Szukaj

Uszczelnianie garaży podziemnych – na czym polega i jakie przynosi korzyści?

Uszczelnianie garaży podziemnych – na czym polega i jakie przynosi korzyści?

Osoby będące właścicielami garaży podziemnych nie mogą zapomnieć o wykonaniu hydroizolacji tych obiektów. Tego typu usługi wbrew pozorom nie służą wyłącznie poprawie aspektów wizualnych wnętrza, ale mają ogromne znaczenie dla bezpieczeństwa ludzi z niego korzystających i zachowania dobrego stanu technicznego budynku na długie lata. Co należy wiedzieć o uszczelnianiu garaży podziemnych przed przystąpieniem do prac remontowych? Popularne metody uszczelniania garaży podziemnych Uszczelnianie garaży

Osoby będące właścicielami garaży podziemnych nie mogą zapomnieć o wykonaniu hydroizolacji tych obiektów. Tego typu usługi wbrew pozorom nie służą wyłącznie poprawie aspektów wizualnych wnętrza, ale mają ogromne znaczenie dla bezpieczeństwa ludzi z niego korzystających i zachowania dobrego stanu technicznego budynku na długie lata. Co należy wiedzieć o uszczelnianiu garaży podziemnych przed przystąpieniem do prac remontowych?

Popularne metody uszczelniania garaży podziemnych

Uszczelnianie garaży podziemnych można wykonać na kilka różnych sposobów. Wybór odpowiedniej techniki należy dostosować do rodzaju powierzchni, charakteru zniszczeń czy indywidualnych potrzeb klienta. Wśród nich wyróżnia się m.in.:

  • pomalowanie garażu kilkoma warstwami farby uszczelniającej,
  • nałożenie na ściany zaprawy chroniącej przed wilgocią,
  • zastosowanie specjalnej membrany zapobiegającej przedostawaniu się wody do pomieszczenia,
  • iniekcja strukturalna lub kurtynowa żywicy do szczelin i pęknięć w ścianach, które jednocześnie uszczelniają i sklejają ich powierzchnię.

Istnieją również techniki uszczelniania garaży podziemnych od zewnątrz. Należy do nich nakładanie powłok hydroizolacyjnych z masy bitumicznej oraz dokanałowe docieplenie ścian materiałami termoizolacyjnymi.

Korzyści wynikające z uszczelniania garaży podziemnych

Uszczelnianie garaży podziemnych pomaga zapobiec zniszczeniom, na które te pomieszczenia są narażone z powodu niskiego położenia. Przedostające się do podziemi woda lub śnieg mogą doprowadzić do awarii instalacji sanitarnych i elektrycznych czy uszkodzeń konstrukcji budynku, a także korodowania znajdujących się w nich pojazdów. Wysoki poziom wilgoci w pomieszczeniu prowadzi również do pojawienia się grzybów i pleśni poważnie zagrażających zdrowiu pracowników i mieszkańców danego obiektu.

Uszczelnianie garaży podziemnych – przebieg

Uszczelnianie garaży podziemnych należy poprzedzić oczyszczeniem ścian z wszelkich zanieczyszczeń, osuszeniem ich oraz zabezpieczeniem rys i pęknięć. Następnie aplikuje się na nie wybrany wcześniej sposób uszczelnienia. Do malowania ścian garażu farbami oraz nałożenia wodoodpornej zaprawy wykorzystuje się wałki lub pędzle, membrany przykleja się na ich powierzchnię, a żywice iniekcyjne wstrzykuje się w szczeliny. Po zakończeniu prac należy poczekać, aż uszczelnienie wyschnie. Czas oczekiwania jest uzależniony od warunków atmosferycznych oraz rodzaju uszczelnienia. Przed finalizacją usługi warto dokonać kontroli jakości, by upewnić się, że ściany zostały dokładnie zabezpieczone i w przyszłości nie będą pojawiały się na nich przecieki.

Dzięki prawidłowo wykonanemu uszczelnieniu garaży podziemnych można zabezpieczyć się przed wieloma przykrymi niespodziankami związanymi z przedostawaniem się wody i wilgoci do budynków, dlatego to zadanie należy zlecić jedynie wykwalifikowanym fachowcom.

Przeczytaj również

Najnowsze wpisy