Szukaj

Jak wybrać lampę do growboxa, by nie dopuścić do poparzenia liści?

Jak wybrać lampę do growboxa, by nie dopuścić do poparzenia liści?

Aby hodowla była w dobrym stanie, należy zadbać o odpowiednie warunki w growboxie. Nie można zapominać o oświetleniu, które musi być dobrane w prawidłowy sposób. Każda roślina ma inne potrzeby, o czym doskonale wie każdy pasjonat. Tak naprawdę to właśnie odpowiednie światło decyduje w największym stopniu o tym, czy roślina będzie się dobrze rozwijała. Dlatego

Aby hodowla była w dobrym stanie, należy zadbać o odpowiednie warunki w growboxie. Nie można zapominać o oświetleniu, które musi być dobrane w prawidłowy sposób. Każda roślina ma inne potrzeby, o czym doskonale wie każdy pasjonat. Tak naprawdę to właśnie odpowiednie światło decyduje w największym stopniu o tym, czy roślina będzie się dobrze rozwijała. Dlatego właśnie warto dobrać odpowiednie oświetlenie do growboxa. Częstym skutkiem nieodpowiedniej decyzji jest poparzenie liści.

Wybór oświetlenia

Poza zakupem growboxa o odpowiedniej wielkości, trzeba także wybrać źródło światła. Dobór odpowiedniego oświetlenia zależy od kilku czynników. Przede wszystkim należy wziąć pod uwagę potrzeby konkretnych roślin. W przypadku growboxów o niewielkiej powierzchni, najlepiej sprawdzą się lampy CFL albo LED. Tego typu lampy nie nagrzewają się tak bardzo, co minimalizuje ryzyko poparzenia liści roślin. W przypadku małego growboxa należy wybrać lampę o małej mocy.

Jeśli powierzchnia growboxa jest pokaźnych rozmiarów, lampy typu CFL nie sprawdzą się. W takim przypadku najkorzystniej będzie wybrać lampy HPS i LED o dużej mocy. Jednocześnie trzeba pamiętać o tym, że ich stosowanie może prowadzić do nagrzewania namiotu, dlatego trzeba zadbać o odpowiednią wentylację.

Lampy CFL?

Energooszczędne lampy CFL to jedno z najpopularniejszych rozwiązań. Polecane są w szczególności tym hodowcom, którzy dopiero rozpoczynają swoją przygodę z uprawą roślin. Nie zawiodą również tych, którzy są bardziej doświadczeni. Energooszczędna lampa CFL to także duża oszczędność. Jest to bowiem najtańszy sposób na oświetlenie do growboxa. Tego typu lampy sprawdzą się idealnie do sadzonek czy klonów. Ten rodzaj oświetlenia nie podwyższa temperatury w pomieszczeniu, można więc stosować je nawet na małych powierzchniach.

Wydajne lampy HPS

Lampy HPS obejmują niebieskie i żółte spektrum światła. Można również wybrać opcję hybrydową MH/HPS. Lampy HPS potrzebują zasilacza, aby działać. Warto także zainwestować w odbłyśnik, dzięki czemu działanie będzie maksymalnie efektywne. Tego typu oświetlenie to gwarancja wydajności. Jeśli potrzebujesz odpowiedniego oświetlenia wysokich i gęsto rosnących roślin, lampa HPS będzie idealnym rozwiązaniem.

Zalety lamp LED

Jedną z najważniejszych zalet lamp LED jest to, że wytwarzają mało ciepła. Można również wybrać takie, które posiadają układ chłodzący. Takie oświetlenie to gwarancja głębokiej penetracji. Niestety lampy LED dobrej jakości wiążą się z niemałym wydatkiem.

Zawieszenie lampy w growboxie

Poza odpowiednim rodzajem i mocą oświetlenia, warto również zadbać o odpowiednią odległość lamp od roślin:

  • Lampa CFL o mocy od 150 do 300 W, powinna zostać umieszczona w odległości od 20 co 30 cm od roślin.
  • Lampa HPS o mocy od 250 do 400 W, powinna znaleźć się w odległości od 50 do 60 cm.
  • Lampa LED o mocy 100 do 200 W, powinna zostać umieszczona w odległości od 10 do 20 cm.

Jakich lamp unikać?

Na rynku dostępne są również inne rodzaje oświetlenia, jednak nie warto wydawać na nie pieniędzy. Growerzy najczęściej narzekają na:

  • Świetlówki T12 – ich wydajność nie jest dobra, poza tym trwałość również pozostawia wiele do życzenia.
  • Świetlówki kompaktowe o mocy poniżej 20 W.

Growbox to świetne rozwiązanie dla wszystkich growerów. Dzięki namiotom uprawowym uprawa roślin przebiega w stabilnych warunkach, co przekłada się na lepsze rezultaty.

Przeczytaj również

Najnowsze wpisy