Szukaj

Tapety ścienne – jakich błędów unikać?

Tapety ścienne – jakich błędów unikać?

Tapetowanie ścian wydaje się czynnością prostą, jak przyklejenie naklejki na kartkę. Rzeczywiście, obecna jakość tapet ułatwia przeprowadzenie tej czynności remontowej samodzielnie. Jednak jeśli chce się uzyskać efekt perfekcyjny, i nie żałować, że samemu podjęło się tapetowania, należy pamiętać o kilku rzeczach. Czego unikać przy tapetowaniu? Poniżej lista najczęściej popełnianych błędów. Nieodpowiednio przygotowana ściana Odpowiednio przygotowana

Tapetowanie ścian wydaje się czynnością prostą, jak przyklejenie naklejki na kartkę. Rzeczywiście, obecna jakość tapet ułatwia przeprowadzenie tej czynności remontowej samodzielnie. Jednak jeśli chce się uzyskać efekt perfekcyjny, i nie żałować, że samemu podjęło się tapetowania, należy pamiętać o kilku rzeczach. Czego unikać przy tapetowaniu? Poniżej lista najczęściej popełnianych błędów.

Nieodpowiednio przygotowana ściana

Odpowiednio przygotowana ściana to taka, która posiada równą powierzchnię, i oczyszczona jest z resztek starej tapety. Najlepiej, jeśli jest dobrze zagruntowana. Dzięki takiemu przygotowaniu ściany uniknie się problemów z przyczepnością oraz pęcherzyków powietrza. Warto też się upewnić, czy kolor ściany nie jest za ciemny w stosunku do kładzionej tapety. Może się bowiem zdarzyć, że wtedy ściana będzie przebijać, co będzie wyglądało nieestetycznie.

Źle przygotowane pomieszczenie

Należy pamiętać, że w tapetowanym pomieszczeniu powinna przez cały czas panować taka sama temperatura. Dzień przed rozpoczęciem tapetowania, nie należy pomieszczenia wietrzyć, ani ogrzewać. Tych zasad trzeba przestrzegać zarówno podczas tapetowania, jak i po jego zakończeniu, aż do momentu wyschnięcia kleju. Dzięki temu proces ten będzie zachodził równomiernie, bez powstawania bąbli i rozjeżdżania się łączeń.

Kładzenie tapety na tzw. “zakładkę”.

Paski tapety ściennej nie powinny na siebie nachodzić. Po wyschnięciu będzie to wyglądało bardzo nieestetycznie: pionowe pasy i zgrubienia popsują efekt końcowy remontowanego pokoju. Tapetę zawsze należy nakładać na styk, czyli od brzegu do brzegu.

Naciąganie pasków tapety

Jeśli fragment tapety zostanie nieprecyzyjnie położony, a klej jest jeszcze mokry, wtedy całość można delikatnie przesunąć. Natomiast nigdy nie można tapety naciągać. W czasie schnięcia, klej się kurczy, a co za tym idzie, naciągnięta tapeta będzie się marszczyła. Naciąganie tapety grozi też jej rozerwaniem, co spowoduje większy problem i konieczność oderwania całego paska.

Kładzenie tapety bezpośrednio pod sufit

Zawsze należy zostawić przy suficie pasek zapasu. Dlaczego? Ponieważ podczas tapetowania może się okazać, że ściana jest krzywa. Brak zapasu przy suficie spowoduje wtedy powstanie dziury, którą bardzo trudno będzie zatuszować.

Źle dobrany wzór

Przy kładzeniu tapety ze wzorem zawsze należy zwracać uwagę, by był on odpowiednio dobrany. Kładzenie pasków tapety bez dopasowania wzoru spowoduje, że pomieszczenie będzie wyglądało chaotycznie. Zawsze należy też sprawdzać, czy wzór kładziony jest w dobrą stronę, a nie do góry nogami.

Podsumowanie

Podczas tapetowania ścian należy unikać kilku kluczowych błędów, aby osiągnąć perfekcyjny efekt. Nieodpowiednio przygotowane ściany, źle dobrany wzór, czy brak odstępu przy suficie mogą zniweczyć czas poświęcony na remont. Przy tapetowaniu ważna jest dbałość o aspekty – to ona przyniesie satysfakcjonujący efekt końcowy.

Przeczytaj również

Najnowsze wpisy