Z roku na rok ilość wypadków i kolizji na polskich drogach stale rośnie. Niestety większość kierowców nie wie jakie czynniki pozwalają odpowiednio sklasyfikować oba te zdarzenia drogowe. Z tego względu zazwyczaj nie potrafią również prawidło się zachować, generując niepotrzebny stres. Czym zatem różni się wypadek od kolizji? Ranni lub zabici Pierwszą i podstawową kwestą, która
Z roku na rok ilość wypadków i kolizji na polskich drogach stale rośnie. Niestety większość kierowców nie wie jakie czynniki pozwalają odpowiednio sklasyfikować oba te zdarzenia drogowe. Z tego względu zazwyczaj nie potrafią również prawidło się zachować, generując niepotrzebny stres. Czym zatem różni się wypadek od kolizji?
Ranni lub zabici
Pierwszą i podstawową kwestą, która pozwala rozróżnić te zdarzenia drogowe, jest pojawienie się osób rannych lub zabitych. Mianowicie kolizja jest zdarzeniem komunikacyjnym, w którym nie ucierpiała żadna z osób uczestniczących. Wypadek to natomiast zdarzenie, w którym oprócz tego, że uszkodzeniu uległy pojazdy, to poszkodowani są również ludzie. Nierzadko zdarza się, że w takiej sytuacji konieczne jest złomowanie auta. Można zatem powiedzieć, że kolizja niesie za sobą zdecydowanie mniejsze konsekwencje.
Konieczność wezwania policji
W przypadku kolizji nie ma konieczności wezwania policji. Jeśli istnieje jednak ryzyko, iż którykolwiek z uczestników zdarzenia jest pod wpływem alkoholu lub środków odurzających, należy bezwzględnie wezwać odpowiednie służby. Jeśli wina jednego z kierowców jest jednoznaczna, a trzeźwość nie budzi zastrzeżeń i wątpliwości, wystarczy spisać odpowiednie oświadczenie, na podstawie którego poszkodowany będzie mógł dochodzić odszkodowania. Taki dokument powinien zawierać datę, godzinę oraz miejsce zdarzenia, dane kierowców (w tym imiona, nazwiska, adresy zamieszkania, numery PESEL oraz dane kontaktowe), numery rejestracyjne samochodów, a także numer polisy sprawcy i dane firmy ubezpieczeniowej. Niezbędne jest też zawarcie w oświadczeniu informacji na temat okoliczności kolizji oraz powstałych uszkodzeń. Ważną kwestią jest także wyraźne wskazanie sprawcy zdarzenia. Jeśli na miejscu obecni są świadkowie, warto poprosić ich o numery kontaktowe. Zwykle na miejscu zdarzenia pojawia się jedynie pomoc drogowa oraz laweta, ale czasem potrzebne jest też autoholowanie.
W przypadku wypadku konieczne jest wezwanie policji oraz służb ratunkowych. Należy wówczas określić liczbę rannych, ocenić ich stan i obrażenia, a w razie potrzeby udzielić pierwszej pomocy. Do przyjazdu policji bezwzględnie należy pozostać na miejscu wypadku.
Zachowanie po zdarzeniu
W przypadku kolizji w pierwszej kolejności należy usunąć pojazdy z jezdni, tak aby nie zagrażały one bezpieczeństwu innych uczestników ruchu. Po spisaniu stosownego oświadczenia, w którym sprawca przyznaje się do winy, uczestnicy zdarzenia mogą odjechać. Jeśli z powodu poniesionych uszkodzeń nie jest to możliwe, pomocna może okazać się pomoc drogowa oraz laweta lub autoholowanie (pozwoli przetransportować pojazd do najbliższego serwisu). Czasem jedyną alternatywą jest niestety wyłącznie złomowanie auta.
Po wypadku w pierwszej kolejności należy oszacować liczbę rannych i ich obrażenia, a następnie wezwać policję i pogotowie. Rannym należy udzielić pierwszej pomocy – w razie potrzeby przedstawiciel służb ratowniczych może poinstruować przez telefon, jak wykonać niezbędne działania. Bezwzględnie nie powinno się przestawiać auta ani wykonywać jakichkolwiek czynności, które mogłyby zatrzeć ślady i utrudnić ustalenie przebiegu wypadku. Miejsce zdarzenia trzeba też odpowiednio zabezpieczyć. Należy włączyć światła awaryjne oraz postawić trójkąt.
Zarówno w przypadku kolizji, jak i podczas wypadku warto wykonać zdjęcia miejsca zdarzenia oraz uszkodzonych pojazdów. Istotne jest również spisanie danych personalnych świadków.
Pomiędzy wypadkiem a kolizją występują znaczne różnice. Przede wszystkim jest to kwestia osób rannych lub zabitych, zasadność wezwania policji oraz odmienne działania, jakie należy podjąć bezpośrednio po zdarzeniu.