Decydując się na zakup liny alpinistycznej, musisz dokładnie zgłębić temat. Sprzęt ma Ci zagwarantować bezpieczeństwo, ale też pracować bez zarzutu. Przed zakupem warto więc poznać kilka parametrów, które są kluczowe przy wyborze odpowiedniej liny. Zapoznaj się z nimi już teraz. Liny alpinistyczne – statyczne czy dynamiczne Jest to podstawowy podział, który odnosi się do rodzaju
Decydując się na zakup liny alpinistycznej, musisz dokładnie zgłębić temat. Sprzęt ma Ci zagwarantować bezpieczeństwo, ale też pracować bez zarzutu. Przed zakupem warto więc poznać kilka parametrów, które są kluczowe przy wyborze odpowiedniej liny. Zapoznaj się z nimi już teraz.
Liny alpinistyczne – statyczne czy dynamiczne
Jest to podstawowy podział, który odnosi się do rodzaju uprawianej wspinaczki. Liny alpinistyczne dynamiczne wykorzystywane są we wspinaczce sportowej. Są elastyczne i absorbują siłę ewentualnego upadku. Gwarantują bezpieczeństwo i to właśnie one są najczęściej wybierane, ze względu na swoją uniwersalność. Liny statyczne przeznaczone są dla profesjonalistów, np. ratowników, speleologów i pracowników wysokościowych. Liny statyczne nie są rozciągliwe i nie mają możliwości amortyzacji z dołem.
Liny alpinistyczne – rodzaj lin dynamicznych
Liny alpinistyczne dzieli się na różne rodzaje dynamików, w zależności od ich przeznaczenia i cech.
- Liny pojedyncze: to pojedyncze sznurki, które posiadają jedno ognisko asekuracyjne. Są używane w większości rodzajów wspinaczki, w tym wspinaczce sportowej, wielowyciągowej i lodowej. Liny pojedyncze są wszechstronne i nadają się do różnych rodzajów tras.
- Liny podwójne (bliźniacze): pozwalają na skuteczniejsze zabezpieczenie w trudnych warunkach. Są cienkie i lekkie. Używa się ich zazwyczaj w trudnych warunkach, np. w alpinizmie.
- Liny połówkowe (półliny): jest to cienka i lekka lina, która jest często używana w parach w celu zabezpieczania się podczas wspinaczki w górach i na trudnych trasach.
Liny alpinistyczne – grubość (średnica)
Wybór średnicy liny uzależniony jest w dużej mierze od Twoich umiejętności. Cieńsza lina jest wygodniejsza, ale grubsza daje Ci większe bezpieczeństwo. Lina o mniejszej średnicy jest lżejsza, natomiast ta o grubszej średnicy wytrzyma większy ciężar. Na początek może zdecydować się na rozwiązanie pośrednie i kupić linę o średnicy w przedziale 9-10 mm. Musisz też upewnić się, czy wybrana przez Ciebie lina będzie pasować do dostępnych sprzętów zjazdowych i asekuracyjnych.
Liny alpinistyczne – długość
Długość liny zależy od konkretnych tras i miejsc, w których planujesz się wspinać. Musisz się upewnić, że lina jest wystarczająco długa, aby umożliwić bezpieczną wspinaczkę. Dla początkujących, polecane są liny krótkie, tj. 50 m. Bardziej zaawansowani, sięgają po liny o długości 80 lub 90 metrów. Tak samo, jak w przypadku średnicy, im krótsza lina, tym jest lżejsza.
Wybór liny alpinistycznej – podsumowanie
Wybierając linę alpinistyczną musisz uwzględnić rodzaj wspinaczki i dostosować do niej średnicę, długość liny oraz jej elastyczność, zależnie od potrzeb i warunków. Zawsze bierz pod uwagę swoje umiejętności wspinaczkowe. Nie kupuj liny zbyt długiej i ciężkiej, by na początek nie utrudnić sobie przygody z nowym sportem.