Szukaj

Podstawowe problemy z funkcjonowaniem baterii w iPhone

Podstawowe problemy z funkcjonowaniem baterii w iPhone

Nowoczesne technologie zastosowane w telefonach iPhone mają bezpośrednie przełożenie na wydajność baterii. Elementy te są obecnie dużo trwalsze, ale przy intensywnej eksploatacji również się zużywają. Każda bateria akumulatorowa ma bowiem ograniczoną liczbę cykli ładowania. Po pewnym czasie jej pojemność spada, a fakt ten ma bezpośrednie przełożenie na pracę iPhone’a. Niniejszy artykuł stanowi zbiór podstawowych problemów

Nowoczesne technologie zastosowane w telefonach iPhone mają bezpośrednie przełożenie na wydajność baterii. Elementy te są obecnie dużo trwalsze, ale przy intensywnej eksploatacji również się zużywają. Każda bateria akumulatorowa ma bowiem ograniczoną liczbę cykli ładowania. Po pewnym czasie jej pojemność spada, a fakt ten ma bezpośrednie przełożenie na pracę iPhone’a. Niniejszy artykuł stanowi zbiór podstawowych problemów dotyczących funkcjonowania baterii, z którymi zmagają się użytkownicy wspomnianych telefonów.

Działania, które mogą zmaksymalizować wydajność baterii

Przestrzeganie kilku prostych zasad pozwoli cieszyć się wydajną pracą iPhone’a przez długie lata. Telefony te pracują na bateriach litowo-jonowych, co zapewnia szybsze ładowanie i dłuższy czas pracy. Stopień zużycia baterii jest w tym przypadku związany nie tylko z jej wiekiem, ale także ze sposobem eksploatacji. Rozwiązaniem problemu zmniejszonej wydajności baterii może być usunięcie aplikacji zużywających najwięcej energii, przyciemnienie wyświetlacza czy też skrócenie czasu blokowania ekranu. Pamiętaj, jeśli nie korzystasz z urządzenia, pozostaw baterię naładowaną jedynie do połowy. Szkodliwym czynnikiem, który może spowodować, że wymiana baterii iPhone będzie przyspieszona, jest również wysoka temperatura tego elementu. Z tego powodu lepiej nie zostawiaj telefonu podłączonego do ładowania w miejscu nasłonecznionym lub w pobliżu kaloryfera.

Krótszy czas pracy i samoistne wyłączanie się telefonu

Jeśli zauważyłeś, że czas pracy iPhone’a od ostatniego ładowania zdecydowanie się skrócił, może to oznaczać, że rozpoczął się proces chemicznego starzenia się baterii (ilość energii, jaką może przechowywać bateria zdecydowanie zmalała). Wszystkie podzespoły urządzenia potrzebują określonego napięcia, aby iPhone działał prawidłowo. Jeśli system zarządzania energią nie może utrzymać takiej mocy, by zapewnić ciągłość pracy, urządzenie samoistnie się wyłączy. W takiej sytuacji jedynym rozwiązaniem jest wymiana baterii iPhone’a na nową.

Nieoczekiwane wyłączenie iPhone’a – inne przyczyny

Niekiedy urządzenie samoistnie wyłącza się, mimo tego, że bateria jest nowa. Przyczyną może być nie tylko zużycie baterii, ale również obniżona temperatura otoczenia lub utrzymywanie niskiego poziomu naładowania baterii. W telefonach iPhone 6 i iPhone 7 zastosowano nową wersję systemu iOS, którego zadaniem jest zarządzanie szczytowym poborem mocy urządzenia. Ma to zapewnić ciągłość pracy nawet w ekstremalnych warunkach. Wspominany system kontroluje temperaturę iPhone’a i stan naładowania baterii. Informuje również, kiedy konieczna jest wymiana baterii iPhone 6. W przypadku gdy spada wydajność, aplikacje mogą uruchamiać się wolniej, głośniki grają ciszej, a podświetlenie ekranu szybciej przygasa. Dzięki tej nowoczesnej technologii wymiana baterii iPhone 6 nie będzie już konieczna tak często, jak w starszych modelach.

Ukryte wady techniczne w telefonach iPhone 4

Przyczyną nieprawidłowej pracy baterii mogą być również wady oprogramowania. Taka sytuacja miała miejsce w telefonach iPhone 4. Wielu użytkowników tego modelu narzekało na bardzo krótki czas pracy baterii. Wymiana baterii iPhone 4 dla wielu z nich wydawała się jedynym słusznym rozwiązaniem. Jednak w większości przypadków po aktualizacji systemu iOS problem rozwiązał się samoczynnie. Warto zatem zasięgnąć opinii innych użytkowników, ponieważ pogarszająca się wydajność pracy urządzenia nie zawsze musi być związana z samą baterią. W tym przypadku źródłem problemu był bowiem software. Wymiana baterii iPhone 4 w niczym by zatem nie pomogła.

Problemy z ładowaniem iPhone 5 – nie zawsze winna bateria

Wymiana baterii iPhone 5 nie rozwiąże każdego problemu. Ograniczona wydajność urządzenia może być bowiem związana z uszkodzonym gniazdem ładowania, a nawet samą ładowarką. Niekiedy wystarczy oczyścić gniazdo z kurzu, ale w wielu przypadkach problem może okazać się znacznie poważniejszy. Użytkownicy iPhone 5 często skarżą się, że urządzenie pokazuje niezgodny z faktycznym procent naładowania baterii, przegrzewa się lub nie ładuje się do końca. W takim przypadku najlepiej udać się do serwisu, który zbada przyczynę usterki. Wymiana baterii iPhone 5 może okazać się wówczas niezbędna.

Jak widać, przyczyn ograniczonej wydajności iPhone’a może być wiele. Zazwyczaj źródłem problemu jest jednak niesprawna bateria. Jej wymiana powinna sprawić, że będziemy mogli cieszyć się niezakłóconą, wydajną pracą urządzenia przez długie lata.

źródło: applehome.pl –  serwis Apple

Przeczytaj również

Najnowsze wpisy