przy użyciu lin alpinistycznych, co pozwala uniknąć rozstawiania rusztowań. Jest to zatem rozwiązanie znacznie szybsze i o wiele bezpieczniejsze. Stalowa konstrukcja często stwarza bowiem zagrożenie dla samej powierzchni budynku – naraża szyby na zarysowania, a samą elewację na trwałe uszkodzenia.

Prace na wysokości – podstawowe wyposażenie alpinisty

Niezwykle ważne jest odpowiednie zabezpieczenie osób wykonujących prace na wysokości. Mycie okien na wysokości wymaga zastosowania przede wszystkim kasków, lin asekuracyjnych, pasów oraz karabińczyków. Wszystko to umożliwia swobodne i bezpieczne przemieszczanie się po pionowej powierzchni budynku.

Uprząż asekuracyjna

Uprząż asekuracyjna to nieodłączny element wyposażenia każdego alpinisty. Składa się z pasa biodrowego, pętli na uda, dwóch ogniw (dolnego i górnego) oraz łącznika centralnego. Uprząż asekuracyjna dodatkowo posiada klamry do regulacji pasów na biodrach i udach oraz tzw. szperajki, czyli mocowania do przenoszenia innego sprzętu. Produkt tego typu musi spełniać podstawowe normy bezpieczeństwa. Ważne jest również jego prawidłowe dopasowanie. Przy wyborze uprzęży warto zwrócić uwagę na jej wyprofilowanie oraz materiał, z którego została wykonana wyściółka. Dzięki temu mycie okien na wysokości będzie nie tylko bezpieczne, ale także w pełni komfortowe.

Lina statyczna i dynamiczna

Przy pracach na wysokości stosuje się zarówno liny statyczne, jak i dynamiczne. Są one przeznaczone do zjazdów oraz podchodzenia w górę. Podstawowa różnica między nimi dotyczy wydłużenia liny przy jej obciążeniu. Lina statyczna nie rozciąga się tak bardzo, jak dynamiczna, dlatego znacznie ułatwia podchodzenie. Natomiast liny dynamiczne lepiej zabezpieczają alpinistę w przypadku odpadania.

Przyssawki do szyb

Przyssawka do szyb Veribor to sprzęt, dzięki któremu osoba wykonująca prace na wysokości może przenosić i podtrzymywać szklane elementy. Ułatwia one również użytkowanie innych narzędzi podczas mycia szyb. Sprawdzi się także przy płaskich elementach wykonanych z innego rodzaju materiału (np. drewna czy metalu). Przyssawka do szyb Veribor jest wykonana z plastiku, co warunkuje jej lekkość i poręczność. Sprzęt ten wyposażony jest w przyssawki, które mogą unieść ciężar o wadze nawet do 60 kg oraz w wygodny uchwyt. W tym przypadku uszczelki są wymienne, dlatego możemy cieszyć się funkcjonalnością przyssawki Veribor przez niemal nieograniczony czas.

Ściągaczka Unger

Ściągaczka do szyb zdecydowanie skraca czas czyszczenia okien. Sprawdzi się przede wszystkim na płaskich, szklanych powierzchniach. Dużą zaletą tego urządzenia jest to, że bardzo dobrze zbiera wodę i nie pozostawia smug na czyszczonej powierzchni. Ściągaczka Unger posiada regulację, która umożliwia dostosowanie jej kąta do powierzchni, na której wykonywane są prace wysokościowe. Ponadto jest kompatybilna z kijami teleskopowymi różnego typu, co sprawia, że bez problemu możemy zwiększyć jej zasięg.

Alpinistyczne mycie okien jest sprawdzoną i skuteczną metodą na utrzymanie czystości szklanych powierzchni budynków. Perfekcyjnie wykonana usługa wymaga zastosowania bezpiecznego, wytrzymałego sprzętu, który oferują wyłącznie renomowani dostawcy ekwipunku alpinistycznego.

Przeczytaj również

Najnowsze wpisy