Szukaj

Butelki wielokrotnego użytku – podstawowe zalety rozwiązania

Butelki wielokrotnego użytku – podstawowe zalety rozwiązania

Korzystanie z toreb wielokrotnego użytku nie jest jedynym sposobem na ograniczenie ilości produkowanych odpadów z tworzyw sztucznych. Coraz większą popularnością cieszą się bowiem butelki ekologiczne, które zostały stworzone właśnie z myślą o ochronie środowiska naturalnego. Oto przegląd ich podstawowych zalet. Neutralność dla ludzkiego organizmu Zaufani producenci starannie selekcjonują materiały, z których później wytwarza się butelki. Najczęściej

Korzystanie z toreb wielokrotnego użytku nie jest jedynym sposobem na ograniczenie ilości produkowanych odpadów z tworzyw sztucznych. Coraz większą popularnością cieszą się bowiem butelki ekologiczne, które zostały stworzone właśnie z myślą o ochronie środowiska naturalnego. Oto przegląd ich podstawowych zalet.

Neutralność dla ludzkiego organizmu

Zaufani producenci starannie selekcjonują materiały, z których później wytwarza się butelki. Najczęściej jest to szkło boro-krzemowe albo stal nierdzewna. Istnieją także modele, które stworzono na bazie innowacyjnych tworzyw. Za przykład niech posłużą butelki z tworzywa Eastman Tritan, które są całkowicie wolne od szkodliwego Bisfenolu (BPA). Oprócz tego Tritan pozostaje obojętny na płyny, nie zmieniając ich zapachu, smaku czy koloru. Warto jeszcze dodać, że butelki tego typu są rekomendowane zwłaszcza dzieciom, ponieważ ich organizmy są szczególnie wrażliwe na groźne substancje (potencjalnie) zawarte w plastiku.

Komfort

Butelki wielokrotnego użytku muszą być przede wszystkim praktyczne. W końcu będzie to gadżet, z którym nie będziemy się rozstawać przez cały dzień. Wybór pojemności i kształtu to sprawa indywidualna, ale pewne rozwiązania techniczne, dostępne w większości butelek, są absolutną koniecznością. Po pierwsze trzeba zwrócić uwagę na rodzaj zakrętki (polecane są np. te wykonane z polipropylenu). Ważny jest obwód ustnika, ponieważ zbyt mały rozmiar uniemożliwi umieszczenie wewnątrz butelki np. kostek lodu albo kawałków owoców. Projektanci dobrych korków nie zapominają o ich ergonomii – brak wypustek i innych zakamarków w zakrętkach pozwala na ich dokładne mycie, bez ryzyka namnażania się drobnoustrojów. Bardziej zaawansowane modele butelek są wyposażone w zakrętki z modułowymi elementami, takimi jak słomki albo dodatkowe zakrętki na smoothie. Kolejnym elementem, istotnym zwłaszcza dla osób aktywnych, są paski i pokrowce. Zapewniają one łatwy dostęp do bidonu w trakcie treningów i zabezpieczą go przed ewentualnymi, drobnymi uszkodzeniami mechanicznymi.

Wielofunkcyjność

Nic nie stoi na przeszkodzie, aby wyposażyć się w butelkę, która zastąpi nam kilka innych przedmiotów. Wspomniane w poprzednim akapicie butelki ekologiczne z pokrowcami będą alternatywą dla bidonu wykorzystywanych na siłowni. Z kolei dobrym zamiennikiem nieporęcznego, tradycyjnego termosu będą butelki termiczne, które utrzymują temperaturę ciepłych napojów do 12h, a chłodnych nawet do 24h. Od klasycznych termosów różnią się przede wszystkim komfortem użytkowania, ponieważ w tym przypadku płyn można spożywać bezpośrednio, a nie przelewać go najpierw do innego naczynia.

Higiena

Utrzymanie butelki wielokrotnego użytku w odpowiedniej czystości jest bardzo proste. Trzeba jednak podkreślić, że najlepiej unikać mycia ich w zmywarce ze względu na wąskie ustniki utrudniające dokładne czyszczenie oraz nadruki znajdujące się na butelkach, które pod wpływem wysokiej temperatury czy środków chemicznych mogą tracić nasycenie kolorów.

Podkreśl swój styl

Kto powiedział, że butelka nie może być stylowym dodatkiem codziennej stylizacji? Oczywiście, że butelka nie jest szalem, zegarkiem albo naszyjnikiem, ale wystarczy zapoznać się z asortymentem sklepów, aby dostrzec, że niektóre egzemplarze zachwycają głębokimi barwami, szczegółowym wzornictwem, a nawet fantazyjnymi kształtami. Dla miłośników minimalistycznego designu przygotowano z kolei szeroki wybór eleganckich butelek z klasycznym wykończeniem.

Inne spojrzenie na butelkę?

W obliczu wszystkich wymienionych zalet wnioski nasuwają się same – niewielka inwestycja w butelkę wielokrotnego użytku nie będzie wyłącznie działaniem proekologicznym. Katalog butelek jest bowiem bardzo szeroki, co umożliwia dobór optymalnego rozwiązania w zależności od gustu, preferencji czy potrzeb użytkownika. W rezultacie codzienne nawadnianie organizmu zapewne stanie się znacznie przyjemniejsze.

Przeczytaj również

Najnowsze wpisy